Chińscy emigranci – jak im się żyje za granicą?

Jak pewnie zauważyliście praktycznie w każdym miejscu na świecie możecie spotkać Chińczyków. Niektórzy z nich przybyli do tego miejsca ze względów turystycznych, a inni z powodów emigracyjnych. Co skłoniło ich do podjęcia takiej decyzji i dokąd najczęściej wyjeżdżają chińscy emigranci? 

Zarys historyczny

Chińska emigracja to wydarzenie, które rozgrywało się na przestrzeni dziejów. Jednak jej masowość możemy zauważyć od XIX wieku do roku 1945. Głównymi powodami dla których mieszkańcy Chin decydowali się na zmianę kraju zamieszkania były głód, korupcja, wojna a także bieda i brak pracy. Większość osób, które zdecydowały się wyjechać to były osoby z najniższej grupy społecznej – chłopi i robotnicy fizyczni. Emigrowali do pracy przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i krajów Azji Południowo-Wschodniej. 

Jak się żyje chińskim emigrantom?

Szacuje się, że chińscy emigranci w znacznym stopniu stymulują potęgę gospodarczą w Chinach. Aby zapewnić płynność finansową rodzinom, które zostały w Państwie Środka, przesyłają dla nich przelewy. Pod tym względem uplasowały się na drugim (po Indiach) miejscu. 

Jeśli chodzi o stopień interakcji, czy asymilacji w nowym kraju nie można jednoznacznie wszystkich określić jedną miarą. Najwięcej Chińczyków wg statystyk zamieszkuje Tajlandię i to właśnie w tym kraju czują się oni najlepiej. Dobrze czują się również w Wietnamie ze względu na bliskość kulturową. W obu krajach obchodzi się Księżycowy Nowy Rok, powszechny jest konfucjanizm, taoizm i kult przodków. Podobieństwa te sprawiają, że Chińczykom dużo łatwiej jest się zaadaptować. Gdy jednak emigrują oni już poza granicę Azji, często ciężko jest im się przestawić na zupełnie inną kulturę.

Niestety, chińscy imigranci byli również dyskryminowani w nowych krajach. Często było to spowodowane kolorem skóry czy zagrywkami politycznymi. Obecnie problem ten wydaje się być złagodzony, jednak musimy pamiętać że nie zniknął w 100%. 

Relacje emigrantów z Chinami

Wbrew pozorom rząd Chin bardzo dba o relacje ze swoimi obywatelami mieszkającymi poza państwem. Jednak należy pamiętać, że w Kraju Środka nie istnieje coś takiego jak podwójne obywatelstwo. Dlatego też, osoby które wyjechały z kraju muszą liczyć się z jego utratą, gdy będą chcieli oficjalnie przyjąć obywatelstwo kraju, w którym aktualnie żyją.

Jednak gdy Chiny zaczęły znaczny wzrost ekonomiczny wielu emigrantów zdecydowało się powrócić do kraju – szczególnie tych zamieszkujących Azję Południowo-Wschodnią. Nie opłacało im się dłużej mieszkać w obcym kraju. 

Po reformach Deng Xiaopinga Chiny jeszcze bardziej otworzyły się na swoich obywateli poza granicami państwa. Upatrywały w nich szansę na rozwój ekonomiczny i gospodarczy kraju. 

Pomimo tego, że Chiński rząd bardzo zachęca swoich zagranicznych studentów i emigrantów do powrotu, jedynie ¼ z nich decyduje się na taki ruch. Boją się, że gdy wrócą to różnica kulturowa będzie już nie do przeskoczenia i nie będą w stanie dopasować się z powrotem do warunków panujących w Chińskiej Republice Ludowej. 

Bibliografia:

wikipedia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *