Egzamin HSK 3 i 4 – co trzeba wiedzieć?

Pierwsze egzaminy HSK już za Wami i chcecie sprawdzić siebie na kolejnych poziomach? Wszystkim szukajacym informacji wychodzimy naprzeciw! Poniżej przedstawiamy zwiastun jak wyglądają egzaminy HSK na poziomach średniozaawansowanych.

Słówka

Podobnie jak w przypadku innych poziomów egzaminy 3 i 4 opierają się przede wszystkim na oficjalnej liście słówek. Jednak ze względu na to, że wchodzimy już w wyższy poziom zaawansowania wymagana będzie również znajomość zasad gramatycznych. Aktualne listy słówek możecie pobrać klikając tutaj: HSK3, HSK4. Uwaga! Są to słówka obowiązujące tylko od danego poziomu, jeśli podchodzicie do wyższych stopnii to musicie również nauczyć się słów z poziomu poprzedniego 😉

Wygląd testu

Na obu poziomach wszystkie pytania z części słuchnia i czytania są pytaniami zamkniętymi, w części pisemnej nie macie już wyboru odpowiedzi. W przeciwnieństwie do niższych poziomów z kart egzaminacyjnych znika również pinyin. Co do wymagań nic się nie zmienia – należy mieć ze sobą ołówek o grubości 2B i zakreślać nim odpowiedzi na karcie odpowiedzi!

HSK 3

Trzeci poziom egzaminu HSK podzielony jest na trzy części (słuchanie, czytanie i pisanie) oraz wymagana jest znajomość 600 słów z oficjalnej listy. Jest to odpowiednik poziomu B1, czyli średniozaawansowanego, w języku angielskim. Łączna możliwa do zdobycia liczba punktów to 300 (po 100 z każdej części), a żeby zdać trzeba osiągnąć wynik 180 pkt.

Słuchanie

Pierwsza część egzaminu podzielona jest na cztery części. Całość trwa 35 minut. Łączna liczba zadań w tej części wynosi 40 – po 10 na każdą. Każda rozmowa, czy wypowiedź będą odtwarzane dwa razy.

W pierwszym zestawie zadań usłyszycie jednozdaniową wymianę zdań między dwoma osobami. Waszym zadaniem będzie dopasowanie kontekstu rozmowy do odpowiedniego obrazka. HSK 3 - SŁUCHANIE

źródło: cis.chinese.cn

W drugiej części usłyszycie zdanie wypowiadane przez jedną osobę, a następnie krótki komentarz drugiej osoby. Waszym zadaniem będzie ocenienie czy komentarz ten był prawdziwy, czy też fałszywy.

HSK 3 - SŁUCHANIE
źródło: cis.chinese.cn

Trzeci zestaw pytań to jednozdaniowy dialog między dwoma osobami, zakończony konkretnym pytaniem o opisaną sytuację. Do wyboru będziecie mieli 3 możliwości.

HSK 3 - SŁUCHANIE
źródło: cis.chinese.cn

Ostatnia część z słuchania to rozszerzona wersja z trzeciego zestawu pytań. Tym razem usłyszycie dłuższy dialog, który również zakończony jest pytaniem, na które udzielicie poprawnej odpowiedzi 😉

HSK3 - SŁUCHANIE
źródło: cis.chinese.cn

Po zakończonej części z słuchania dostaniecie 5 minut na naniesienie odpowiedzi na kartę. My radzimy robić to na bieżąco, bo z doświadczenia wiemy że 5 min to może być za mało.

Czytanie

Kolejną częścią egzaminu jest czytanie, które zostało podzielone na 3 części. Na wykonanie wszystkich zadań będziecie mieli 30 min (w niektórych instytutach pilnują mocno tego czasu i nie pozwalają robić zadań z innych części w międzyczasie!). Do wykonania będziecie mieli 30 zadań, czyli jak łatwo policzyć minutkę na jedno 🙂

Pierwszy typ zadań to dopasowanie zdań do siebie. Będziecie mieli podanych kilka wypowiedzi, które będziecie musieli dopasować do pozostałych, jak na poniższym przykładzie:

HSK3 - CZYTANIE
źródło: cis.chinese.cn

W drugiej części czeka na Was uzupełnianie luk słówkami podanymi w zadaniu. Jak to bywa z tego typu zadaniami, najpierw wpisujcie słówka którch jesteście pewni na 100%, a później dopasujecie resztę 😉

HSK3 - CZYTANIE
źródło: cis.chinese.cn

W ostatniej części będziecie mieli do przeczytania krótkie teksty. Do każdego z nich będziecie mieli pytanie i trzy możliwe opcje opowiedzi.

HSK3 - CZYTANIE
źródło: cis.chinese.cn

Pisanie

Część związana z pisaniem podzielona jest na dwa zestawy pytań. Czeka na Was 10 zadań, na których wykonanie będziecie mieli 15 minut. Wszystkie odpowiedzi również musicie nanieść na kartę odpowiedzi! Mimo, że nie są to już pytania zamknięte.

W pierwszej połowie czeka na Was rozsypanka słów, które musicie ułożyć w poprawnie gramatycznie zdanie.

HSK 3 - PISANIE
źródło: cis.chinese.cn

Ostatnie 5 zadań na tym egzaminie to uzupełnienie luk w zdaniu odpowiednim słówkiem. Dla ułatwienia (bądź nie) nad luką pojawia się zapis w pinyinie.

HSK3 - PISANIE
źródło: cis.chinese.cn

HSK 4

Czwarty poziom egzaminu HSK również podzielony jest na trzy części (słuchanie, czytanie i pisanie) oraz wymagana jest znajomość 1200 słówek. Jest to odpowiednik angielskiego poziomu B2. Łączna możliwa do zdobycia liczba punktów to 300 (po 100 z każdej części), a żeby zdać trzeba osiągnąć wynik 180 pkt (podobnie jak w przypadku poziomu III).

Słuchanie

Podczas pierwszej dużej części egzaminu HSK 4 czekają na Was zadania podzielone na trzy zestawy. Łącznie będziecie musieli odpowiedzieć na 45 pytań w ciągu 30 min. Od tego momentu zdania będą powtarzane tylko jeden raz! Także skupcie się mocno 🙂

W pierwszej części (10 pytań) usłyszycie krótkie wypowiedzi jednej osoby. Następnie będziecie musieli stwierdzić czy wypowiadane na końcu zdanie jest prawdą czy fałszem.

HSK4 - SŁUCHANIE
źródło: cis.chinese.cn

W drugiej części (15 pytań) czeka na Was dialog między dwoma osobami. Na końcu zadawane jest pytanie, na które musicie odpowiedzieć.

HSK 4 - SŁUCHANIE
źródło: cis.chinese.cn

W ostatnim zestawie 20 pytań usłyszycie dłuższy dialog, który również będzie zakończony pytaniem wymagającym odpowiedzi 🙂

HSK4 - SŁUCHANIE
źródło: cis.chinese.cn

Po zakończeniu tej części egzaminu dostaniecie 5 minut na naniesienie odpowiedzi na kartę. Podobnie jak poprzednio, zalecamy zakreślać je na bieżąco – zaoszczędzicie sporo czasu 🙂

Czytanie

Część z czytania jest podzielona na 3 części, w których łącznie do wykonania będziecie mieli 40 zadań. Czas jaki otrzymujecie to 40 minut. Czyli standardowa minutka na każde polecenie.

W pierwszym zbiorze zadań czeka Was uzupełnianie luk w zdaniach. Będziecie mieli podane wyrazy, wystarczy że wybierzecie ten właściwy 😉

HSK4 - CZYTANIE
źródło: cis.chinese.cn

W następnych dziesięciu zadaniach będziecie mieli do ułożenia rozsypankę. Przygotujcie się na dosyć długie i złożone zdania.

HSK4 - CZYTANIE
źródło: cis.chinese.cn

Ostatnia część zadań związanych z czytaniem to krótsze i dłuższe wypowiedzi, do których postawiono jedno bądź dwa pytania.

HSK4 - CZYTANIE
źródło: cis.chinese.cn

Pisanie

Przed Wami ostatnie chwile egzaminu 🙂 Czeka na Was 15 zadań związanych z pisaniem. Ale nie bójcie się ! Nie będzie żadnych dłuższych bądź krótszych wypowiedzi. Na całość będziecie mieli 25 minut.

Pierwsza część zadań to znana wszystkim rozsypanka. Wystarczy poprawnie poskładać porozrzucane słówka w logiczne i poprawnie gramatycznie zdanie 😉

HSK4 - PISANIE
źródło: cis.chinese.cn

Ostatnich pięć zadań to jednozdaniowy opis obrazka. Będziecie mieli podane słówko, którego musicie użyć do opisu. Nie kombinujcie za dużo. Proste zdanie wystarczy – nie ma punktów dodatkowych za piękne wypowiedzi. Najważniejsze to użycie słowa kluczowego i zachowanie poprawności gramatycznej.

HSK4 - PISANIE
źródło: cis.chinese.cn

Mamy nadzieję, że wpis ten pomoże Wam w przygotowaniach do egzaminów. Jeśli jednak chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej polecamy nasze poprzednie artykuły o HSK. Przykładowe testy możecie pobrać z tej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *