Chińskie walentynki – Festiwal Qixi

Kto zapomniał o święcie zakochanych w lutym, nie musi się martwić. Jedno z najbardziej romantycznych dni w roku,  według chińskiego kalendarza, można obchodzić nawet cztery razy. Zastanawiacie się jak to możliwe? A no, już odpowiadamy!

Chińskie walentynki – Festiwal Qixi – dzień podwójnej siódemki!

Chińczycy okazują sobie miłość 14 lutego, czyli w  dniu znanym u nas jako Walentynki, ale również w dzień podwójnej siódemki, czyli siódmego dnia siódmego chińskiego miesiąca księżycowego. W tym roku (2021) wypada 14 sierpnia. Dzień podwójnej siódemki nazywa się także Festiwalem Qixi. 

O ile chińskie walentynki, których jest aż trzy (Festiwal Qixi, Festiwal Latarni, Festiwal Podwójnej Trójki), gromadzą tłumy, o tyle Zachodnie Walentynki są popularne głównie w dużych miastach, takich jak: Szanghaj, Pekin, Hongkong. Na obszarach wiejskich i mniejszych miasteczkach nie organizuje się żadnych imprez. 

Fakty o festiwalu Qixi.

Nazwa: Festiwal Qixi 七夕节 Qīxījié lub Dzień Podwójnej Siódemki
Historia: święto obchodzone jest od czasów Dynastii Han (206 r. p.n.e.- 220 r. n.e.)
Data:  Siódmy dzień siódmego chińskiego miesiąca księżycowego (2021-14.08, 2022-04.08, 2023 – 22.08)
Prezenty: kwiaty, czekoladki, biżuteria, krawat, koszula itp.
Co zjeść? Zdecydowanie 巧果 qiǎo guǒ, czyli ciasteczka wykonane z oleju, mąki, cukru i miodu, które smaży się w głębokim tłuszczu. Oprócz słodkości jada się również melony z rzeźbieniami na skórce i kurczaka, który zwiastuje szczęśliwe małżeństwo. 

Legenda o chińskich walentynkach. 

To jedna z najbardziej romantycznych chińskich historii.
Według chińskiej legendy, żył sobie pasterz Niulang, który poślubił wróżkę Zhinü. Kiedy o ślubie bogini ze zwykłym śmiertelnikiem dowiedziała się matka Zhinü, od razu wysłała córkę do nieba. Ukochany próbował odbić kobietę w niebie, ale Niebiańska Królowa Matka rzuciła szpilką do włosów, która utworzyła między kochankami rzekę – Drogę Mleczną. Sroki widząc całe zajście, utworzyły most, na którym raz w roku, siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego, dwoje kochanków mogą się spotkać i wyznać sobie miłość. 

Chińskie walentynki- Festiwal Qixi
źródło: eastwesthurricane.substack

Tradycje i zwyczaje w trakcie Festiwalu Qixi. 

Chińczycy świętują walentynki w sposób bardzo podobny do tradycji na Zachodzie. Zresztą, wiele zwyczajów przejęli właśnie z tej części świata. Ukochanych obdarowują prezentami, jedzą romantyczną kolację i oglądają filmy. 

Tradycyjna forma obchodzenia Festiwalu Qixi powoli zanika. Wiele zwyczajów nie jest już praktykowanych, a jeśli są, to głównie na obszarach wiejskich.
Jednym z głównych tradycyjnych zadań, był pokaz zręczności, gdzie należało nawlec igłę w świetle księżyca czy wykonać rzeźbę w owocu. Tego dnia oddawano również cześć bogini Zhinü, poprzez składanie darów na stole ofiarnym, smażono i jedzono ciastka qiǎoguǒ (巧果), a także wieszano bukiety polnych kwiatów na rogach wołów. 

 

Chcecie wyznać miłość swoim ukochanym?;)
Poniżej znajdziecie przysłowia, których używa się w Chinach.  

Kocham cię na zawsze. 爱你一万年 (ài nǐ yí wàn nian)

Kocham cię tak, jak mysz kocha ryż. 我爱你, 就像老鼠爱大米 (wǒ ài nǐ jiù xiàng lǎo shǔ ài dà mǐ)

Pobierz walentynkę i wyślij ukochanej osobie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *