Dali – miasto w prowincji Yunnan

Dali ( 大理) to jedna z największych atrakcji prowincji Yunnan. Miasto zachwyca nie tylko wyjątkowym klimatem i wyglądem, ale również przepiękną przyrodą! Co warto zobaczyć, będąc w mieście i jego okolicach, jak tam dojechać i ile przeznaczyć czasu na zwiedzanie? O wszystkim opowiemy poniżej! 

Podstawowe informacje

Dali położone jest w zachodniej części prowincji Yunnan w odległości ok. 250 km od Kunmingu. Z  jednej strony miasto otaczają góry Cangshan, z kolejnej jezioro Erhai. Dali znajduje się mniej więcej w połowie drogi z Kunmingu do Lijiangu. Według nas wygrywa w zestawieniu tej trójki! 

Dali prowincja yunnan

Jak dojechać?

Miasto Dali jest bardzo dobrze skomunikowane. Możecie tu dojechać zarówno samolotem, pociągiem, jak i autobusem. Lotnisko zlokalizowane jest ok. 30 km od centrum miasta. Jest wiele połączeń lotniczych z Kunmingiem, Xishuangbanna, Pekinem, Szanghajem i innymi większymi miastami. Busem można dojechać z Kumningu, Lijiangu i innych miast prowincji Yunnan. My jednak jako środek transportu wybrałyśmy nasz ulubiony pociąg. Z kunmingu do Dali prowadzi linia szybkiego (dojazd w 2 godziny) oraz tradycyjnego pociągu (dojazd w 8-9 godzin). 

Co zobaczyć w Dali i okolicy?

Zastanawiacie się na jak długo pojechać do Dali? Weekendowy pobyt wystarczy na najważniejsze atrakcje. Jeśli jednak chcecie dokładniej poznać okolicę, polecamy przedłużyć pobyt o 2-3 dni. Okolica zachwyca zarówno pod względem architektoniczno-kulturowym, jak i przyrodniczym. 

 

Stare Miasto w Dali

Stare Miasto jest najbardziej znaną atrakcją Dali. Na jego terenie znajdują się zarówno obiekty historyczne, zabytkowe budynki, świątynie, jak i sklepy, restauracje oraz hotele. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że właśnie w tym miejscu kwitnie turystyka i życie lokalne. 

Stare miasto jest również bogate kulturowo. To właśnie tutaj możecie zauważyć mniejszość Bai, która chętnie dzieli się swoimi tradycjami i kulturą. A porównując je do Starego miasta w Lijiang, to w Dali jest dużo mniej zatłoczone, a wcale niemniej zachwyca! 

Stare miasto Dali

Jezioro Erhai

Jezioro Erhai jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem słodkowodnym w prowincji Yunnan. Na wizytę nad jeziorem najlepiej przeznaczyć cały dzień, bo jest co w jego otoczeniu robić! My niestety nie byłyśmy nad samym jeziorem, ale podziwiałyśmy jego panoramę z wyższych części miasta. Jednak przy kolejnej wizycie na pewno nie odpuścimy! Najlepiej na miejscu wypożyczyć rowery i w ten sposób zwiedzać wybrzeże. Możecie też wypożyczyć łódki i podpłynąć do wysepek na środku jeziora! 

Góry Cangshan

Góry Cangshan położone są na zachód od miasta i Jeziora Erhai. Na szczyt prowadzi kolejka górska, z której niestety byliśmy zmuszeni skorzystać podczas naszej wędrówki. Mówimy niestety, bo jednak jesteśmy zwolenniczkami zdobywania szczytów o własnych nogach i siłach. Wejście kosztuje ok. 30 RMB i warto przeznaczyć w tym miejscu przynajmniej pół dnia. 

cangshan

Trzy Pagody

Symbol miasta Dali, czyli Trzy Pagody – z daleka wyglądające jak drzewa stojące przed szczytami Gór Cangshan. Wejście kosztuje bardzo dużo, bo ok. 120 yuanów, ale warto wydać te pieniądze na wstęp. Zwiedzanie, w zależności od Waszego tempa, potrwa 2-3 godziny. 

Trzy Pagody Dali

Dali jest miastem, które z czystym sumieniem polecamy, chociażby na weekendowy wyjazd. Jest mniej znane od sąsiedniego Lijiangu, ale niczym mu nie odbiega. A według nas nawet wygrywa! 

Bibliografia:

chinadiscovery.com

China Highlights

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *