Edukacja w Chinach

01 września jest szczególnym dniem zarówno dla dzieci polskich, jak i chińskich. Oprócz tych dwóch krajów, na początku września, swoją naukę rozpoczynają  Grecy, Anglicy, Belgowie, Łotysze, czy Amerykanie.
Ile lat trzeba się uczyć? Jakie są kolejne kroki w chińskiej edukacji? Czy chińscy uczniowie są najmądrzejsi na świecie? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

System edukacji w Chinach jest największy na świecie. Posiada prawie 260 milionów studentów i ponad 15 milionów nauczycieli w około 514 000 placówkach (National Bureau of Statistics of China, 2014). Edukacją w Chinach zarządza System Edukacji Publicznej, który jest bezpośrednio podległy rządowi.

Obecnie chiński system edukacji odgrywa kluczową rolę w życiu każdego młodego Chińczyka. Od rozpoczęcia nauki do egzaminu końcowego  jakim jest gaokao  高考. Dla wielu Chińczyków dobrze zdany test otwiera furtkę do lepszego świata. Presja uzyskania najlepszego wyniku powoduje, że jest najbardziej stresującym egzaminem  w życiu Chińczyków. 

Historia 

Od 1985 r. w Chinach obowiązuje system 9-letniej edukacji, podczas którego główny nacisk kładziono na nauki ścisłe i techniczne. Do 1999 roku edukacja w szkołach podstawowych była niemal prawie identyczna w całych chinach, a obowiązek nauki spełniło ponad 85% chińczyków. 

Po 2000 roku Chiny otworzyły się szerzej na świat, a współpraca międzynarodowa zaczęła wzrastać. 

W 2018 roku PISA przeprowadziła badania, które udowodniły, że  uczniowie z  Pekinu, Szanghaju, Jiangsu i Zhejiang są w czołówce pod względem czytania, matematyki i przedmiotów ścisłych. Chińska edukacja spowodowała, że chińscy uczniowie są obecnie najmądrzejsi na świecie.

System edukacji

W styczniu 1986 Rada Państwa opracowała ustawę, w której zabroniła zatrudniania młodzieży przed ukończeniem tych lat nauki. 

Pół roku później w życie weszła ustawa o dziewięcioletnim obowiązku szkolnym. Dzięki niej dzieci uzyskały prawo do kształcenia przez 6 lat w szkole podstawowej oraz 3 lata w gimnazjum. Zezwalała ona na bezpłatną edukację oraz zapomogi finansowe dla uczniów pochodzących z mniej zamożnych rodzin. W praktyce jednak część uczniów zmuszona była do rezygnacji z zajęć przed zakończeniem obowiązku kształcenia i na tym zakończyła się ich edukacja. 

edukacja w Chinach

Szkoły podstawowe

Jednym z punktów ustawy o obowiązkowym kształceniu było zniesienie opłat za edukację oraz rozmieszczenie placówek w rozsądnej lokalizacji. 

Program nauczania obejmuje naukę chińskiego, muzyki, przyrody, historii, matematyki, geografii, wf. W trzeciej klasie wprowadza się język obcy, którym najczęściej jest angielski. 

Szkoła średnia/gimnazjum

Ostatnie 3 lata obowiązkowej edukacji, spędza się w gimnazjum. Następnie przystępuje się do szkoły średniej ogólnokształcącej, profilowanej lub zawodowej. Po zakończeniu tego etapu uczniowie podchodzą do egzaminu końcowego gaokao 高考.

Ze względu na to, że egzamin ten obejmuje język chiński, matematykę, angielski, a także przedmioty  z nauk przyrodniczych i społecznych, główny nacisk kładzie się na te zajęcia. 

Studia

Najbardziej prestiżowe uczelnie w Chinach są członkami Ligi C9 (九校联盟). Jest to oficjalne zrzeszenie uniwersytetów w Chinach kontynentalnych, które ma promować dobrą reputację chińskiej edukacji wyższego stopnia. Od lat najlepszymi chińskimi uczelniami są Uniwersytet Tsinghua (清华大学) oraz Uniwersytet Pekiński (北京大学). Jeśli interesuje Was, gdzie rozpocząć studia w Chinach odsyłamy do naszego postu odnośnie Topowej 5 chińskich uczelni

Mundurki w szkołach

Wiele szkół stosuje uniformy, zarówno na zajęcia w klasie jak i sportowe na w-f. Zastosowanie mundurków wpłynęło na zmniejszenie różnic pomiędzy uczelniami, wynikających np. z noszenia nie markowych ubrań. Dodatkowo pozwalają również na zidentyfikowanie osób przychodzących z zewnątrz.  

edukacja w chinach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *