Chiński Nowy Rok – 2020 – Rok Szczura

Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny (春节Chūnjié ), w tym roku przypada 25 stycznia.  Celebrowanie nie trwa jeden dzień, ale może trwać nawet cały miesiąc. W tym roku mieszkańcy Państwa Środka będą świętować od 24.01 do około 31.01.

Każdy Chiński Nowy Rok związany jest z jednym z 12 zodiakalnych zwierząt. 2020 rok poświęcony jest szczurowi, który według chińskich wierzeń jest czujny i bystry oraz ma instynktowny charakter. Osoby spod tego znaku często bywają podziwianymi biznesmenami. 

źródło fotografii: her.womenworking.com

Legenda

Według legendy Nefrytowy Cesarz musiał dokonać wyboru dwunastu zwierząt na strażników. Ogłosił również, że o hierarchii decyduje kolejność, w jakiej do niego przybędą. W całej tej gonitwie Szczur oszukał Woła, żeby go podwiózł. Gdy dotarli do mety, sprytny szczur zeskoczył z pleców kompana, tym samym wyprzedzając go.

Nefrytowy Cesarz. źródło fotografii: wikipedia

Osobowość szczura

Osoby urodzone w roku szczura uznawane są za optymistów. Posiadają duże pokłady energii oraz bardzo wysoko cenią sobie swoje własne zdanie, chociaż przy tym potrafią być wrażliwe na emocje innych. Uznawane są za dobrych biznesmenów. Potrafią oszczędzać, co niekiedy zahacza o skąpstwo, chociaż zdarza się, że przez zamiłowanie do pieniędzy wydają je bez opamiętania. 

Ze względu na swoją kreatywność i bystrość dla Szczurów idealnymi zawodami są: aktor, artysta, lekarz i nauczyciel. Świetnie odnajdą się w branży usługowej, finansach i ekonomii. 

Rok Szczura

Kilka informacji o roku szczura

  • Lata przypadające na rok Szczura: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020
  • osoby spod tego znaku w tym roku będą miały pecha, aby temu zapobiec należy mieć zawsze coś czerwonego
  • szczęśliwe kolory: złoty, niebieski i zielony
  • pechowe kolory: żółty, brązowy
  • szczęśliwe liczby: 2, 3
  • pechowe liczby: 5, 9
  • szczęśliwe kierunki: południowy wschód, północny wschód
  • pechowy kierunek: zachód

Znane osoby spod znaku szczura

George Washington, John F. Kennedy, Wolfgang Mozart, William Shakespeare,  Andrzej Duda, Eminem, Katy Perry, Beata Kozidrak, Scarlett Johansson, Mandy Moore, Antonio Banderas, Diego Armando Maradona, Mark Zuckerberg 

Jeżeli interesują Was zwyczaje związane z chińskim Nowym Rokiem zapraszamy na nasz zeszłoroczny post poświęcony zwyczajom i tradycji oraz Roku Świni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *