Co planują Chiny w 2020 roku?

Chińska gospodarka od 30 lat stale się rozwija, tym samym stając się liderem na świecie. Na każdym kroku widać działania inwestycyjne, nowoczesne budowle, stale poszerzającą się sieć kolei dużych prędkości, a także wprowadzanie nowoczesnych technologii.
Zastanawialiście się co Chiny planują w najbliższej przyszłości? W tym poście przedstawimy Wam 4 zadania, z którymi zmierzy się Państwo Środka w 2020 roku.

Sztuczny księżyc

Chińscy naukowcy z Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Insitute planują aby w 2020 roku nad miastem pojawił się sztuczny księżyc. Ma on zapewnić mieszkańcom tego miasta oświetlenie w zamian za latarnie uliczne. Spowoduje to zmniejszenie zużycia energii oraz wydatków na prąd, które na ten moment wynoszą ok. 170 mln dolarów. Chociaż zostanie wystrzelony w kosmos, z jego ośmiokrotnie mocniejszego oświetlenia będą korzystali tylko mieszkańcy miasta Chengdu w południowo-zachodnich Chinach. Jeśli test się powiedzie w orbitę zostaną wysłane jeszcze 3 dodatkowe sztuczne satelity. 

W latach 90 podobny projekt podjęli rosyjscy naukowcy, do tej pory bezskutecznie. 

Źródło zdjęcia: https://curiousmonky.com/

Sztuczna inteligencja

W 2017 roku prezydent Chin Xi Jinping uznał prace nad sztuczną inteligencją jako priorytet narodowy. Według założeń do 2030 r. Chiny mają stać się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji, a wartość branży ma wynieść 150 mld dolarów. W tym celu rząd przekazał środki na badania oraz utworzenie nowych instytucji SI. 

2020

Chiński rząd prowadzi wiele kontrowersyjnych projektów z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Jednym z nich jest System Oceny Obywateli, który w 2020 roku ma już działać w 100%. System ten polega na przydzieleniu punktów obywatelowi za nawet codzienne czynności. Opłaca się być przykładnym obywatelem, ponieważ mogą oni liczyć na spore przywileje i lepszą jakość życia. Natomiast obywatele z małą ilością punktów mogą nie otrzymać kredytów, nie mogą kupić biletów na pociąg w określonej klasie czy nie mogą opuszczać kraju. Do tej pory ukarano 23 miliony obywateli. Opiera się to na systemie rozpoznawania twarzy za pomocą kamer monitorujących, które w ciągu kilku sekund mogą zidentyfikować dowolną osobę w dowolnym miejscu i czasie.

Zródło zdjęcia: https://tech.wp.pl/

Innym ciekawym projektem jest Zero Trust, który miał za zadanie wykrywać korupcję w urzędach. Chociaż swoim zasięgiem objął tylko 1 % chińskich urzędów okazał się bardzo skutecznym rozwiązaniem i pomógł złapać ponad 8 tys. urzędników. Prawdopodobnie system stał się zbyt precyzyjny i zaczął rozpoznawać działania korupcyjne na wysokich szczeblach, dlatego dla niektórych sektorów został wyłączony. 

Branża SI w Chinach od kilku lat jest priorytetem, zobaczymy więc co przyniosą kolejne lata. 

Pojazdy elektryczne i autonomiczne

2020 rok w Chinach zapowiada się kluczowy dla samochodów elektrycznych. Począwszy od autobusów miejskich, spośród których autobusy elektryczne powinny stanowić ⅓ floty autobusowej Chin. Rząd również będzie kładł nacisk, aby firmy zajmujące się przewozem osób wymieniły pojazdy na elektryczne. W tym celu Chiny wciąż inwestują w nowe stacje ładowania dla samochodów. 

Oprócz pojazdów elektrycznych rozwijać się ma branża samochodów autonomicznych, tzw. bezzałogowych. Wśród liderów znajdują się takie firmy jak: WeRide, DeepRoute, Pony.ai. 

Zdrowsze jedzenie

Obecne trendy oraz większa świadomość zdrowego odżywiania skłania Chińczyków do zmiany nawyków żywieniowych. Chiny są krajem, który konsumuje ponad połowę światowej wieprzowiny. Choroby świń spowodowały zmniejszenie zasobów oraz wzrost cen mięsa, dlatego obecnie mięsne zamienniki zyskują na popularności. Coraz więcej restauracji zwiększa menu o pozycje wegetariańskie. 

Istnieje więc prawdopodobieństwo ogromnego rozwoju firm jak OmniPork, które będą wytwarzały produkty z połączenia soi, grochu, grzybów i ryżu.

Dodatkowo w 2020 r. chiński rząd chce przeciwdziałać takim chorobom jak otyłość i cukrzyca w Chinach. W tym celu będzie wymagał, aby etykiety na produktach spożywczych wykazywały indeks glikemiczny, czyli ocenę wpływu węglowodanów na poziom glukozy we krwi. 

To tylko kilka zadań z jakimi Chiny będą się mierzyć w 2020 roku. Kraj ten jest bardzo dynamiczny, dlatego nie powinno nikogo zdziwić jeśli plany te okażą się zrealizowane przed czasem. A co Was zaskoczyło w chińskich planach na przyszłość?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *