Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chin

Chiny są krajem kulturowo odmiennym od Polski. Wybierając się w podróż do Państwa Środka warto zapoznać się z poniższymi radami, przydatnymi przed wyjazdem do Chin:

WIZA

Jedną z pierwszych rzeczy o jakiej trzeba wiedzieć  wyjeżdżając do Chin jest wiza. Obywatele Polski mają obowiązek wyrobić ją przed wylotem do Państwa Środka. Od 10 kwietnia, zmieniły się zasady aplikowania o wizę. Więcej szczegółów możesz uzyskać czytając nasz wpis o wizach.

przed wyjazdem do Chin

HOTELE

Warto rezerwować na booking.com, ponieważ w wielu obiektach przeznaczonych dla Chińczyków obcokrajowiec nie może spać. W tym kraju istnieje obowiązek meldunkowy, który wykona za Was hotel.

ŻYWNOŚĆ I RESTAURACJE

Woda z kranu nie jest zdatna do picia, ale w tradycyjnych uliczkach z jedzeniem można zauważyć Chinkę, która dodaje  nieprzefiltrowaną wodę do potrawy, bądź myje w nich warzywa. W miejscach publicznych (dworce autobusowe, dworce kolejowe, lotniska) gorąca woda, którą można zalać liście herbaty jest dostępna za darmo w dystrybutorach.
W restauracji nie należy spodziewać się menu po angielsku. Jeśli nie znacie chińskiego warto wcześniej przygotować sobie listę z potrawami( w chińskich znakach oczywiście), które chcielibyście zjeść i zapytać sprzedawcę czy to sprzedają. Możecie też szukać restauracji z zdjęciami potraw i sprawa załatwiona.
Podczas posiłków warto wyzbyć się europejskiego myślenia, tzn. nie powinno Was dziwić,że resztki jedzenia trafiają pod stół, w trakcie posiłku się mlaska i siorbie.   

W Chinach popularne jest jedzenie poza domem, dlatego na każdej uliczce znajdzie się ktoś kto oferuje swoje jedzenie. Koszt posiłków waha się w zależności od miejsca, wielkości porcji, użytych produktów, itp. Ale można znaleźć posiłki za 5 zł wielkości drugiego dania. Dzięki aplikacji meituan (美团), która działa jak grupon możecie dużo zaoszczędzić, jeśli zależy Wam na konkretnym posiłku. My za kaczkę po pekińsku z dodatkami w jednej z najlepiej ocenianych pekińskich restauracji za dwie osoby zapłaciłyśmy ok. 100 yuanów (ok. 50 zł).

przed wyjazdem do Chin

  PŁATNOŚCI

  1. Przed wyjazdem do Chin warto pamiętać, że obowiązującą walutą jest yuan (RMB) i tylko nim można płacić. Przy wymianie pieniędzy w kantorach zabierzcie dolary z tzw. dużymi głowami. Operacje wykonuje się je głównie gotówką, ale powszechne jest płacenie aplikacją wechat.  W  bankomatach można wypłacać pieniądze z kart visa lub mastercard.

INTERNET W CHINACH

Chiny objęte są wielkim cyfrowym murem, w związku z tym aby móc korzystać z komunikatorów (facebook, instagram, google itp.) należy pobrać VPN. Warto mieć kilka na wypadek, gdyby jeden zawiódł. Na laptopie również.

GNIAZDKA ELEKTRYCZNE

Nie ma potrzeby zabierania przejściówek. Jeżeli zabieracie urządzenia z płaskimi wtyczkami ( np. takie jak do telefonu), to nie macie się czym przejmować. Warto pomyśleć o rozdzielniku, który nie ma bolca.

ZDROWIE

Przed wyjazdem do Chin warto wykupić sobie ubezpieczenie. Koszty leczenia są naprawdę wysokie. Ze względu na to, że europejskie organizmy nie są przystosowane do azjatyckich kuchni, warto już ok tydzień/ dwa przed wyjazdem zacząć spożywać probiotyki. Pomoże to w przystosowaniu się organizmowi. Na terenach chińskich nie ma obowiązków szczepień,ale warto zaszczepić się na WZW A oraz grypę.

Apteki są dostępne, ale znajdują się w nich leki ziołowe. Dla europejczyka chińskie dawki leków są za słabe, więc warto zabrać podstawowe lekarstwa ze sobą.

JĘZYK ANGIELSKI

W większych miastach istnieje szansa na dogadanie się z ludźmi po angielsku, ale takich osób jest niewiele. Nawet w turystycznych miejscach bywa różnie. Warto mieć ze sobą mini słowniczek, który działa bez dostępu do internetu. O tym jak  wygląda posługiwanie się tym językiem w Chinach napisałyśmy osobny post

TOALETY

Toalety są ogólnodostępne, często bezpłatne lub udostępnione za 5 mao ( 25 gr) Wielu miejscach wciąż występują toalety azjatyckie, czyli tzw. kucanki. W bardziej turystycznych miejscach  można spotkać toalety europejskie. Małe dzieci ubierane są w spodenki z rozcięciem na pupie, aby ułatwić dostęp kiedy dziecku na środku ulicy zachce się do toalety.

SMOG

Pekin i Szanghaj odwiedziłyśmy w styczniu i spodziewałyśmy się, że smog będzie silnie odczuwalny, jednak w Pekinie powitało nas czyste powietrze. Gorszej sytuacja wyglądała w Szanghaju. Jednoraznowe maseczki, które można kupić nie są aż takie dobre, najlepszym rozwiązaniem zakupienie maseczek w MINISO, które są wykonane porządnie.

przed wyjazdem do Chin

RUCH ULICZNY W CHINACH

Pamiętajcie jaka panuje tam zasada:  wygra większy i silniejszy! Więc jeżeli zobaczycie skuterki jeżdzące po chodniku warto zrobić im miejsce. Aby wypożyczyć auto należy mieć chińskie prawojazdy.

PRODUKTY TRUDNO DOSTĘPNE

Wyjeżdżając do Chin warto pamiętać, że kraj ten nie słynie z nabiałów. W związku z tym sery, bita śmietana, śmietanki są bardzo drogie i dostępne w wielkich supermarketach. W korzystnych cenach są jogurty, ale naturalne też są słodzone. Czekolady są drogie i ich również jest jak na lekarstwo. Koszt jednej tabliczki to ok. 20 yuanów (ok. 10 zł). Dziewczynom zalecamy zabranie podkładu w swoim kolorze, tampony i żel do higieny intymnej, antyperspiranty w spreju oraz rajstopy.


To według nas najważniejsze rady, które warto wiedzieć przed wyjazdem do Chin. Jeżeli chcecie się czymś podzielić o czym zapomniałyśmy napisać,  dajcie znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *