Cztery święte góry buddyzmu

W Chinach istnieje system Dziewięciu Świętych Gór, z czego pięć związanych jest z wierzeniami taoistycznymi, a cztery z buddyjskimi. Nie oznacza to jednak, że tylko te kilka gór jest związanych z religiami. Na obszarze Państwa Środka takich miejsc jest tysiące, jednak te stały się głównymi ośrodkami pielgrzymkowymi.  Dzisiaj przedstawimy Wam cztery święte góry buddyzmu.

Buddyzm

W V wieku p.n.e. w północnych Indiach buddyzm uległ pewnym przemianom. Zaczęto wówczas modlić się za władców czy za zmarłych. Ta transformacja pozwoliła na adaptację buddyzmu do chińskiego postrzegania świata. Buddyzm przywędrował do Chin z Indii w I w n.e. za panowania dynastii Han i dość szybko przyjął się wśród chińskiego społeczeństwa. 

Warto pamiętać, że chińskie postrzeganie wierzeń jest inne od europejskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby modlić się zarówno do bogów taoistycznych i buddyjskich. Religie się nie zwalczają, a uzupełniają, dlatego nie powinno Was zdziwić, że Chińczyk nie będzie umiał jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące wyznawanej religii. 

Święte góry Chin

Mianem świętych chińskich gór lub Dziewięciu Świętych Gór określa się główne ośrodki pielgrzymkowe, do których przybywali wierni.  Początkowo tereny te odwiedzali pustelnicy poszukujący spokojnego miejsca do medytacji.
Pięć z nich, związanych z wierzeniami taoistycznymi ulokowanych jest w 5 kierunkach świata (północ, południe, wschód, zachód oraz wg. chińskich zasad również w centrum).  Według chińskiej kosmologii pochodzą one z głowy oraz kończyn stworzyciela świata – Pangu.

Z kolei na pozostałych czterech, w momencie pojawienia się buddyzmu w Chinach powstawały świątynne kompleksy, do których zaczęli napływać pielgrzymi. 

Buddyjskie cztery święte góry

Buddyjskie cztery święte góry (四大佛教名山, Sìdà Fójiào Míngshān), w porównaniu do taoistycznych nie są ulokowane według kierunków świata. Wybrali je buddyjscy mnisi, a każda poświęcona jest innemu bodhisattwie (osobie, która jest ideałem religijnym, aspirującej do stanu Buddy).

Wutai Shan (五泰山)

Ta jedna z czterech świętych gór buddyzmu, znajduje się w środkowych Chinach, w prowincji Shanxi. Nazwa góra Wutai Shan oznacza  Góra Pięciu Tarasów, ponieważ  otoczona jest przez pięć szczytów. Od zawsze była jednym z wielokulturowych centrów buddyzmu na świecie i w Chinach. Od czasów dynastii Han i Tang na jej terenach powstawały świątynie buddyjskie. W późniejszych czasach kompleksy rozwijano, a także  budowano kolejne.  

Emei Shan (峨嵋山)

Góra Emei znajduje się w mieście Emeishan w prowincji Syczuan. Najwyższy szczyt, Wanfoding, osiąga wysokość 3099 m. n.p.m. W 1996 roku wraz z posągiem Wielkiego Buddy z Leshan wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W I wieku buddyzm, jedwabnym szlakiem, przywędrował z Indii na górę Emei. Następnie dwa wieku później zbudowano świątynię Wannian (wcześniej znaną jako świątynia Puxian). W późniejszym czasie wzniesiono ponad 100 świątyń buddyjskich, dzięki czemu Syczuan przez pewien czas był centrum Buddy. Większość z nich pochodzi z czasów panowania dynastii Ming i Qing. Jednym z głównych symboli góry jest posąg Puxiana, znajdujący się na obszarze najstarszego klasztoru na Emeishan. Tłumy turystów odwiedzają tę górę, aby podziwiać zjawisko ,,światła Buddy”, czyli kolorową aureolę unoszącą się wokół posągu. Dodatkową atrakcję stanowią dzikie małpy, które uwielbiają kraść nie tylko jedzenie. 

 cztery święte góry Buddyjskie

Jiuhua Shan (九华山)

Góra Jiuhua znana jako „Królestwo Lotosowego Buddy” znajduje się w prowincji Anhui. Pierwotnie nosiła nazwę Góra Jiuzi (Dziewięć Szczytów), ale odkąd słynny poeta Li Bai w swoje pracy określił tę górę Dziewięcioma Szczytami Lotosu, nazwa została zmieniona.

Na terytorium Jiuhua znajduje się wiele szczytów i różnorodnych skał, z czego dziewięć głównych szczytów przypomina wspomniane wcześniej kwiaty lotosu. Naturalny śpiący Budda utworzony przez ciągnące się szczyty górskie stał się naturalnym krajobrazem i symbolem kultury buddyjskiej. Jej piękna sceneria i przyjemny klimat, stanowi idealne miejsce na ucieczkę przed letnim upałem. 

 cztery święte góry Buddyjskie

Putuo Shan (普陀山)

Góra Putuo położona na wyspie Zhejiang, o wielkości ok. 13 km2, poświęcona jest świątyni Bogini Miłosierdzia. Jako pierwszy na górze pojawił się taoizm, buddyzm rozprzestrzenił się za czasów panowania dynastii Tang. W późniejszym czasie nastąpiły nękania religijne i buddyzm praktycznie nie istniał. Jednak za rządów dynastii Qing, Putuo stało się  największym buddyjskim królestwem starożytnych Chin liczącym ponad 4000 mnichów.

Ponieważ góra Putuo znajduje się na wyspie i jest otoczona morzem turyści, by dotrzeć na szczyt, muszą dopłynąć do lądu jachtami, więc sama droga stanowi atrakcję. Te piękne położenie górskiego krajobrazu nad morzem nastraja dodatkowym wyciszeniem. Dlatego spacerując po szlakach, można spotkać mnichów skupionych na kontemplacji.

 cztery święte góry Buddyjskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *