Etyka podróżowania po Chinach – 10 topowych zasad!

Kto kocha podróżować, ten wie że turystyczne przeżycia poszerzają horyzonty, zwiększają tolerancję i ożywiają zmysły. Chociaż obecnie świat spowolnił, a turystyka będąca niegdyś jedną z największych gałęzi przemysłu na świecie praktycznie stoi w miejscu, to jej skutki są nadal odczuwalne. Dlatego tak ważna jest etyka podróżowania!
Turystyka pozytywnie wpływa na szerzenie kultury, rozbudowę infrastruktury i pobudzenie gospodarki. Jednocześnie rozwój turystyki spowodował degradację środowiska, utratę różnorodności kulturowej, zmianę  języka oraz przesiedlenie społeczności lokalnych.

Odwiedzając destynacje warto mieć świadomość, że otoczenie wpłynie na nas jako turystę, ale również my wpłyniemy na dane miejsce. Dlatego zachęcamy do świadomego podróżowania po Chinach, a poniżej znajdziecie nasze wskazówki jak tego dokonać.  

Etyka podróżowania po Chinach -10 topowych zasad!

1. Państwo Środka?  A co to takiego? – Po prostu wiesz, gdzie jedziesz.

Na zrozumienie kultury wpływa nie tylko to czego doświadczymy i dowiemy się na miejscu, ale również historia tego kraju. Warto zacząć od podstawowych informacji geograficznych, ekonomicznych i kulturowych. Przeczytanie, chociaż krótkiego poradnika, spowoduje, że przeżyjemy mniejszy szok kulturowy, a dane zachowania będzie nam łatwiej zrozumieć.

2.Podstawy języka.

Nic tak nie przybliża kulturowo, jak obcokrajowiec starający się wypowiedzieć kilka słów w lokalnym języku. Jeśli będziecie tak ambitni i nauczycie się kilku zwrotów tak, że będziecie umieli odpowiedzieć na jedno z pospolitych pytań: 吃饭了吗?(Chīfànle ma?, Jadłeś?), na pewno natraficie na Chińczyka, który uzna, że wasz chiński jest na świetnym poziomie. Do nauki kilku podstawowych słów może pomóc Wam nasz mini słownik turystyczny. Oprócz tego codziennie na Instagramie i Facebooku wrzucamy na relację słówko dnia  z chińską wymową i przykładowym zdaniem.

3. Szacunek do tradycji i wartości.

Przebywając w Chinach, wiele zachowań takich jak: siorbanie, mlaskanie, głośne zachowanie, spanie gdzie tylko można, obcinanie paznokci w miejscu publicznym, czy chodzenie mężczyzn z podwiniętą koszulką i gołym brzuchem będziecie mieli na porządku dziennym. Taka jest ich kultura i nie powinniście próbować tego zmieniać. Więc nawet jeśli z pewnymi zachowaniami nie będziecie zgadzać,a nie będą Wam robiły krzywdy, starajcie się je przyjmować i szanować.
Etyka podróżowania ma wymiar w wielu aspektach, w tym w fotografii.  Dlatego pamiętajcie, by fotografować z głową i najlepiej zapytać o możliwość wykonania zdjęcia. 

4. Unikaj atrakcji, które wykorzystują zwierzęta.

Na myśl o Chinach  nasuwa się obraz Pandy Wielkiej. To prawda, że Chińczycy ją uwielbiają. Posiada własne nowoczesne rezerwaty, a jej wizerunek umieszczany jest na pamiątkach, kubkach, książkach – dosłownie wszędzie. Jednocześnie zdarzają się takie miejsca, jak zoo, w których miałyśmy nieprzyjemność być. Kunmińskie zoo nie spełniało zasad ochrony środowiska, a powierzchnie dla zwierząt były zbyt małe. Zwierzęta nie były tam dobrze traktowane.
To była dla nas przestroga, by następnym razem jeszcze głębiej szukać informacji o takich miejscach. 

etyka podróżowania

 

5. Pamiątki- pomyśl dwa razy.

Etyka w podróży oznacza odpowiedzialne odkrywanie świata, szanując dobra kulturowe. Kupując pamiątki, postawcie na lokalne rękodzieło, by docenić kunszt kulturowy. Co więcej, takie  pamiątki będą zdecydowanie okazalsze. Ponad 5 lat temu w Chinach powszechny był trend sprzedaży breloczków, w środku których umieszczano żywe żółwie, żaby, jaszczurki i ryby. Wierzymy, że nie popadacie w takie skrajności, ale przy zakupach warto zastanowić się, czy produkt nie jest masowy i nie wyprodukowano go przy użyciu taniej siły roboczej. 

6. Targuj się z głową.

Będąc na targu, może usłyszycie unoszące się krzyki i słowa 买卖 (mǎi mài – targować się). I owszem targowanie to część chińskiej kultury, więc jeśli nie będą w stanie porozumieć się z Wami po chińsku, to wyciągną kalkulator czy telefon i będą się tak targować. O ile ta zabawa jest świetna, to miejcie na uwadze, żeby transakcja była win-win. Wy coś ugraliście, ale lokalny sprzedawca nie jest stratny.  Warto o tym pamiętać, bo stragany często należą do pokoleń, które sprzedawały tam od wielu lat. 

7. Wspieraj lokalny biznes.

Tak jak wcześniej wspominałyśmy, postawcie na lokalną kuchnię, pamiątki, transport, a także przewodników. Zamiast korzystać z sieciówek, zakupcie obraz u staruszki, wycinanki na targu, a jedzenie u Pana z własną przenośną kuchnią  na wózeczku. 


8. Staraj się być zawsze eko.

Podróżując nie zawsze łatwo jest być ekologicznym. Ale zróbcie, tyle ile możecie. Zamiast zwykłej butelkowanej wody, kupcie butelkę z filtrem, posiłki starajcie się zjadać we własnych miseczkach lub na talerzach wielokrotnego użytku. Dodatkowo unikajcie jednorazówek korzystając z materiałowej torby. Możecie się pokusić o noszenie ze sobą własnych pałeczek, by nie używać jednorazowych.  

etyka podróżowania

9. Nie oceniaj, tylko się zatrać.

Odwiedzając kraj, którego kultura jest odmienna to jest znanej na co dzień, możecie doznać szoku. Nie mniej jednak dobrym sposobem jest otworzenie się całkowicie na kulturę, nie ocenianie jej a doświadczanie. Zachowując tę różnorodność świat nadal jest ciekawy, gdyby wszystkie zasady na świecie ujednolicić pozostałoby tylko podziwiać widoki. 

10. Transport.

 Sieć kolejowa w Chinach jest bardzo dobrze rozwinięta. Tam,gdzie możesz się przejść lub dojechać rowerem, w pierwszej kolejności wybierz tę metodę podróżowania, następnie postaw na transport zbiorowy, a kiedy musisz skorzystać z taksówek zapytaj czy inne osoby nie chcą się dołączyć. Co ciekawe my przemieszczając się taksówkami, miałyśmy kilkakrotnie taką sytuację, gdzie taksówkach dobierał sobie pasażerów  w czasie drogi. To dopiero ekologia i ekonomia w jednym!

Każdy ma prawo popełnić błędy, ale ważne, by te błędy niwelować i starać się podróżować z szacunkiem i wrażliwością na kulturę odwiedzanego kraju. Wierzymy, że przedstawiona etyka podróżowania będzie dla Was pomocna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *