Chiński ślub

Przez tysiące lat w Chinach małżeństwo nie było zatwierdzane przez państwo. Małżonkowie zawierali prywatną umowę, która miała połączyć ich na wieki. Spełnienie społecznego obowiązku brało górę nad romantyzmem. Mężczyzna miał spłodzić dzieci, które także wydadzą na świat potomstwo co będzie swoistym przedłużeniem rodu. Małżeństwo wówczas było wybieranie na podstawie korzyści jakie dany ród mógł uzyskać. Ślub odbywał się o świcie, a Panna Młoda ubierała tradycyjną czerwoną suknię, bądź qipao. Ceremonię obchodzono zgodnie z konfucjańskimi zasadami w bardzo podniosłej atmosferze. 

Zachodnie wpływy 

Warto pamiętać, że Chiny są krajem wieloetnicznym, dlatego tradycji zaślubin jest bardzo wiele. Jednak w XX wieku nastąpił czas zmian przemysłowych, politycznych i społecznych, Chiny zaczęły się otwierać na świat i przyjmować wzorce zaczerpnięte z Zachodu.  
Mimo tak silnych wpływów zachodnich oraz społecznych zmian postrzegania małżeństwa nadal spotyka się chińskie pary, które pobierają się z rozsądku a nie miłości. Dobierają oni partnera ze względu na status społeczny.
Aby doszło do zawarcia małżeństwa Chińczycy muszą przedstawić kartę zdrowia, niekiedy z wynikami badania na obecność wirusa HIV, a także zgodę swoich rodziców. Jeszcze 16 lat temu należało uzyskać zaświadczenie od pracodawcy.

chiński ślub

Wesele 

Tradycyjny chiński ślub rozpoczyna się modlitwą do nieba oraz złożeniem hołdu przodkom. Samo zawarcie związku następuje w miejscowym urzędzie, po którym goście udają się na wesele by świętować ten wyjątkowy dzień.
Przed rozpoczęciem zabawy para zasiada do parzenia herbaty, którą obdarowuje w pierwszej kolejności najstarszych z rodu. Następnie kroją piętrowy tort, którym karmią siebie nawzajem, a później częstują gości.

chiński ślub

Fotograf 

Przemysł ślubny jest jednym z najlepiej rozwijających się w Chinach. Młoda para umawia się na wykonanie sesji kilka dni przed ceremonią, tak by można było wyświetlić zdjęcia na ślubie. Chińczycy całkiem poważnie podchodzą do wyboru fotografa. Fotografowi towarzyszy najczęściej wizażystka, fryzjerka, operator światła. Wykonują oni zdjęcia w najbardziej romantycznych miejscach, często z architekturą w zachodnim stylu.

chiński ślub

Przed ceremonią ślubną

Przed ceremonią Panna Młoda wraz ze swoimi druhnami czeka na Pana Młodego, który musi ją wykraść. Aby się do niej dostać musi przekupić druhny (biżuterią, pieniędzmi) – oczywiście wszystko z przymrużeniem oka.
Panna Młoda ubrana jest w białą lub czerwoną suknię. Coraz częściej zdarza się, że w ciągu jednej nocy Panna Młoda ubiera trzy stroje: białą suknię, qipao i suknię czerwoną bądź balową. 


Ozdoby i zaproszenia na ślub

Podczas ceremonii ślubnej najczęściej pojawiające się kolory to czerwony (symbol miłości, sukcesu) i złoty (symbol bogactwa, pomyślności). Kolor biały w Chinach jest uważany za kolor żałobny, jednak przez Zachodnie wpływy coraz częściej można zauważyć białe dodatki, a nawet suknie.
Chińskie ślubne zaproszenia swoim wyglądem przypominają hongbao, czyli czerwone koperty dawane na ważne okazje. 

chiński ślub

Prezent

Najczęściej goście weselni obdarowują Młodą Parę czerwonymi kopertami wypełnionymi pieniędzmi.

Po zaślubinach zgodnie z tradycją Młodzi powinni otoczyć opieką swoich rodziców, najczęściej wprowadzając się do nich lub wykupując niedaleko mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *