Dynastia Jin

Po zakończonym okresie panowania Epoki Trzech Królestw nadszedł czas na rządy kolejnych władców. Dynastia Jin początkowo wydawała się być silna, jednak w roku 317 doszło do podziału. Ale zacznijmy tę historię od początku. 

Początki Dynastii Jin

Państwo Shu Han, które sprawowało władzę w Syczuanie zostało zdobyte przez państwo Wei w 263 roku. Dwa lata później Sima Yan, syn dowódcy armii, zajął tron, zmuszając ówczesnego władcę do abdykacji. Wtedy też przemianował państwo na Jin. Tak rozpoczęła się historia tejże dynastii. 

Zachodnia Dynastia Jin

Na początku panowania cesarz skupił się na umocnienie swojej władzy w okolicach Syczuanu. Zaczęto tworzyć flotę, która miała kontrolować rzekę Jangcy oraz umacniano armię, by zaatakować ostatnie duże, wciąż niezdobyte królestwo – Dong Wu. Po 10 latach przygotowań nadszedł czas na zwycięski atak, po którym Jin kontrolowała już całe terytorium dawnego Imperium Han. 

Po śmierci cesarza Wu rozpoczęła się walka wśród książąt o to, który z nich obejmie władzę. Doprowadziło to do wojny domowej, która zakończyła się w  307 roku. W przeciągu tych lat imperium Jin zostało zdewastowane. Północne tereny wyludniły się i znacznie osłabiły dynastię.

Plemiona Xiongnu, które zostały sprowadzone jako tania siła robocza, wykorzystały to osłabienie i się zbuntowały. Dynastia Jin uciekając przed zbuntowanym plemieniem osiedliła się w dzisiejszym Nanjingu. Był to koniec Zachodniej Dynastii Jin.

Wschodnia Dynastia Jin

Wschodnią Dynastię Jin założył na południu rzeki Jangcy Sima Rui w roku 317. Ze względu na przypływ ludności tereny zaczęły się szybko rozwijać. Jednak w związku ze słabym dworem cesarskim, władcy regionalni zaczęli się buntować.

Na Północy powstało nowe państwo zwane Dawnym Qin. Podbiło ono wszystkie regiony plemienne w 376 roku. W 383 roku ich armia około 300 tysięcy żołnierzy zaatakowała Imperium Jin, które dysponowało trzykrotnie mniejszym wojskiem. W bitwie tej odniosła porażkę. To zwycięstwo Jin jest jednym z najważniejszych etapów historii regionu. 

Koniec Dynastii Jin

Pomimo wielkiego zwycięstwa Wschodniej Dynastii Jin, nie udało jej się przetrwać zbyt długo. Ostatnim cesarzem był cesarz Gong, który zakończył swoje panowanie w 421 roku. Abdykował, a władzę po nim przejął Liu Song, zapoczątkowując nową dynastię. 

Bibliografia

China Highlights 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *