Aplikacje podróżnicze w Chinach – co warto zainstalować?

Wyjeżdżając czy to na wakacje, czy na dłuższy pobyt warto zaopatrzyć się w niektóre przydatne według nas aplikacje podróżnicze w Chinach. Poniższe zestawienie przygotowałyśmy dzieląc programy na te nie wymagające znajomości języka chińskiego oraz te, w których przynajmniej podstawy znać trzeba. Mamy nadzieję, że nasz krótki (i subiektywny) przewodnik pomoże Wam przygotować się do wyjazdu 😉

Aplikacje podróżnicze w Chinach dla osób nieznających chińskiego

W tej części zebrałyśmy wszystkie te programy, które ułatwią Wam poruszanie się po Państwie Środka oraz komunikację zarówno z mieszkańcami Chin, jak i z rodziną i znajomymi w Polsce. Są to według nas najważniejsze aplikacje podróżnicze w Chinach, które każdy powinien zainstalować przed wyjazdem.

  1. VPN

Często przez nas wspominana przy różnych okazjach aplikacja zmieniająca IP i umożliwiająca korzystnie ze wszystkich stron internetowych zakazanych w Chinach (w tym Facebook, Instagram i Google). Jest to aplikacja niezbędna, jeżeli chcecie być w kontakcie z naszym światem 😉 Koniecznie zainstalujcie ją sobie jeszcze przed wyjazdem! Później pobranie jej będzie niemożliwe.

Do wyboru będziecie mieli ogromny zakres programów od pełni darmowych, po płatne. To jakie wybierzecie zależeć powinno od tego, do czego chcecie wykorzystywać i na jak długo jedziecie do Chin. Jeśli jest to wyjazd turystyczny wystarczą te darmowe VPNy. Natomiast przy dłuższym pobycie myślimy, że wygodniejsze jest korzystanie z płatnych wersji. Działają dużo szybciej, nie ma problemów z zasięgiem. Najczęściej polecanym obecnie na różnych forach jest ExpressVPN, który pozwala również na korzystanie z Netflixa (tak, on też jest zakazany, a dodatkowo blokowany przez większość VPNów).

Aplikacje podróżnicze w Chinach - VPN

  1. WeChat (微信)

Platforma WeChat to najpopularniejszy chiński komunikator (bardziej rozbudowany odpowiednik Messengera). Jeśli chcecie bez przeszkód i konieczności łączenia z VPNem kontaktować się ze znajomymi i rodziną, to polecamy żebyście zarówno Wy jak i Wasi bliscy zainstalowali tę aplikację. Dostępna jest wersja międzynarodowa w języku angielskim, dlatego bez problemów możecie jej używać w czasie pobytu. Będąc w Chinach nie miałyśmy problemów z komunikacją zarówno rozmawiając prze telefon, jak i prowadząc wideo rozmowy. Nasze połączenia na Messengerze z wykorzystaniem VPNa często rozłączały się lub były bardzo niewyraźne.

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Wechat

  1. Ctrip (trip.com)

Ctrip to aplikacja umożliwiająca rezerwację biletów lotniczych oraz kolejowych na terenie Państwa Środka. Jest ona o tyle wygodna, że ma nawet wersję w języku polskim. Podane w niej godziny przejazdów kolejowych zgadzają się z rzeczywistym rozkładem. Nawet jeśli nie chcecie kupować wcześniej biletów to możecie sprawdzić tam rozkłady jazdy i połączenia z wybranych miejsc. Minus tej aplikacji to naliczanie swojej prowizji za zakup biletów. Jeśli planujecie podróż na długich odcinkach, warto wcześniej zarezerwować sobie miejsca. Później w najlepszym wypadku mogą zostać Wam tylko twarde siedzące. Wyobraźcie sobie 32-godzinną podróż z Chengdu do Pekinu ciągle siedząc na fotelach podobnych do starych polskich kolei regionalnych 😉

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Ctrip

  1. Pleco

Słownik, który zapewne uratował niejednego studenta sinologii oraz osobę podróżującą po Chinach. Całkiem dobrze radzi sobie z tłumaczeniem pojedynczych słów. Niestety nie tłumaczy całych zdań, tylko rozbija nam je na pojedyncze słowa. Jest to aplikacja być może przydatna bardziej dla osób znających chociaż podstawy chińiego (przydaje się umiejętność pisania znaków), ale uważamy, że każdy sobie z nią poradzi i może okazać się bardzo przydatna.

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Pleco

  1. Google translate

Tak jak wspominałyśmy wcześniej korzystanie z Google jest w Państwie Środka niemożliwe bez VPNa. Dlatego korzystanie z tego słownika również będzie ograniczone (pomimo, że jest chińska wersja google translate, w której wyrzucone zostały niektóre hasła). Jest to przydatna aplikacja przede wszystkich z dwóch względów: tłumaczy całe zdania oraz umożliwia sczytywanie znaków na podstawie zdjęcia lub screena. Sprawdza się pod tym względem całkiem nieźle, ale warto porównać znaki czy te sczytane są takie same jak w oryginale 😛 Dobrą radą jest to, aby tłumaczyć tekst zawsze na angielski, ponieważ po polsku wychodzą  czasami niezłe kwiatki 😉

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Google translate

Aplikacje podróżnicze w Chinach dla osób znających chiński

Nie ukrywamy, że wybór wśród tej kategorii jest ogromny. Wybrałyśmy tylko te aplikacje, z których korzystałyśmy w czasie pobytu w Państwie Środka. Do wszystkich z nich, oprócz Baidu Maps, aby w pełni korzystać z ich funkcji, konieczne jest posiadanie WeChat Pay, lub Alipay. Czyli najpopularniejszeych chińskich aplikacji płatniczych.

  1. Didi Chuxing (滴滴出行)*

Aplikacja ta to odpowiednik naszego Ubera. Zaznaczona została gwiazdką, ponieważ pomimo anglojęzycznej wersji bardzo często konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość chińskiego. GPS w tej aplikacji działa słabo i kierowca który po Was jedzie, często będzie do dzwonił i pytał gdzie Wy jesteście bo on tu krąży i Was nie widzi 😛 Korzystając z tego typu programów ograniczacie możliwość oszukania Was w związku z faktycznym kosztem przejazdu, a to się często zdarza turystom w Chinach.

Aplikacje podróżnicze w Chinach - DiDi

  1. Baidu Maps (百度地图)*

Mapy Baidu działają w Chinach lepiej i dokładniej niż Mapy Google. Przede wszystkim nie trzeba korzystać z VPNa. Dużym mankamentem jest to, że jedyna dostępna wersja jest w języku chińskim. Wpisując nazwę miasta po angielsku aplikacja bez problemu wskaże je na mapie. Jednak jeżeli chcecie zlokalizować jakieś konkretne miejsce (np.: Zakazane Miasto) to trzeba wpisać to w znakach chińskich. Jest jednak na to sposób. Można przekopiować chińskie nazwy konkretnych miejsc (np. z Wikipedii) i wkleić je do wyszukiwarki. Po wyznaczeniu trasy pokazuje nam się również możliwy dojazd komunikacją miejską oraz orientacyjny koszt taksówki czy DiDi 😉

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Baidu Maps

  1. Meituan (美团)

Aplikacja podobna do znanego nam wszystkim Groupona. Możecie znaleźć tutaj oferty specjalne w wybranych restauracjach i atrakcjach. Całość oczywiście w języku chińskim. Konieczne jest posiadanie konta na jednej z chińskich platform płatniczych. Dzięki tej aplikacji można znaleźć bardzo fajne okazje. My za zestaw kaczki po pekińsku z zimną przystawką, kurczakiem gongbao zapłaciłyśmy jedynie 100 RMB, a porcja była ogromna, bez problemu najadłyby się 3 osoby.

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Meituan

  1. Feizhu (飞猪)

Chiński odpowiednik Ctrip, który umożliwia przede wszystkim rezerwacje biletów kolejowych i lotniczych, bez naliczania prowizji. Menu w języku chińskim oraz konieczność posiadania chińskiej aplikacji płatniczej są minusami tej aplikacji 😉 Potwierdzenia biletów przychodzą bardzo szybko. Nigdy też nie miałyśmy problemów z odbieraniem ich na dworcu.

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Feizhu

  1. Qunar (去哪儿)

Jest to aplikacja w której opisane są atrakcje turystyczne, wraz z godzinami otwarcia, cenami biletów. Polecamy ją jeśli chcecie odkryć mało znane nam – ludziom z Zachodu – miejsca, w których spotkać można jedynie chińskich turystów. Aplikacja przydatna jest również wtedy, gdy wybieracie się w podróż do największych atrakcji Państwa Środka. Bardzo często korzystałyśmy z niej planując nasze wyjazdy. Jeśli nie znacie języka to polecamy posty o tematyce podróżniczej z naszej  strony 😉

Aplikacje podróżnicze w Chinach - Qunar

Wszystkie aplikacje które opisałyśmy zostały przedstawione z perspektywy naszego użytkowania, natomiast zawierają one znacznie więcej funkcji, które akurat Wam mogą się przydać 😉 Polecamy sprawdzenie i dostosowanie ich do Waszych potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *