Dialekty języka chińskiego

Język chiński jest zagwozdką już na poziomie teoretycznym, ponieważ w praktyce określenie to, wcale nie oznacza jednego języka, a ich grupę. I tutaj możemy wejść trochę bardziej w dyskusje lingwistyczne, zastanawiając się, co jest językiem, a co dialektem. Nie będziemy jednak tego robić, bo nawet specjaliści nie znaleźli jeszcze zgodności. Uprościmy więc trochę temat i skupimy się na tym jakie dialekty języka chińskiego są najczęściej wspominane przez znawców tematu. 

Chiński mandaryński

Gdy słyszycie, że ktoś uczy się języka chińskiego, to z dużym prawdopodobieństwem chodzi właśnie o chiński mandaryński, znany również pod nazwami Putonghua 普通话 (Pǔtōnghuà) czy Hanyu 汉语 (Hànyǔ).

Większość Chińczyków mówi właśnie w tym dialekcie, ponieważ aktualnie jest to oficjalny język Chińskiej Republiki Ludowej. A wywodzi się on z dialektu pekińskiego. Więcej o tym języku dowiecie się z naszych poprzednich artykułów, także zapraszamy do zgłębienia tematu 🙂

Dialekt Min

Dialekt Min 闽语 (Mǐnyǔ) używają przede wszystkim mieszkańcy prowincji Fujian. Jednak dialekt ten posiada kilka swoich odmian. Jedną z bardziej znanych jest Hokkien, czyli południowy język Min. Poza tym usłyszycie go również w niektórych częściach Tajwanu, a także przez międzynarodowe społeczności chińskie (np. w Chinatown w USA, krajach Azji Południowo-Wschodniej). 

Dialekt Wu

Dialekt Wu 吴语 (Wúyǔ) używany jest przede wszystkim w Shanghaju i jego okolicach. W związku z tym często używa się nazwy dialekt szanghajski. Pomimo tego, że tak naprawdę ta odmiana języka chińskiego wywodzi się z Suzhou. 

Dialekt Yue (kantoński)

Dialekt Yue 粤语 (Yuèyǔ) jest powszechnie znany na świecie jako dialekt kantoński. Kojarzyć go możecie przede wszystkim z hongkońskich produkcji filmowych. Dlatego też uznaje się go za najbardziej znany na świecie dialekt języka chińskiego (oczywiście poza mandaryńskim). Jako że kantoński jest bardzo rozwinięty i używa się go w kilku prowincjach, to doczekał się również swoich wewnętrznych odmian. A co najważniejsze znacząco różni się od mandaryńskiego! 

Dialekt Jin

Dialekt Jin 晋语 (Jìnyǔ) to odmiana najczęściej używana przez mieszkańców prowincji Shanxi, Mongolii Wewnętrznej, Hebei, Henan oraz Shaanxi. Podobnie jak w przypadku kilku innych dialektów, Jin czasami nazywamy mową Shanxi, od nazwy prowincji, w której jest najbardziej rozpowszechniony. 

Dialekt Gan

Odmiana Gan 赣语 (Gànyǔ) dociera przede wszystkim do prowincji Jiangxi, ale usłyszeć go będziecie mogli również w Hunanie, Hubei, Fujian oraz Anhui. 

Dialekt Hakka (Kejia)

Być może Was to zdziwi, ale Hakka jest jednym z najpopularniejszych dialektów chińskich na świecie – zaraz po mandaryńskim i kantońskim. Wszystko przez to, że rozpowszechniony jest on wśród Chińczyków mieszkających poza granicami Państwa Środka. Jednak nie tylko, ponieważ wewnątrz kraju posługują się nim mieszkańcy prowincji guangdong, Fujian, Guangxi, Hainan, Syczuan, Jiangxi, Guizhou. 

Dialekt Xiang

Dialekt Xiang  湘语 (Xiāngyǔ) powszechnie używają mieszkańcy prowincji Hunan, Guangxi, Guizhou ora Hubei. Ze względu na jego obecność przede wszystkim w pierwszej z wymienionych prowincji, często nazywa się go dialektem hunańskim. 

Dialekt Huizhou

Dialekt Huizhou 徽州话 (Huīzhōuhuà) lub też Hui 徽语 (Huīyǔ) jest jednym z najmniej popularnych (wśród oficjalnych) dialektów języka chińskiego. Głównie używany przez ludność zamieszkującą prowincje Anhhui, Zhejiang oraz Jiangxi. Ze względu na jego mniejszość, często nie wymienia się go w oficjalnych dialektach. 

W Państwie Środka istnieje jeszcze (według niektórych źródeł) kilkaset innych dialektów i języków. Jednak odsetek populacji, który ich używa, jest tak niewielki, że pomijane są one we wszystkich oficjalnych zbiorach. Dla nas stanowią jednak temat na kolejny artykuł 😉 Na koniec porównanie najpopularniejszych dialektów:

 Bibliografia:

superprof.pl

studycli.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *