Dynastia Shang czy Yin ?

Dynastia Shang zwana również Yin była drugim panującym rodem w Chinach, ale pierwszym historycznie potwierdzonym.  Była następczynią pół legendarnej dynastii Xia, po czym została zastąpiona dynastią Zhou.
Jej zawdzięcza się postępy w matematyce, astronomii, sztuce wojskowej i medycynie. 

Początki dynastii Shang/Yin

Najwcześniejsze udokumentowane wzmianki o rozpoczęciu nowej dynastii sięgają czasów podboju półlegendarnej dynastii Xia przez chińskiego wodza Tanga. Wydarzenia te znane są jako bitwa pod Mingtiao, kiedy to obalono uznawanego za tyrana Króla Jie.
Okres panowania nowo ustanowionej dynastii Shang ( 商朝) datuje się na 1600 -1046 rok  p.n.e. Do momentu jej podboju w bitwie pod Muye przez króla Wu. 

Osiągnięcia Shangów/Yinów

Przez  ok. 500 lat udomowili konie, zbudowali rydwany, wytworzyli broń z brązu, utworzyli lojalne państwa-miasta. To im przypisuje się rozwój wiedzy z zakresu astronomii i matematyki. Dowody na to znaleźli archeolodzy, dzięki zachowanym inskrypcjom na skorupie żółwia. W tym czasie astronom Wan-Nien poprzez obserwację i za pomocą pomiarów najdłuższych i najkrótszych dni w roku, ustalił dwa przesilenia i dwie równonoce. Co więcej, doszedł do wniosku, że jest trzysta sześćdziesiąt pięć dni w ciągu roku.
Lekarze z dynastii Shang mieli bogatą wiedzę o chorobach ludzi, sposobach leczenia i lekarstwach, a także stosowali akupunkturę, masaż i inne metody leczenia chorób.
Shangowscy rzemieślnicy zastosowali innowacyjną metodę obróbki brązu, miedzi i cyny. Tak wykonana broń dawała przewagę wojownikom w prowadzonych bitwach. Dodatkowo skonstruowali rydwany dwukołowe, które pozwalały wojownikom na pokonanie dużych odległości, w niewielkim czasie. 

dynastia shang
Rydwany w mauzoleum Anyang, Henan, Chiny. Źródło: chiculture

Miasta

Shangowie mieli ogromną umiejętność zarządzania ludźmi, a także potrafili wykorzystać własne zasoby.  W taki właśnie sposób za pomocą armii i stabilności politycznej, wpłynęli na sąsiednie osady, przekształcając prymitywne wioski w centra polityczno-religijne. Co więcej, każde z nich było lojalne wobec królewskiego dworu Shang.
Miasta te były bardzo dobrze rozbudowane, ponieważ na ich terenie znajdowały się świątynie czy pałace. 

Dlaczego dynastia Shang nazywa się również Yin?

Druga nazwa dynastii Shang prawdopodobnie pojawiła się w okresie panowania kolejnego rodu. Zhou nazywali dynastię Shang „Yin”, jako wyraz umniejszania ich znaczenia.
Sama nazwa Yin  składa się z dwóch znaków,  z czego drugi  殳(shu) oznacza starożytną broń. Zhou uznawali wówczas Yinów jako umięśnionych barbarzyńców strzelających z łuków bez wykształcenia.

Postaci z dynastii  Shang/Yin

Nie ma jednoznacznych dowodów ilu władców rządziło starożytnymi Chinami w czasie panowania Shangów. Wstępnie mówi się o 31 władcach. Należy jednak zauważyć, że historycy nie są zgodni co do lat ich panowania, dlatego daty rządów niektórych z nich mogą się na siebie nakładać. 

Lista ważniejszych monarchów z dynastii Shang.

Pochówek

Królów chowano wraz z wielkim bogactwem, które miało im ułatwić życie w zaświatach. Oprócz ofiar materialnych składano również ciała ofiarne. W tym celu władcy wysyłali grupy łowieckie, które miały schwytać prymitywną ludność, wykorzystaną jako ofiary. Inne źródła podają, że byli to wrogowie, schwytani podczas bitew. W kolejnych latach panowania dynastii liczba grzebanych podwładnych wzrastała. W grobowcach znaleziono również jadeit, który jak wierzono, chroni przed rozkładem i gwarantuje nieśmiertelność.  

dynastia shang
Grobowiec Fu Hao, Yinxu, Henan, Chiny żródło: Chris Gyford – wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *