Chińskie symbole narodowe

Zwiedzając Chiny niejednokrotnie na swojej drodze natraficie na symbole narodowe. Warto wiedzieć jaką historię w sobie skrywają, a także co oznaczają ich poszczególne elementy. Zdecydowanie ułatwi to Wam zrozumienie tego kraju.
Jeśli interesuje Was dlaczego flaga jest czerwona i ma 5 gwiazd, co znajduje się w środku chińskiego godła, jakie zwierzę stanowi symbol kraju, to odpowiedzi na te pytania uzyskacie poniżej. 

Godło

Godło CHRL zostało przyjęte 20 września 1950 r. Zawiera czerwone koło, po środku którego wpisana jest brama do Zakazanego Miasta – Tiananmen. Powyżej niej znajduje się pięć gwiazd, z czego jedna większa symbolizuje jednoczącą wszystko Komunistyczną Partię Chin, a pozostałe cztery klasy społeczne zdefiniowane przez maoizm (klasę robotniczą, chłopstwo, drobnomieszczaństwo oraz narodową burżuazję, czyli właścicieli, którzy oddali swoje majątki państwu). Poniżej bramy umieszczono koło zębate, które symbolizuje pracowników przemysłowych, a całe godło otoczone jest kłosami pszenicy i snopkami ryżu, reprezentującymi robotników rolnych. 

Godło występuje w kolorze złotym i czerwonym, czyli najbardziej popularnych kolorach w Chinach. Ich dobór też nie jest przypadkowy. Czerwień symbolizuje rewolucję oraz szczęście, złoty kolor ma przypominać promienie słońca. 

Hymn

„Marsz ochotników” powstał w 1935 roku dzięki pracy poety Tian Hana i muzyka Nie Er. 

W czerwcu 1949  roku Komunistyczna Partia Chin powołała komitet, w celu ustalenia hymnu narodowego. Ostatecznie wpłynęło prawie 7000 propozycji,  z czego Marsz ochotników uzyskał największe poparcie. Jednak przez 29 lat dokonywano zmian w treści lub całkowicie zakazano jej śpiewania. Dopiero 1982 roku przywrócono oryginalne słowa, a 22 lata później (2004 r.) stał się oficjalnym hymnem CHRL. 

Flaga

Elementy znajdujące się na fladze Chińskiej Republiki Ludowej są niemal identyczne do tych z godła. Na czerwonym tle znajduje się 5 gwiazd, z których większa symbolizuje Komunistyczną Partię Chin, a cztery pozostałe chińską społeczność. Te mniejsze ułożone są wokół głównej, co ma pokazać jedność narodu pod przywództwem partii. 

Czerwony kolor oznacza rewolucję oraz szczęście, a złote gwiazdy promienie słońca.
chiński symbol narodowy

Mao Zedong

Niezależnie od historii ani czasu, jaki minął Mao Zedong nadal stanowi symbol Chin. Ten chiński polityk i przywódca od momentu proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej do momentu swojej śmierci starał się wprowadzić łagodniejszą formę socjalizmu, od tej którą reprezentował Stalin. Historia jednak potoczyła się zupełnie inaczej. Szacuje się, że jego rządy przyczyniły się do śmieci 70 mln osób.

Chińczycy twierdzą, że owszem Mao Zedong popełnił poważne błędy, jednak jego wkład w rewolucję chińską był znacznie większy. Po dziś dzień mieszkańcy Państwa Środka wypowiadają się o nim z szacunkiem. Czy jest to wywołane strachem, czy przekonaniami – ciężko powiedzieć.

Podczas zwiedzania jego Mauzoleum, z resztą jednego z najpilniej strzeżonych miejsc w Chinach, widziałyśmy Chińczyków z różnego pokolenia, którzy składali kwiaty, modlili się i oddawali hołd pod jego posągiem. Sądzicie, że to niedorzeczne?  Pewnie, tak znając prawdziwy przebieg historii, w chińskim internecie nie znajdziecie takich informacji o byłym przewodniczącym KPCH.  

Święto narodowe

Co roku 1 października przypada rocznica Proklamowania Komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. Datę tę, jako święto narodowe ustanowiono podczas IV posiedzenia Centralnej Komisji 2 grudnia 1949 r. Z tej okazji od 1950 roku w całym kraju organizowane są patriotyczne imprezy, a w przypadku okrągłych rocznic na Placu Tiananmen w Pekinie odbywają się przeglądy wojskowe.
Dodatkowo w tym czasie Chińczycy mają tygodniowe wakacje, nazywane “Złotym Tygodniem”, dlatego ruch turystyczny jest intensywniejszy.  

Stolica

Pekin, mimo że jest stolicą, to jest drugim zaraz po Szanghaju, miastem pod względem liczby ludności.

Urzeka nie tylko historią, ale także ogromem i chińską autentycznością. Co warto zobaczyć? Przeczytajcie posty o Pekinie

Waluta

Przed wyjazdem do Chin warto pamiętać, że obowiązującą walutą jest yuan (RMB) i tylko nim można płacić. Jeden yuan dzieli się na 10 jiao (角), a jeden jiao – na 10 fenów (分). Od 1 jiao wszystkie nominały występują w postaci banknotów. Potocznym określeniem yuana w języku chińskim jest „kuai” (块). Pamiętajcie, przy wymianie pieniędzy w kantorach zabierzcie dolary z tzw. dużymi głowami. 

Panda Wielka

Te czarno-białe zwierzaki stanowią kolejny symbol Chin, który obecny jest dosłownie wszędzie. Nie ma miejsc rozrywki, w których nie sprzedaje się maskotek z wizerunkiem pandy. Warto też wspomnieć, że przez wiele lat w Chinach za zabicie Pandy lub handel jej futrem bądź mięsem można było otrzymać karę śmierci. W Państwie Środka istnieje wiele rezerwatów czy stacji badawczych. My szczerze polecamy zwiedzić Panda Research Base w Chengdu

chińskie symbole narodowe

Mityczny symbol – smok

W kategorii zwierząt istnieje jeszcze jeden symbol, chociaż w takim kontekście przez samych Chińczyków używany jest niezmiernie rzadko. To na obszarze Europy chiński smok utożsamiany jest jako nieodzownym element chińskiej kultury. W czasach cesarskich stanowił symbol władcy, a w okresie panowania dynastii Qing pojawił się na fladze. To monarchistyczne podejście kłóci się z obecnie panującą ideologią, dlatego też to Pandę częściej uznaje się za narodowe zwierzę. W dodatku ten legendarny stwór, chociaż budzi szacunek w kręgach kulturowych, to nadal reprezentuje agresję i chęć walki.  

Flaga chińska ze smokiem z czasów dynastii Qing. źrodło: Wikipedia

Narodowy owoc

Jeśli w Chinach przyjdzie Was ochota na coś słodkiego, szybciej znajdziecie owocowe koktajle, desery czy same owoce niż czekoladę. 

Naszym ulubionym owocem, który jadłyśmy na śniadanie był smoczy owoc, niestety jednak nie posiada rangi symbolu narodowego, chociaż zdecydowanie na takie miano zasługuje. Co zatem należy zjeść w Państwie Środka? Kiwi i jujube. O ile o pierwszy mieliście pewnie nie raz spróbować, o tyle z drugim mogło być ciężko. Jujube jest rodzajem daktyli, bardzo słodkich, jak jabłko z nutą cynamonu. W Polsce znane również jako głożyna pospolita lub po prostu daktyl chiński.

chińskie symbole narodowe

Narodowe drzewo

Roślinnym symbolem Chin jest miłorząb chiński- Ginkgo biloba. Ten endemiczny gatunek występował wyłącznie w południowo-wschodniej części Chin, jednak w XI wieku chińscy mnisi rozpowszechnili go na obszarze pozostałych prowincji Chin oraz Japonii. W późniejszym czasie już jako drzewo ozdobne pojawił się w innych rejonach świata. 

Chociaż obecnie hoduje się go w celach ozdobnych, to w Chinach nadal wykorzystuje się jego zdrowotne właściwości. Liście miłorzębu korzystnie wpływają na krążenie, na łagodzenie demencji a prawdopodobnie także na sprawność umysłową.  Ten gatunek symbolizuje nadzieję i pokój po tym, jak w Japonii przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. 

chińskie symbole narodowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *