Chińskie postrzeganie obcokrajowców

Niejednokrotnie się zdarza, że oceniamy kraj przez powtarzane stereotypy. Szufladkowanie mieszkańców danego kraju, w dobie rozwoju technologii i możliwości wymiany kultur nie ma sensu. Owszem są obywatele niektórych krajów, po których możemy spodziewać się pewnego sposobu bycia, ale nie jest to już zero jedynkowe. Częściowo stereotypy pomagają przygotować się na poznanie kultury, jednak tylko zatracenie się w danej kulturze pokazuje, że nacje mają cechy wspólne, ale każdy człowiek jest inny. 

Dzisiaj skupimy się na tym jak Chińczycy postrzegają obcokrajowców, w tym Polaków. 

Autouzupełnianie w Baidu (chińskiej wyszukiwarce) działa na takiej samej zasadzie jak w Google. Dlatego postanowiłyśmy sprawdzić, co Chińczycy wyszukują o innych krajach i jakie są ich odpowiedzi. 

 Vive la France !  Francuzi

Jedno jest pewne, Chińczycy lubią Francję za architekturę, romantyzm i  ciekawą kuchnię. Szczególnie interesuje ich jedzenie ślimaków i żabich udek.
Według badań przeprowadzonych w 2014 roku przez portal Hotels.com Chińczycy wskazali Francję jako najbardziej gościnny kraj w Europie. Co ciekawe w 2016  roku pojawiła się głośna sprawa krawca, Zhang Chaolin, który został brutalnie pobity na przedmieściach Paryża. Uważano wówczas, że Chińczycy zwykle noszą przy sobie spore ilości gotówki, nie będą się bronić, a brak umiejętności językowych uniemożliwi zgłoszenie incydentu na policję. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna zmarł. Takich sytuacji było wiele, co spotęgowało demonstracje etnicznych chińczyków w Paryżu. Wówczas reputacja Francji znacznie spadła. Po tym fakcie władze Francji za cel obrały zmianę postrzegania kraju w oczach Chińczyków.
Jednym z najczęściej wpisywanych pytań w Baidu było dlaczego wszyscy Francuzi potrafią dobrze mówić  po angielsku, a także dlaczego we Francji jest tak dużo osób ciemnoskórych. 

chińskie postrzeganie obcokrajowców

Welcome!  Stany Zjednoczone

Nie od dziś wiadomo, że Chiny i Stany Zjednoczone toczą wieczny bój na wielu płaszczyznach. Szczególnie interesującym tematem wydaje się wojna handlowa między tymi dwoma gigantami oraz sposoby radzenia sobie z koronawirusem.
W przypadku Amerykanów Chińczycy zastanawiają się dlaczego, są tacy wysocy, dlaczego lubią jeździć pickupami.

Według przeprowadzonych badań w 2015 roku przez portal Pewresearch oceniono, że Amerykanie i Chińczycy nie postrzegają siebie zbyt pozytywnie. Tendencja ta się zmienia z wiekiem, tzn. obywatele tych dwóch krajów poniżej 30 roku życia pozytywniej wyrażają się o sobie nawzajem, niż osoby starsze.  

Wielka Brytania

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć drugiego anglojęzycznego kraju, czyli Wielkiej Brytanii. 

Chińczycy zastanawiają się, dlaczego Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, mają królową i dlaczego królowa lubi corgi. Interesuje ich także, dlaczego Brytyjczycy są łysi, lubią pić herbatę i rozmawiać o pogodzie.

Yidalimian, czyli spaghetti w chińskim wydaniu – Włochy

W przypadku Włochów dużo zapytań pojawiło się o wygląd. Dlaczego mają ciemną urodę i różnią się od pozostałych Europejczyków, są tacy przystojni i mają duże nosy. Wielokrotnie  wyszukiwano także, dlaczego Włosi nie lubią pizzy z ananasem. 

Sam kraj Chińczycy postrzegają za stolicę luksusowych marek ubrań i samochodów. Interesuje ich także stosunek Włoch do Watykanu. 

podejście do obcokrajowców

Kraj Wschodzącego Słońca  – Japonia

Chińczycy postrzegają Japończyków jako naród dbający o swoje zdrowie, co oczywiście wynika z faktu, że są od wielu lat najdłużej żyjącą nacją. Za ich długowieczność odpowiada także zbilansowana dieta, składająca się z wielu rodzajów żywności w niewielkich ilościach oraz ograniczają użycie soli. Uznają, że Japończycy są krajem wyuczonym i szybko przyswajają wiedzę. 

Korea

Pośród zapytań o Koreańczyków często powielanym pytaniem jest pochodzenie Koreańczyków. Chińscy internauci zastanawiają się, czy Koreańczycy są potomkami Chin, a także, dlaczego Koreańczycy uważają, że Konfucjusz był pochodzenia koreańskiego.  Równie często pojawia się zapytanie o ich urodę i piękną skórę. 

Co ciekawe pojawiło się pytanie – dlaczego Koreańczycy muszą wpisywać dodatkowe chińskie imię w nawiasach na swoich dowodach osobistych? Pewnie interesuje Was odpowiedź, więc Wam to ułatwimy.
Prawie wszystkie nazwiska, oraz imiona, nie są czysto koreańskie, a zwykle wywodzą się z języka chińskiego. Właściwie przed wynalezieniem nowoczesnego koreańskiego systemu pisma Hangeul, Hanja (system pisma, składający się z tradycyjnych chińskich znaków) stanowiła główny sposób pisania.

Rosja

Wśród wyszukiwań pojawiły się pytania dlaczego Rosja jest taka duża, Rosjanie nie boją się niedźwiedzi, tyją po ślubie, a w Rosji nie ma Chinatown. 

Rosjanie w oczach Chińczyków są narodem, który trudno podsumować jednym zdaniem. Uznają ich za naród hojny i przyjazny, a ich ulubionym napojem są trunki alkoholowe, takie jak wódka, piwo, wino i szampan. Lubią także pić herbatę oraz kwas chlebowy. 

Dobra Polska Vodka ! Co wyszukują Chińczycy w Baidu o Polsce i Polakach?

O Polakach pojawiają się zapytania, czy jesteśmy narodem pochodzenia słowiańskiego oraz czy mamy białą skórę. Chińczycy postrzegają Polaków jako osoby uprzejme i z wysoką kulturą osobistą. Uznają Polaków za naród gościnny chętnie spożywający razem posiłki.

Z naszego doświadczenia, biały kolor skóry był bardzo interesujący dla Chińczyków. Dlatego często ktoś robił nam ukradkiem zdjęcie czy selfie z nami, nawet jeśli stałyśmy tyłem. Te sytuacje bywały naprawdę śmieszne. Niestety zdarzały się również przykre incydenty, kiedy to ktoś nas szarpał, ciągnął za włosy, żeby dotknąć naszej skóry czy włosów.  Na szczęście były one sporadyczne. 

Biała skóra powodowała, że często uznawano nas za bogate i kiedy zdecydowałyśmy się na wielogodzinną podróż pociągiem na stojąco, by przyoszczędzić na bilecie, to konduktor nie dowierzał, że chcemy wybrać taki rodzaj podróży. W międzyczasie upewniał się kilkukrotnie czy aby nie zmieniłyśmy zdania.

*Wyszukiwania z Baidu są prawdziwe, ale zalecamy czytać ten post  z lekkim przymrużeniem oka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *