Chińska porcelana – niezwykły symbol Chin

Chińska porcelana jest jednym z wyjątkowych odkryć Państwa Środka. Prawdziwa chińska porcelana jest towarem bardzo luksusowym. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? 

Krótka historia

Jeśli chcielibyśmy prześledzić całe losy chińskiej porcelany, to musielibyśmy cofnąć się w czasie o jakieś 10 tysięcy lat! Wtedy już zaczęto tworzyć kolorową ceramikę. My jednak skupimy się na nieco aktualniejszej formie porcelany, którą znamy dzisiaj. 

Porcelana w obecnej formie powstała na skutek przekształcania starych ceramicznych form, na bardziej luksusowe i wyjątkowe. Na początku tworzono ją dla rodu cesarskiego oraz na eksport, dopiero po latach zaczęto produkować ją na masową skalę. 

Sprzedaż wyrobów

Po raz pierwszy masowy eksport chińskiej porcelany nastąpił w czasach dynastii Song (lata 960-1279). Rząd wiedział, że będzie to ważne źródło zysku dla kraju. Począwszy od dynastii Song, sprzedaż porcelany utrzymywała się przez kolejne lata i trwa do dzisiaj. Na początku rynek skoncentrowany był tylko na Azji, z czasem popyt na chińską porcelanę zaczęły wykazywać rynki europejskie – szczególnie brytyjski i niemiecki. 

Kolory porcelany

Wszyscy kojarzymy porcelanę chińską z pięknymi niebieskimi dekoracjami. Jednak nie było tak od samego początku. Do czasów panowania dynastii Yuan porcelaną zdobiono, używając czerwonego odcienia. Gdy jednak wzrosło zapotrzebowanie na wyroby, zmieniono koncepcję. Niebieski kobalt, którego używają artyści do tworzenia wzorów, jest dużo łatwiejszy w stosowaniu. Porcelana z czerwonymi elementami miała być tworzona tylko na pożytek cesarza.

Symbolika kwiatów

Mimo że chińską porcelanę zdobiły najróżniejsze wzory, to najpopularniejszym i występującym prawie na każdym dziele są kwiaty. Jaka jest ich symbolika? To zależy od rodzaju rośliny, którą namalowano. Najważniejsze są piwonie, które uznawane są za króla kwiatów. Symbolizują pomyślność i honor. Często łączy się ją z kwiatem jabłoni, o których wspólnie mówi się, że zapewnią całej rodzinie uznanie i pomyślność. 

Kolejną parą kwiatów, które często widnieją na chińskiej porcelanie, są hibiskus oraz róża. Sparowanie ich oznacza życzenie pomyślności, chwały  oraz długiego życia. 

Innymi bardzo często pojawiającymi się kwiatami na chińskiej porcelanie są chryzantemy, które symbolicznie związane są z długowiecznością i bogactwem, jaśmin, wilec, czy kamelia oraz wiele innych kwiatów.

Macie u siebie swój zestaw chińskiej porcelany? Nam udało się kiedyś skompletować kilka stuk na targach staroci! Jeśli szukacie takich perełek, za dobrą cenę, to może być to miejsce idealne do rozpoczęcia poszukiwań 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *