Dlaczego Chiny to Państwo Środka?

Dlaczego Chiny to Państwo Środka, skoro nie leżą pośrodku świata? Pewnie część z Was przynajmniej raz zastanawiała się, skąd wzięła się ta nazwa i jak możemy ją przełożyć na dzisiejsze czasy. 

Geneza nazwy Państwo Środka

Chiny to po mandaryńsku 中国 (Zhōngguó), czyli dosłownie środek i kraj, stąd też dzisiejsza nazwa Państwo Środka. Jednak co skłoniło Chińczyków do nazwania swojego kraju w ten sposób? Nie ma jednego głównego powodu, bo zmieniał się on niemalże z każdą erą. Mimo tego postaramy się pomóc Wam zrozumieć genezę Państwa Środka.

Pierwsze, odnotowane użycie słowa Zhongguo pochodzi z ok. 1000 roku przed naszą erą. Pojawiła się ona na naczyniu rytualnym zwanym He Zun za czasów panowania Dynastii Zhou. Zaskakujące jest, że to właśnie w tym okresie użyto sformułowania Państwo Środka po raz pierwszy, ponieważ kraj nie był jeszcze zjednoczony. W tym kontekście nazwa odnosiła się do położenia kraju w centralnej części doliny Rzeki Żółtej. 

Geneza nazwy ciągnęła się za nią do czasu, aż Państwo Środka stało się krajem bardziej zjednoczonym. Wówczas środek zaczął być interpretowany jako coś ważnego, a termin stał się dosyć ruchomy. Od tamtego czasu nazwy Zhongguo używano w kontekście przebywania aktualnego władcy Chin. 

W miarę upływu czasu nazwa Państwo Środka zaczęła odnosić się do całego kraju, a nie do jego części lub jednego człowieka. Ma to w ludności budzić dumę, że są zjednoczoną grupą i pojedynczym, niezależnym narodem, który odgrywa znaczącą rolę na mapie świata. 

Inne nazwy kraju 

W obszernej historii Chin możemy spotkać wiele nazw tego kraju – i tych tymczasowych i tych, które przetrwały do dzisiaj. Spójrzmy zatem wspólnie, jakich nazw możemy używać, mówiąc o Państwie Środka.

Oficjalna nazwa kraju to Chińska Republika Ludowa (中华人民共和国; Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó). Na początku Komunistyczna Partia Chin stosowała nazwę Nowe Chiny, która w odniesieniu do Państwa Środka miała budzić pozytywne i społeczne odczucia. Później natomiast przekształciła się w obowiązującą dzisiaj nazwę kraju.

Za czasów panowania dynastii Xia wykształciły się jeszcze dwie, powszechnie używane nazwy. Pierwszą z nich jest Zhonghua (中华), która oznacza centralne piękno. Jak zauważycie, jest częścią obecnej, oficjalnej nazwy kraju. Drugą natomiast jest Huaxia (华夏), co oznacza piękną wielkość. Jednak w pierwotnym znaczeniu Huaxia odnosi się do plemion żyjących wzdłuż Rzeki Żółtej, którzy są przodkami obecnej grupy etnicznej Han. 

Państwo Środka dzisiaj 

Jeśli zinterpretujemy nazwę Państwo Środka jako coś ważnego i centralnego, to możemy bez wątpienia powiedzieć, że w dzisiejszych czasach odnosi się ona do potęgi, jaką są Chiny w wielu dziedzinach. Czy to pod względem gospodarczym, czy naukowym kraj ten jest jednym ze światowych liderów. W związku z czym nazwa Państwo Środka jest obecnie jak najbardziej aktualna. 

Bibliografia:

Learn martial arts in china

Wikipedia

The culture trip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *