Ciekawostki o języku chińskim

O języku chińskim powstało wiele mitów. Dla niektórych jest to język nie do nauczenia, a inni używają go w codziennych rozmowach. Jakie ciekawostki o języku chińskim przygotowałyśmy? Sprawdźcie poniżej 😉

Brak alfabetu

Największym zaskoczeniem dla osób zaczynających swoją przygodę z językiem chińskim jest informacja o tym, że nie muszą uczyć się alfabetu. Każdy znak to osobne słowo, ktore tworzą sylaby wypowiadane w odpowiednich tonach. Aby płynnie mówić po mandaryńsku wystarczy znajomość ok. 3000 słów 😉

ciekawostki o języku chińskim

Tony mogą zmienić wszystko

Język chiński jest językiem tonalnym. Wiele sylab brzmi tak samo, dlatego ważne jest wymówienie ich w odpowiednim tonie, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień 😉 Możemy wyróżnić pięć tonów, które prezentuje poniższy obrazek:

ciekawostki o języku chińskim

Brak gramatycznych czasów

Kolejną ciekawostką dotyczącą języka, jest brak gramatycznych czasów (co nie oznacza, że w chińskim nie ma gramatyki). Jak więc mieszkańcy Państwa Środka akcentują, że coś już się wydarzyło albo dopiero nastąpi? Używając słów typu: wcześniej, później, wczoraj, jutro itp.

Najtrudniejsza do rozszyfrowania recepta na świecie

Wydaje Wam się, że recepty od naszego lekarza są nieczytelne? Wyobraźcie sobie za to zbiór szybko napisanych lekarskim charakterem pisma znaków chińskich 😮 Rozszyfrowanie Enigmy zdawałoby się łatwiejsze :p Wynika to przede wszystkim z charakteru pisma osoby piszącej, który może się znacznie różnić od znaku pisanego na komputerze.

Pismo piktografczne ciągle w użytku

Język chiński jest jedynym językiem na świecie nieprzerwanie wykorzystującym piktogramy do zapisu słów. Zostały one oczywiście uproszczone w porównaniu z ich pierwotną formą, aby dostosować je do wymagań obecnych czasów.

źródło: http://blog.hellochinese.cc/

Kompozycja znaków ma znaczenie

Brak alfabetu może przerażać. Jak nauczyć się zapisu tylu unikalnych słów bez liter? Chińczycy znaleźli na to sposób, który może sprawę ułatwić 😉 Każdy znak składa się z dwóch części : klucza, który podpowiada z jakiej kategorii może być dane slowo oraz części fonetycznej, która sugeruje możliwą wymowę danego słowa. W miarę nauki zaczniemy dostrzegać te ułatwienia, chociaż na początku nie będą one takie oczywiste 😉

Nie ma jednego języka chińskiego

Mówiąc język chiński w domyśle mamy mandaryński. Jednak język chiński to pojęcie dużo szersze. Dialektów są setki i każdy z nich jest utożsamiany z językiem chińskim. Oficjalnym językiem Państwa Środka jest mandaryński.

Może Wy znacie jakieś ciekawostki o języku chińskim  którymi warto się podzielić? 🙂 Na pewno skrywa on jeszcze wiele wartych odkrycia tajemnic.

2 odpowiedzi do “Ciekawostki o języku chińskim”

    1. W nauce języka chińskiego bardzo ważna jest systematyczność (jak w każdym języku). Tak naprawdę trzeba uczyć się cały czas, bo język się zmienia 🙂 Jak chcesz wyjechać do Chin to po roku, może dwóch latach systematycznej nauki powinnaś bez problemu dogadać się w podstawowych kwestiach z Chińczykami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *