Cyfrowy juan – Jak zmieni chiński rynek?

Rynek chiński jest już bardzo rozwinięty w nowoczesnych technologiach. Jednym z obecnych trendów w Państwie Środka jest cyfrowy juan.  Emitowany przez chiński bank centralny, jest tym samym co obowiązująca waluta, z tym że w wersji elektronicznej. Taki też jest główny cel, gdzie ma on całkowicie zastąpić banknoty i monety. 

Czym jest cyfrowy juan ?

DC lub EP to skróty od Digital Currency/Electronic Payment, czyli Elektronicznej Waluty, Elektronicznych Płatności. Cyfrowy juan ma być prawnym środkiem płatniczym, od którego nie będą płacone żadne odsetki. Choć cyfrową formą pieniądza są kryptowaluty to cyfrowy juan neguje jedną z głównych zalet Bitcoina: anonimowość użytkownika. 

Wady i zalety cyfrowego juana.

Niewątpliwie jego zaletą są niskie koszty utrzymania. Nie trzeba wydawać pieniędzy na druk, transport, magazynowanie czy ochronę. Z punktu widzenia chińskiego rządu cyfrowy juan ma wspomóc kontrolę nad krajową gospodarką, ale… również nad ludnością. Gotówka i monety nie są już tak powszechnie używane, ponieważ najpierw trzeba je fizycznie zdobyć, w dodatku nie są łatwe w użyciu, łatwo je podrobić, a ze względu na ich anonimowość można je wykorzystać do nielegalnych celów.

Cyfrowy juan ma także zwiększyć konkurencję na chińskiej arenie płatności cyfrowych. Obecna zdominowana jest przez Alipay, prowadzoną przez grupę Alibaba, Ant Group, oraz WeChat Pay, prowadzone przez giganta Tencent. 

„Obecny system jest własnością prywatnych firm. Jeśli Alipay lub WeChat zbankrutują, co jest bardzo mało prawdopodobne, tworzy to systematyczne ryzyko” – powiedział CNBC Linghao Bao, analityk Trivium China.

Czas testów. Chiński rząd rozdaje pieniądze. 

Chiński rząd postanowił najpierw przeprowadzić fazę testów. W tym celu rozdał miliony dolarów w wersji cyfrowej w wielu miastach, w tym w Shenzhen, Chengdu i Suzhou. Aby uzyskać walutę, użytkownik musi pobrać aplikację, która w drodze loterii przydzieli daną kwotę. Odpowiadając na to JD.com, jeden z największych chińskich graczy e-commerce umożliwił klientom kupowanie przedmiotów za cyfrowe juany.

Czy cyfrowy juan to to samo co kryptowaluta?

Zdecydowanie nie. Kryptowaluty to środki zdecentralizowane, czyli niekontrolowane przez żadne organy. Cyfrowy juan ma być emitowany przez chiński bank centralny i kontrolowany przez chiński rząd.
Bitcoin jest również zbudowany na technologii blockchain, a w przypadku juana nie jest jasne, jaki techniczny charakter obierze.

Prognozy wykorzystania cyfrowego juana. 

Prognozuje się, że cyfrowy juan mógłby być wykorzystywany w sektorze socjalnym. Ma to zwiększyć kontrolę wydatków ludności korzystającej z pomocy społecznej. System ma działać tak, że po przelaniu e-juana do portfela Ludowego Banku Chin w aplikacji mobilnej, będzie go można wykorzystać np. tylko na określone cele, obszarze czy sklepie. Chodzi tutaj głównie o zakup określonych towarów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.   

Bibliografia: 

https://www.cnbc.com/

https://chiny24.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *