Egzamin HSKK – język chiński mówiony

Jeśli chcecie skorzystać z dłuższego stypendium Konfucjusza, oprócz zdania egzaminu pisemnego musicie podejść także do HSKK, czyli części ustnej. Dzisiaj opiszemy Wam najważniejsze elementy, z których się składa.
Powszechnie istnieje przekonanie, że HSKK jest tylko częścią testu HSK, jednak nie jest to prawda. HSK i HSKK to dwa niezależne testy, które zdaje się oddzielnie.

1. Egzamin HSKK

HSKK ( 汉语水平 口 语 考 试) to skrót od Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi, co oznacza dosłownie „chiński test znajomości języka”. Ma on za zadanie sprawdzić poziom języka chińskiego mówionego. Podzielony jest na 3 poziomy: podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Co ważne, nie musicie zdawać po kolei poziomów, wystarczy, że wybierzecie ten, który odpowiada waszym umiejętnościom.
Egzamin ten organizowany jest przez Hanban, czyli chińskie Ministerstwo Edukacji odpowiedzialne również za Instytuty Konfucjusza, w których można zdawać egzaminy.


2. Poziomy

Poziom podstawowy HSKK

oparty jest na użyciu słownictwa liczącego około 200 często używanych słów. Na tym poziomie osoba powinna potrafić komunikować się w sprawach codziennych.

✓Znasz 200 lub więcej popularnych słów.
✓Rozumiesz proste komunikaty, potrafisz wypowiedzieć się o sprawach codziennych
✓Nie musisz znać chińskich znaków.
✓Zalecany dla osób uczących się chińskiego przez ok. 2 semestry
✓Musisz zdobyć 60 na 100 punktów

Na poziomie średniozaawansowanym HSKK

kandydat potrafi posługiwać się 900 powszechnie używanymi słowami. Taki poziom znajomości języka pozwala na dość płynną komunikację w języku chińskim z native speakerami.

✓Znasz 900 lub więcej popularnych słów.
✓Rozumiesz codzienne komunikaty, potrafisz dość płynnie rozmawiać z Chińczykami
✓Nie musisz znać chińskich znaków
✓Zalecany dla osób uczących się chińskiego przez ok. 2 lata
✓Musisz zdobyć 60 na 100 punktów

Poziom HSKK zaawansowany

przeznaczony jest dla osób władających około 3000 często używanych słów. Dodatkowo osoba taka potrafi swobodnie wyrażać własne zdanie i posługuje się płynnie językiem chińskim.

✓Rozumiesz skomplikowane komunikaty, potrafisz płynnie rozmawiać z Chińczykami.
✓Musisz znać minimum 1000 chińskich znaków
✓Zalecany dla osób uczących się chińskiego przez ok. 2 lata
✓Musisz zdobyć 60 na 100 punktów

3.  Egzamin

Korelacja pomiędzy HSK a HSKK według Hanban:

Poziom początkujący odpowiada HSK1-HSK2.
HSK średniozaawansowany opiera się o zakres z HSK3-HSK4.
Stopień zaawansowany odpowiada HSK5-HSK6.

Poziom podstawowy HSKK podzielony jest na trzy części i 27 zadań. Czas trwania całego egzaminu wynosi około 17 minut (w tym 7 minut na przygotowanie).

Pierwszym zadaniem jest odsłuchanie i powtórzenie 15 zdań. Na tę część macie 4 minuty.
Druga część polega na słuchaniu i odpowiadaniu na 10 pytań. Tutaj macie tylko 3 minuty, więc należy odpowiadać dość zwięźle.

Trzecia część polega na udzielaniu odpowiedzi na 2 dłuższe pytania. Kandydat ma chwilę na przygotowanie sobie odpowiedzi, a następnie w ciągu 5 minut wypowiada się na dany temat.

W większości przypadków zdawanie egzaminu odbywa się w wielkiej sali z wszystkimi kursantami. Co oznacza, że w zadaniu z dłuższą wypowiedzią dostajesz kilka minut na przygotowanie odpowiedzi, a następnie wszyscy w tym samym czasie nagrywają się na dyktafon.
Jeśli chcecie się przygotować do egzaminu warto odwiedzić stronę z testami.

4. Wyniki

Miesiąc po zdaniu egzaminu uzyskacie wyniki HSKK. Wasz egzamin będzie sprawdzany przez Hanban, który wyda certyfikat ukończenia bądź nieukończenia poziomu. Musicie pamiętać, że  wyniki HSKK od dnia egzaminu mają 2-letni okres ważności. W związku z tym, śpieszcie się z aplikacją na pobieranie nauki w ramach  stypendium z Instytutu Konfucjusza.

2 odpowiedzi do “Egzamin HSKK – język chiński mówiony”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *