Egzamin HSK 1 i 2 – jak to wygląda?

Chcecie przygotować się do pierwszego Egzaminu HSK i sprawdzić swoją wiedzę? Poniżej przedstawiamy Wam jak wyglądają testy HSK 1 oraz 2 i co trzeba wiedzieć, aby je zdać 😉

Słówka

Najważniejszym w przypadku obu poziomów jest znajomość słówek z oficjalnej listy. Gdy je dobrze opanujecie to macie niemal pewność, że egzamin zdacie. Listę ze słówkami możecie pobrać klikając tutaj (poziom 1) i tutaj (poziom 2).

Wygląd testu

Na obu poziomach wszystkie pytania są pytaniami zamkniętymi, a znaki opisane są w pinyin. Bardzo ułatwia to pisanie, szczególnie osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z językiem chińskim 😉 Na końcu testu znajduje się karta odpowiedzi, która należy uzupełnić, bo to na jej podstawie przyznawane będą punkty (podobnie jak na naszej maturze). Należy pamiętać aby mieć ze sobą ołówek o grubości 2B i to nim zakreślamy wszystkie odpowiedzi!

HSK 1

Pierwszy poziom egzaminu HSK podzielony jest na dwie części (słuchanie i czytanie) oraz wymagana jest znajomość 150 najbardziej podstawowych słówek. Jest to odpowiednik poziomu A1, czyli najbardziej podstawowego, w języku angielskim. Łączna możliwa do zdobycia liczba punktów to 200 (po 100 z każdej części), a żeby zdać trzeba osiągnąć wynik 120 pkt.

Słuchanie

Egzamin zaczyna się od słuchania, które podzielone jest na 4 części i trwa łącznie 15 minut. Do uzupełnienia mamy 20 zadań różnego rodzaju. Każde zdanie jest powtarzane dwa razy. W pierwszej części lektor wypowiada krótkie wyrażenia typu 打电话 (dzwonić) i należy wskazać, czy dana wypowiedź zgadza się z rysunkiem:

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

W drugiej części ponownie mamy obrazki przedstawiającą pewną sytuację, którą musimy zweryfikować z wypowiadanym przez lektora zdaniem. Tym razem zdania sią nieco dłuższe, ale wystarczy wyłapać słowo klucz, które znajduje się na rysunku:

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

W trzeciej części mamy już dwóch lektorów, którzy wymieniają między sobą krótkie zdania. Tym razem musimy dopasować odpowiedni obrazek do kontekstu wypowiedzi:

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

W ostatniej części słuchania lektor wypowiada zdanie, po którym następuje pytanie odnośnie jego wypowiedzi. Naszym zadaniem jest dopasować poprawną odpowiedź, tym razem nie z obrazków, a z podanych odpowiedzi.

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

Czytanie

Część związana z czytaniem trwa 17 minut i podobnie, jak słuchanie ma łącznie 20 zadań. W pierwszej części czytania przedstawione są obrazki, a obok nich słowa z zapisem pinyin. Naszym zadaniem jest określenie czy słowo zgadza się z rysunkiem:

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

W drugiej części mamy zdanie, które musimy dopasować do odpowiedniego obrazka. Jak wszystko na tym poziomie nad zdaniami jest zapis pinyin:

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

Trzecia część czytania to dopasowanie pytań do odpowiedzi pisemnych. Wkraczamy już w etap bez obrazków, więc trzeba się trochę bardziej skupić 😉

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

Ostatnia część egzaminu to uzupełnianie luk w tekście. Zadanie wszystkim nam dobrze znane. Warto się skupić i uzupełnić najpierw te zdania, których jesteśmy pewni, a następnie przechodzić do tych z którymi się jeszcze wahamy:

Egzamin HSK 1
źródło: Hanban

HSK 2

Drugi poziom egzaminu HSK również podzielony jest na dwie części (słuchanie i czytanie) oraz wymagana jest znajomość 300 słówek z używanych w codziennej komunikacji. Jest to odpowiednik angielskiego poziomu A2. Łączna możliwa do zdobycia liczba punktów to 200 (po 100 z każdej części), a żeby zdać trzeba osiągnąć wynik 120 pkt (podobnie jak w przypadku poziomu I).

Słuchanie

Egzamin zaczyna się od słuchania, które podzielone jest na 4 części i trwa łącznie 25 minut. Do uzupełnienia mamy 35 zadań różnego rodzaju. Każde zdanie jest powtarzane dwa razy. W pierwszej części mamy 10 pytań typu prawda/fałsz. Na początku lektor wypowiada krótkie zdanie, a my patrząc na obrazek zaznaczamy czy to co widzimy zgadza się z wypowiedzią.

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

W drugiej części przedstawiony jest krótki dialog pomiędzy dwoma osobami. Do każdego z nich musimy dopasować odpowiadający im obrazek.

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

Trzecia część to krótki dialog z końcowym pytaniem odnośnie jego treści. Tutaj polecamy się skupić, bo niestety nie wystarczy tylko wyłapać słowa klucz, ale trzeba zrozumieć kontekst całych wypowiedzi.

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

W ostatniej części słuchania czeka na Was dłuższy dialog, który również kończy się pytaniem. Jest to najbardziej podchwytliwa część ponieważ często można podczas dialogu usłyszeć słowa, które zgadzają się z kilkoma odpowiedziami (jeśli nie zrozumiemy całości rozmowy).

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

Czytanie

Część związana z czytaniem trwa 22 minuty i posiada łącznie 25 zadań. Pierwsza część to dopasowanie zdań do odpowiedniego obrazka. Zdania posiadają oczywiście pinyin:

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

W drugiej części mamy do uzupełnienia luki w tekście i tak jak poprzednio polecamy najpierw wypełnić te miejsca, których jesteśmy pewni w 100%, a następnie całą resztę:

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

Trzecia część są to zadania typu prawda/fałsz. Po przeczytaniu zdania określamy czy poniższe stwierdzenie jest prawdziwe czy też nie.

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

Ostatnia część to zadania sprawiające najwięcej problemów. Musimy dopasować dwa zdania (lub pytanie i odpowiedź) do siebie. Podobnie jak z uzupełnianiem luk, polecamy jako pierwsze dopasowanie tych pytań, których jesteśmy pewni na 100%. Dzięki temu później będzie dużo łatwiej pomęczyć się z tym co nam zostało 😉

Egzamin HSK 2
źródło: Hanban

Jeśli szukacie ogólnych informacji na temat egzaminu HSK polecamy zajrzeć do naszego poprzedniego posta 🙂 Przykładowe testy wraz z odpowiedziami możecie znaleźć na stronie chinesetest.cn

2 odpowiedzi do “Egzamin HSK 1 i 2 – jak to wygląda?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *