Co zobaczyć w Chinach? Nasza lista marzeń – część 1

Chiny są tak ogromnym państwem, że nie starczy życia aby je zjechać wzdłuż i wszerz. Będąc na stypendium każdą wolną chwilę spędzałyśmy na podróżowaniu, jednak była to jedynie piękna namiastka tego, co chciałyśmy zobaczyć. Znajomi często pytają nas o to co zobaczyć w Chinach, gdzie chcemy jechać podczas ponownej wizyty w Państwie Środka. Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej 🙂

Hongkong (香港)

Pachnący Port to dosłowne tłumaczenie nazwy miasta ze znaków chińskich (香港; Xiānggǎng). Miasto słynące przede wszystkim ze swojego zaplecza biznesowego i nowoczesności. Jednak niewiele osób wie, że Hongkong to też różne wyspy oferujące niesamowite krajobrazy i wspaniałą przyrodę. Miasto to jest miejscem, w którym „Wschód spotyka Zachód”. Wynika to z jego historii i bycia przez prawie 150 lat łącznikiem pomiędzy Wielką Brytanią a Państwem Środka. Imigranci z różnych stron świata wpłynęli na kulturę Pachnącego Portu, co widać w tutejszej żywności, miejscach i festiwalach.

co zobaczyć w Chinach - Hongkong

Zhangjiajie (张家界)

Słynna kraina Avatara to miejsce, które znają wszyscy sympatycy Chin i filmów fantastycznych. W czasie naszej miesięcznej podróży niestety nie starczyło nam czasu na zwiedzenie go, poza tym pogoda nie rozpieszczała (była połowa stycznia). Jest to park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku odwiedzają go miliony turystów zarówno chińskich, jak i zagranicznych. Planując podróż najlepiej rozłożyć ją conajmniej na 2 dni i zboczyć z utartych szlaków.

co zobaczyć w Chinach - Zhangjiajie

Shaolin (少林)

Klasztor Shaolin, czyli główny ośrodek kung-fu w Chinach. Obecnie jest to miejsce bardzo skomercjalizowane, jednak ciągle potrafi zauroczyć niesamowitą aurą i pokazami młodych adeptów szkoły. Historia tego miejsca dała początek chińskim sztukom walki i jest najpopularniejszym ośrodkiem kung-fu w Państwie Środka.

co zobaczyć w Chinach - Shaolin
źródło: Baidu

Huangshan (黄山)

W czasie naszej miesięcznej podróży chciałyśmy również powspinać się po Żółtych Górach, jednak ze względu na pogodę musiałyśmy zmienić plany. Gdy na szlaku leży śniag, a Ty nie jesteś zaprawionym wędrowcem, lepiej zostawić sobie podejście na kolejny raz. A warto, bo widoki podobno zapierają dech w piersiach!

co zobaczyć w Chinach - Huang Shan

Longmen (龙门)

Groty dziesięciu tysięcy buddów w Longmen to punkt, który możecie zobaczyć przy okazji wizyty w Shaolin. W około dwóch tysiącach jaskiń znajduje się sto tysięcy posągów Buddy!

co zobaczyć w Chinach - Longmen

Jiuzhaigou (九寨沟)

Miejsce, które z powodu trzęsienia ziemi w Syczuanie zostało zamknięte dla zwiedzających. Zostało ponownie otwarte pod koniec września 2019, jednak tylko dla grup turystycznych. Indywidualnie niestety nadal nie można go odwiedzić. Z niecierpliwością czekamy, aż zniszczenia zostaną całkowicie naprawione, bo gdy ktoś pyta co zobaczyć w Chinach, bez wahania odpowiadamy, że Jiuzhaigou.

co zobaczyć w Chinach - Jiuzhaigou

Shangri-la (香格里拉)

Po wizycie u naszej koleżanki w Lijiangu miałyśmy cel, aby dotrzeć do Wąwozu Skaczącego Tygrysa oraz do Shangri-la. Pierwszy punkt zrealizowałyśmy, natomiast na drugi nie starczyło nam odwagi, chęci (?). Byłyśmy zmęczone i dopadł nas kryzys. Mimo, że byłyśmy już w połowie drogi, zdecydowałyśmy że wracamy do Kunmingu przygotować się do powrotu (został nam ostatni tydzień w Państwie Środka). Do dzisiaj żałujemy tej decyzji, bo miejsce to zachwyca i jest zupełnie inne niż Chiny znane nam z codziennego życia.

co zobaczyć w Chinach - Shangri-la

Trzy przełomy rzeki Jangcy (长江三峡)

Miejsce wyjątkowe na mapie Chin. Rzeka Jangcy (najdłuższa w Chinach) w swoim środkowym biegu tworzy trzy wąwozy: Qutang Xia (najbardziej widowiskowy), Wu Xia (najspokojniejszy) oraz Xiling Xia (najbardziej niezebzpieczny). Na końcowym odcinku tej części rzeki powstała zapora, która stała się przyczyną krytyki historyków, ekologów jak i geologów.

co zobaczyć w Chinach - Tama Trzech Przełomów
źródło: Baidu

Xishuangbanna (西双版纳)

Piękna miejscowość na południu Yunnanu – z już tropikalnym klimatem. Idealne miejsce, aby mieszkając przez pół roku w Kunmingu wyjechać na weekend. Niestety nie dla nas. Yunnam ma tyle miejsc wartych odwiedzenia w czasie weekendów, że Xishuangbanna zeszła na dalszy plan i nie zdążyłyśmy do niej pojechać.

co zobaczyć w Chinach - Xishuangbanna
źródło: Baidu

Guilin (桂林)

Spływ rzeką Li to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Chin. Atrakcja sprowadza wszystkich turystów do miejscowości Guilin, aby podziwiać krasowy krajobraz otaczający brzegi rzeki. Podobno pomimo rosnącej liczby turystów obszar ten zachował swój wiejski tryb życia.

co zobaczyć w Chinach - Guilin

Powyższa lista to oczywiście namiastka tego co zobaczyć w Chinach. Jakie miejsca są na waszej liście marzeń? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *