10 książek o Chinach, które warto przeczytać

Jeśli interesuje Was chińska kultura, historia a może chcecie przygotować się przed podróżą stworzyliśmy pierwszy subiektywny ranking książek, które trzeba przeczytać jeśli interesujecie się Chinami. 

1. Liao Yiwu ,,Pociski i opium. Historie życia i śmierci z czasów masakry na Placu Tiananmen”

Liao Yiwu należy do jednych z najlepszych chińskich pisarzy. Zadebiutował w rządowej chińskiej prasie i szybko zyskał popularność. Jego poemat napisany po zamieszkach na placu Tiananmen uznano za antykomunistyczny i tym samym skazano go na 4 lata więzienia. Obecnie jego dzieła są zakazane w Chinach. 

W tej książce autor przedstawia historię ofiar z Placu Niebiańskiego Spokoju. Dopuszcza do głosu nie tylko ofiary, ale także rewolucjonistów. Nie upiększając ich wypowiedzi Liao Yiwu sprawia, że czytelnik staje się świadkiem wydarzeń.  

top 10 książek

2. Liao Yiwu ,,Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych”

Kolejna świetna pozycja autora, która zawiera dwadzieścia osiem wywiadów z ludźmi z nizin społecznych. Liao przekazał głos osobom, z którymi wywiadów się nie robi. Ich historie pokazują prawdziwe oblicze Chin –  śmieszne, smutne ale i przerażające. Znajdziemy tu rozmowę m.in. z tytułowym prowadzącym umarłych, człowieku, który pokonywał drogę ze zmarłym na swoich plecach. 

3. Marcin Jacoby „Chiny bez makijażu”

Książka Marcina Jacoby’ego stanowi podstawę do zrozumienia chińskiej kultury. Doktor sinologii stworzył subiektywny przewodnik po chińskim mocarstwie, zmuszając czytelnika do refleksji. Czy obecnie prowadzona dyktatura to archaizm czy skuteczna forma zarządzania Państwem? 

top 10 książek

4. Li zhisui ,,Mao. Prywatne życie przewodniczącego Mao”.

Książka opisująca działalność polityczną jednej z najpotężniejszych osób na świecie. Napisana przez osobistego lekarza przewodniczącego Mao, który starał się najskrupulatniej ukazać jego prawdziwe oblicze. Opisał swoją 22 letnia pracę oraz stosunki panujące w Chinach. Dzięki temu pomaga zrozumieć chińską kulturę i  podejście do świata. 

top 10 książek

5. Pu Yi ,,Ostatni cesarz. Autobiografia ostatniego cesarza Chin” 

Autobiografia władcy, który w jednym momencie z cesarza stał się zwykłym człowiekiem. Pu Yi zaledwie jako 2,5 roczny chłopiec zasiadł na chińskim tronie. Po kilku latach utracił panowanie, kończąc tym samym cesarską historię Chin. Obowiązkowa pozycja dla tych, których interesuje zawrotny bieg historii. 

6. Beata Pawlikowska Blondynka w Chinach”   

Jedna z wielu książek Beaty Pawlikowskiej opisująca codzienne życie mieszkańców. Pokazuje jak Chińczycy spędzają wolny czas, co jedzą, jaką filozofię wyznają, jak się leczą. To krótki przewodnik będący dobrym wstępem do zapoznania się z chińską kulturą. 

7. Ting Xing-Yet ,,Nazywam się numer cztery

Autobiograficzna opowieść o dziewczynie w czasach rewolucji kulturalnej, która z normalnie funkcjonującej rodziny trafiła do obozu pracy. Po uznaniu przez czerwonogwardzistów jej bliskich jako kapitalistów, historia stawia przed nią trudne zadania, z czego głównym celem jest po prostu przeżyć.

8. Lijia Zhang ,,Socjalizm jest piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin”.

Kolejna na naszej liście autobiografia, tym razem opisująca życie nastolatki, która zostaje przymuszona do pracy w fabryce produkującej rakietowe pociski balistyczne. Lijia Zhang po pewnym czasie uświadamia sobie z fikcji jaką jest “chwalebna sprawa” i  rozpoczyna walkę o własną niezależność. Obecnie autorka współpracuje z New York Times i South China Morning

top 10 książek

9. Robert Stefanicki ,,Czerwony Tybet. Komunizm w Krainie Śniegu”

Autor podczas swoich trzech podróży po Tybecie próbuje odnaleźć prawdziwego ducha tego regionu. Zwraca uwagę na zawirowania polityczne i ekonomiczne jak i kulturowe oraz religijne. Ukazuje, że Tybet ma dwa oblicza i skłania tym samym czytelnika do refleksji.

top 10 książek

10. Rana Mitter ,,Gorzka rewolucja: Zmagania Chin z nowoczesnym światem

Książka opisująca chiński rozwój gospodarczy oraz bieg historii zahaczający o wojnę z Japonią, komunizm i Rewolucję Kulturalną oraz o wydarzenia na placu Tiananmen w 1989 roku.  Autorka ukazuje jaką rolę zachodnie wpływy odegrały w  nowych dziejach Chin. 

A jakie Wy polecacie pozycje o Chinach? Które z wymienionych książek już przeczytaliście? Piszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *