Chiny czy Japonia? Co wybrać, gdzie pojechać..

Jeśli planujecie podróż po Azji, na pewno zadaliście sobie pytanie: Chiny czy Japonia? Tak, to dość nurtujące, jeśli trzeba dokonać wyboru. My postaramy się być całkowicie obiektywne i przedstawimy wady i zalety podróży do Chin i Japonii. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Was przydatny.

Przed podjęciem tam ważnej decyzji warto wiedzieć, czego można się spodziewać. Chiny i Japonia mają do zaoferowania wspaniałą ciekawą kulturę, pyszne jedzenie, cudowne miejsca turystyczne, które warto zobaczyć. Wszystko zależy od osobistych preferencji i tego, co chcielibyście zwiedzić i czego doświadczyć.

Który kraj jest tańszy, Chiny czy Japonia?
Ile kosztuje lot, hotel, jedzenie?

Sama podróż do Azji jest dość odczuwalnym wydatkiem, więc takie kryterium może być istotne w podjęciu decyzji. Jeśli macie okrojony budżet, to warto postawić na Chiny. Hotele, restauracje i transport publiczny są około 50% tańsze niż w Japonii.

Porównanie cen

Usługa/artykuł Chiny Japonia
Posiłek w niedrogiej restauracji 21.99 PLN 34.82 PLN
Butelka wody( 1,5 l) 2.94 PLN 5.04 PLN
Taxi 1km (taryfa normalna) 1.54 PLN 14.63 PLN

Sprawdźcie tę stronę z porównaniem cen, gdzie znajdziecie więcej szczegółowych informacji.

Który kraj jest bezpieczniejszy?

Obcując z innymi kulturami, ciężko wyobrazić sobie jakie zagrożenia mogą człowieka spotkać. Zarówno Chiny jak i Japonia są krajami z wysokim poziomem bezpieczeństwa. My w Chinach czułyśmy się najbezpieczniej ze wszystkich odwiedzanych dotychczas krajów. Jedyną niemiłą niespodzianką dla nas byli niekiedy natarczywi Chińczycy, którzy chcieli zrobić wspólne zdjęcie. W Japonii natomiast jak do tej pory występuje niższy poziom przestępczości niż w Chinach.

Warto mieć jednak na uwadze, że zdarzały się takie incydenty, o których dobrze jest pamiętać. Nam ani naszym znajomym to się nie przytrafiło, ale piszemy ku przestrodze:

Droga kolacja – przypadkowo poznany obcokrajowiec zapraszany jest na kolację przez Chińczyka, po czym po kolacji gość się ulatnia pod pretekstem wyjścia do toalety, a ,,wài guó rén” zostaje z ogromnym rachunkiem do zapłaty.

Taksówki-  typowe miejsce do naciągania obcokrajowców. Warto poprosić Chińczyka o pomoc przy zamówieniu transportu przez aplikację Didi- odpowiednik ubera.

Jaka jest idealna pora na zwiedzanie Chin i Japonii?

Chiny są ponad 25 razy większe niż Japonia, dlatego odwiedzając je możecie doświadczyć praktycznie wszystkich pór roku  w jednym kraju.

Południe Chin zawsze jest bardziej słoneczne i cieplejsze, a północno-wschodnia z mroźnymi zimami (Harbin). W Japonii jest zupełnie inaczej. Jest to o wiele mniejszy kraj, dlatego na jego terenie pora roku jest jedna. Lato jest ciepłe, ale nie gorące, wyjątkiem są obszary południowe.

Najlepszym terminem na zwiedzanie Chin jest czas kwiecień-maj i wrzesień-październik. Należy jednak pamiętać, że w październiku odbywają się obchody proklamacji KpCh, co wiąże się z ogromnymi tłumami. Japonię warto zobaczyć w kwietniu, choć w tym czasie na pewno możecie spodziewać się tłumów. Wiosna to okres kwitnienia wiśni.
Warto również rozważyć okres maj-wrzesień.
Chiny czy Japonia?
Widok na górę Fuji – Japonia.

Co warto zobaczyć w Chinach a co w Japonii?

Lista must see dla tych krajów, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania:

Chiny Japonia
Zakazane Miasto Góra Fuji
Wielki Mur Świątynia Fushimi Inari Taisha
Plac Tiananmen Park Pamięci Pokoju w Hiroszimie
Terakotowa Armia Kioto – Złoty Pawilon i dzielnica gejsz
Szanghajski Bund Nara – Park jeleni
Wielki Budda z Leshan Tokio – nocne życie i targ rybny

Podobieństwa i różnice między Chinami a Japonią.

Czystość. W Chinach nauczyłyśmy się dość dziwnej zasady: „tam, gdzie łokcie kleją się do stołu, tam jedzenie będzie pyszne”. A wszystko to dlatego, że tyle osób przychodzi do restauracji i nie mają czasu na sprzątanie. W Japonii jest sterylniej, przywiązuje się tutaj większą wagę do porządku. Związane to jest głównie z tradycją podziału świata na dwie sfery: czystą i nieczystą.

Toalety. W Chinach można spotkać toalety europejskie jak i chińskie. Chińskich jest zdecydowanie więcej. W Japonii poziom higieny jest na bardzo wysokim poziomie. Nowoczesne japońskie toalety posiadają ogrom funkcji, na szczęście zawiera obrazkową instrukcję obsługi.

Komunikacja. W Chinach po angielsku porozumiesz się w większych miastach, ale też nie jakoś świetnie. W Japonii wygląda to już lepiej. Warto jednak zaopatrzyć się w tłumacz.

Otwartość.  Chińczycy są bardziej otwarci na obcokrajowców. Europejczyk budzi w nich zainteresowanie, czasami do tego stopnia, że starają się wykonać fotkę z ukrycia. Japończycy są bardziej zdystansowani.

Internet. Przyda się na pewno, warto rozważyć wynajem routera na lotnisku. W Chinach należy pamiętać o VPN, bo bez niego żadne zagraniczne strony (youtube, facebook, instagram..itp.) nie będą działały.

Jedzenie. Zdecydowanie jest tańsze w Chinach, ale też mniej zdrowe. W Państwie Środka mało produktów jada się na surowo, częściej podaje się potrawy smażone. W Japonii je się więcej potraw na surowo, stosuje się też tutaj mniej sosów i olejów. Jednak obydwa kraje zachwycają smakiem!

chiny czy japonia?

Podsumowanie

My z oczywistych względów stawiamy na Chiny, ale może warto rozważyć połączenie tych dwóch krajów  w jednej podróży? Takie połączenie może okazać się naprawdę trafne.
Poniżej małe podsumowanie😉
Jeśli macie okrojony budżet to Chiny, jeśli chcecie zdrowo zjeść to Japonia, jeśli interesuje Was kultura i ludzie to i Chiny i Japonia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *