Rok Świni szczęśliwy, czy pechowy – czyli jak wygląda Chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok wraz ze Świętem Narodowym (czyli dniem upamiętnienia proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej) są najważniejszymi świętami w Chinach. W czasie Nowego Roku następują największe migracje ludzi na świecie, ponieważ Chińczycy odwiedzają swoich najbliższych oraz wykorzystują ten okres na lepsze poznanie swojego kraju – dlatego, planując podróż do Państwa Środka warto mieć na uwadze, że w tym czasie atrakcje turystyczne są oblegane bardziej niż w pozostałe dni w roku, a banki, urzędy i inne firmy zwykle pozostają zamknięte.

Chiński Nowy Rok nazywany jest również Świętem Wiosny (春节), w tym roku przypada dokładnie 5 lutego. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy świętują tylko jeden dzień.  Zazwyczaj celebrowanie obejmuje okres 2 tygodni, jednak zdarza się, że trwa nawet cały miesiąc. W tym roku Chińczycy świętują od 4 do 10 lutego. Festiwal Wiosny kończy się Świętem Latarni, które w tym roku przypada 19 lutego. W Chinach datę Chińskiego Nowego Roku wyznacza kalendarz księżycowy, dlatego nie jest ona stała.

W ten dzień jest wystrzeliwanych najwięcej fajerwerków na świecie (mimo, że w ponad 500 miastach jest zakaz ich puszczania). Pojawiły się one ponad 2 tysiące lat temu, w czasach dynastii Han w formie prażonych bambusów, których huk odstraszał złe duchy. W późniejszych czasach sztuczne ognie wykorzystywano w czasie modlitw o pomyślność i szczęście.

Celebrowanie Chińskiego Nowego Roku można porównać do polskich świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie najważniejszym wydarzeniem dla Chińczyków jest spotkanie z najbliższymi. Wszyscy wracają do domu aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Jeżeli ktoś nie może przyjechać to i tak pozostawia się dla niego nakrycie na stole.

Pierwszym etapem obchodów są porządki, które rozpoczyna się przed okresem świętowania. Chińczycy wierzą, że sprzątając dom wypędza się złe duchy. Nie wolno natomiast tego robić podczas Nowego Roku, ponieważ można odgonić  szczęście i pomyślność.

Ważnym elementem są także dekoracje w kolorze czerwieni i złota. We wszystkich pomieszczeniach zawieszane są chińskie węzły, a okiennice ozdobione są wycinankami w kształcie różnych symboli szczęścia (ryba, jabłko, smok). Przy drzwiach zawiesza się czerwone podłużne kawałki papieru z wypisanymi  dwuwierszami (春联), które nawiązują do chińskich legend. Bramy ozdobione są również obrazami z wizerunkiem chińskich bogów, których groźne miny symbolizują gotowość do pracy.

Dzień przed Chińskim Nowym Rokiem rodzina zasiada do wspólnego posiłku (nazywanego po chińsku kolacją zjednoczenia 团年饭). Głównym daniem są pierożki (Jiǎozi-饺子), które mają znaczenie symboliczne, ponieważ ich wymowa brzmi podobnie do słowa jiāo zi -交子, które oznacza wymianę pomiędzy starym, a nowym rokiem. Innym daniem jest makaron (长面), którego przygotowanie ma zapewnić  pomyślność w nowym roku. Spożywa się również rybę na parze (蒸鱼), ze względu na podobieństwo do wymowy słowa 余, które oznacza bogactwo. Dodatkowo zajadają desery, które także mają ukryte noworoczne znaczenie.

W ten dzień dzieci otrzymują prezenty. Są to pieniądze w czerwonych kopertach przyozdobionych znakami oznaczającymi szczęście (红包). Po otrzymaniu prezentów i zjedzeniu posiłku, cała rodzina zasiada do  wspólnego oglądania Gali Noworocznej transmitowanej przez stację CCTV  (中央电视台春节联欢晚会). Chińczycy podziwiają występy opery, tradycyjne i nowoczesne wykonanie chińskich utworów oraz pokaz akrobatów i standup’erów. W Nowy Rok rodzina wykonuje również upamiętniający portret. Cały okres celebrowania Chińskiego Nowego Roku kończy Festiwal Lampionów. Przed puszczeniem ich do nieba, ludzie zapisują na nich swoje życzenia, mając nadzieję, że się spełnią.

Istnieje kilka przesądów odnośnie Nowego Roku. Przedstawimy Wam kilka zasad, których warto przestrzegać:

  1. Należy pamiętać, aby nie wypowiadać negatywnych słów (choroba, smierć czy ból), mogą one przynieść pecha twoim najbliższym.
  2. Powinno się unikać ostrych przedmiotów, ponieważ skaleczenie, także jest interpretowane jako pech.
  3. Należy unikać brania lekarstw, ponieważ może to wróżyć chorowitość w nadchodzącym roku.
  4. Trzeba być uważnym, by nic nie stłuc. Jeśli jednak przydarzy nam się taki wypadek – nic straconego! Należy owinąć potłuczone kawałki w czerwony papier i wypowiedzieć słowa zapewniające pokój w nowym roku: 岁岁平安.

Każdy Chiński Nowy Rok związany jest z jednym z 12 zodiakalnych zwierząt. 2019 jest rokiem Świni, która według chińskich wierzeń ma piękną osobowość i jest błogosławiona szczęściem przez całe życie.

Kilka faktów o roku Świni:

  • Lata przypadające na rok Świni : 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019
  • osoby spod tego znaku w tym roku będą miały pecha, aby temu zapobiec należy mieć zawsze coś czerwonego
  • Szczęśliwe kolory: żółty, szary, brązowy, pechowe: niebieski i zielony.
  • Szczęśliwe liczby: 2, 5, 8 i pechowe: 1,7,9
  • Minerał: agat

Niestety nam nie udało się uczestniczyć w obchodach  Chińskiego Nowego Roku podczas naszego pobytu w Chinach, ale wszystko jeszcze przed nami 🙂 Aby mieć namiastkę chińskiej kultury co roku bierzemy udział w Chińskim Nowym Roku organizowanym przez Instytut Konfucjusza w Poznaniu. Serdecznie Was zachęcamy do tego, aby kolejny nowy rok spędzić w Instytucie, China town albo Chinach.

新年快乐! Szczęśliwego Nowego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *