15 ciekawych produktów spożywczych w Chinach

Jedno jest pewne Chińczycy kochają jedzenie i w tej sztuce naprawdę są  mistrzami. Potrafią przyrządzić dosłownie wszystko. Chińska kuchnia na pewno Was zachwyci. Jednak przebywając długo w jakimś miejscu przestajecie zauważać rzeczy, które za pierwszym razem Was zadziwiły. My udałyśmy się w podróż po naszej pamięci by przypomnieć sobie, które produkty wywołały u nas zdziwienie na twarzy. W tym poście przedstawimy Wam 15 ciekawych produktów spożywczych, których możecie spróbować w Chinach.

Słodki chleb

W Chinach powszechnym pieczywem jest chleb tostowy, który jest słodki. Niekiedy może mieć fioletowy kolor od barwnika z czerwonej fasoli. W europejskim pieczywie spodziewajcie się ziaren zbóż, a w chińskim fasoli. Jeżeli chcecie zakupić chleb w europejskim stylu możecie udać się po pieczywo do Carrefoura.

ciekawych produktów spożywczych

Skóra ze świni i z krowy

Skóra ze świni często bywa marynowana. W smaku przypomina gąbkę namoczoną w occie z ostrymi przyprawami. W porównaniu do skóry z krowy to prawdziwy rarytas. Krowia skóra wyglądem przypomina smażony bekon, ale niestety tak nie smakuje. Jest sucha i twarda, więc trzeba ją połknąć w jednym kawałku.

ciekawych produktów spożywczych

La tiao

Dosłownie można to przetłumaczyć jako ostry pasek. Jest to rodzaj żywności wytwarzanej z mąki pszennej lub innych zbóż i fasoli. Dodawane są do nich pikantne przyprawy, które mają przypominać smak kurczaka, zwierzęce jelita, gęś. Jest to przekąska, którą zachwycają się głównie dzieci.

ciekawych produktów spożywczych
www.tuxi.com.cn

Kurze łapki

To co Polacy uznają za odpad,  w Państwie Środka spożywa się jako rarytas. Przyrządzane są w różnym smaku, dodawane do zupy lub sprzedawane na sztuki. Aby je zjeść należy najpierw odgryźć paznokcie w kurzej łapce, wypluć je, a następnie zacząć konsumować tę potrawę. Konsystencją przypomina żelatynę.

ciekawych produktów spożywczych

Świńskie mózgi

Na naszej liście ciekawych produktów spożywczych obowiązkowo znalazły się sprzedawane na targach świńskie mózgi, będące szczególnie cennym dodatkiem do hot pota. W Chinach uznaje się je za bardzo pożywne jedzenie. Niestety ten składnik zawiera wysoki poziom cholesterolu, co zmusiło nas do odrzucenia propozycji posiłku. Chyba sami rozumiecie ;p.

ciekawych produktów spożywczych

Robaki

Dostępne są nie tylko na nocnych targach, ale również w miejscowych restauracjach. W Chinach uznawane są za dobre źródło białka, składników odżywczych i minerałów. Nadal stanowią główną atrakcję turystyczną, choć entomofagia jest powszechna nie tylko w Państwie Środka. Jedzenie insektów jest popularne w  Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii oraz innych zakątkach Azji.

ciekawych produktów spożywczych

Jajka

Chińczycy uwielbiają jajka i to w każdej postaci, ale dwa rodzaje zadziwiły nas najbardziej. Na samym początku można wymienić stuletnie jaja, inaczej nazywane tysiącletnimi. Na okres kilkunastu dni zanurza się je w roztworze z wapna niegaszonego, rozwodnionej masy z gliny, soli, herbaty i ryżu. A ich zapach przypomina ….mocz.

Drugi rodzaj to jajka, które gotuje się  w skorupce w herbacie. Dzięki herbacianym liściom przybierają marmurkowy wzór, a ich smak jest niepowtarzalny. Oprócz liści herbaty roztwór składa się również z pieprzu, cynamonu i anyżu.

Pomidory w karmelu

Chińczycy uznają pomidory jako owoc, dlatego bardzo się zdziwiłyśmy, że na owocowych patykach zamiast małego czerwonego jabłuszka był oblany karmelem  pomidor.

 

Lody matcha

Kiedy naszła nas ochota na coś słodkiego, wcale w Chinach nie łatwo coś zdobyć. Czekolada i wyroby z niej są bardzo drogie, ale na szczęście z pomocą przychodziły lody. Jakie było nasze zdziwienie kiedy dostałyśmy lody o smaku zielonej herbaty.

Słodkie parówki

Mamy nadzieję, że zgodzicie się z nami, że chiński Street food jest bardzo  dobrze rozwinięty. Niezależnie od tego, czy będziecie w małej uliczce czy blisko atrakcji turystycznej na pewno nie zgłodniejecie (no chyba, że wybieracie się do Shilinu ;p). Wśród serwowanych przekąsek natraficie na słodkie parówki, które smakują jakby przed upieczeniem ktoś je obsypał cukrem.

ciekawych produktów spożywczych

Ryż

Kiedy ludzie myślą o podstawowym składniku kuchni chińskiej myślą o ryżu. I nie ma w tym stwierdzeniu wielkiej przesady, ponieważ w chińskich supermarketach  zobaczycie ryż w workach 20 kg.

Chipsy lays

Firmy, chcąc sprzedawać produkty w innych krajach, muszą dopasować swoją ofertę do konsumentów. Na tym bardzo dobrze znają się Lays, które oferują chipsy o smaku limonkowym, ogórkowym, borówkowym czy wodorostów.

Śmierdzące tofu

Kolejnym ciekawym produktem jest śmierdzące tofu.  W wyniku  fermentacji ma  bardzo nieprzyjemny, ostry zapach, zwłaszcza podczas smażenia w głębokim tłuszczu. Głównie bywa spożywane jako szybka przekąska, którą można nabyć na małych ulicznych straganach.

Pieczone ptaki na patyku

Chińczycy spożywają różne rodzaje ptaków, ale to co nas zaskoczyło, to jedzenie gołębi. Ten pieczony ptak w rzeczywistości jest powoli gotowany (ok. 20 min.) w ceramice, w bulionie z cynamonu i anyżu. Następnie jest osuszany, chłodzony i smażony w głębokim tłuszczu, tak że jego skóra staje się chrupiąca jak pergamin, a mięso pozostaje soczyste.

To tylko krótka lista ciekawych produktów spożywczych, które warto spróbować lub zobaczyć w Chinach. A Wy co zjedliście dziwnego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *