Fakty i mity o Chinach

Na hasło Chiny wielu osobom pojawiają się pewne skojarzenia. Dzisiaj postaramy się obalić mity na temat Chińczyków i ich kraju, a także potwierdzić informacje, które są prawdziwe.
Zastanawialiście się kiedyś czy Chiny są biedne, czy tam jest brudno, czy panuje wszechobecna tandeta i wciąż można posiadać jedno dziecko? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Chiny są biedne, a pracowników można pozyskać za miskę ryżu.

MIT

Obecnie w Chinach ubóstwo dotyka głównie ludności wiejskiej, co same mogłyśmy zaobserwować. Chociaż w ciągu naszego pobytu widziałyśmy tylko
raz żebrzącą osobę, wyglądającą na skrajnie wychudzoną. Co ciekawe poziom technologii w Chinach jest tak zaawansowany, że osoby żebrzące używają QR kodów i akceptują wpłaty na konto na wechacie.
W ciągu 34 lat (1981-2015) ponad ponad 850 milionów Chińczyków wydostało się z skrajnego ubóstwa (dane z Banku Światowego). Obecnie wg raportu Hurun najwięcej miliarderów mieszka w Chinach. 

mit

W Chinach jest brudno.

MIT

Chińskie ulice są czyste, w metrze wszędzie wiszą tabliczki aby nie śmieci, a  puszczane komunikaty przypominają, że palenie, plucie, głośne zachowanie i śmiecenie są zabronione. 

Oczywiście są także  zanieczyszczone części miasta, ale to tak jak w każdym kraju, gdzie powstają dzikie wysypiska. 

Chociaż jedna rzecz, która nam przychodzi na myśl, to to, że dobrą restaurację najczęściej poznaje się po bardziej klejących stołach, ponieważ przez taką ilość osób nie mają czasu sprzątnąć.   

Wszyscy Chińczycy jedzą psy i koty.

MIT

Najlepiej opowiedzieli o tym sami Chińczycy. Sprawdźcie nagranie grupy Asian Boss,  którzy poruszyli ten temat z Szanghajczykami

https://www.youtube.com/watch?v=F-54QWdr8is

mit

Wszystkie produkty z Chin są niskiej jakości.

MIT

Chińczycy produkują tzw. “chińszczyznę”, bo chcemy ją kupować. Popyt rodzi podaż, a Chińczycy się na tym naprawdę znają. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że rzeczy, które zamówiłyśmy w Chinach przez Taobao, były lepszej jakości niż z Aliexpress. 

2020 rok jest ostatnim rokiem, w którym chiński rząd planował zmienić postrzeganie chińskich produktów jako tandetne. Rok 2020 ma zostać zakończony wzrostem światowej świadomości o chińskich produktach wysokiej jakości.

Wszyscy Chińczycy wyglądają tak samo.

MIT


Problem rozróżnienia cech charakterystycznych dla innych populacji jest częstym zjawiskiem i jego naukowa nazwa brzmi: cross-race effect. Kowalskiemu i Nowakowi ciężko odróżnić Wanga od Li i odwrotnie. Każda ludność zamieszkująca dany obszar wykazuje pewne podobne cechy kształtujące się poprzez warunki przyrodnicze jak i pochodzenie etniczne. Dlatego ciężko Europejczykom odróżnić twarze Azjatów. Przekłada to się również na odczytywanie emocji, co często staje się problematyczne przy negocjacjach biznesowych. 

Powietrze w Chinach jest najbardziej zanieczyszczone na świecie.

FAKT

Jakość chińskiego powietrza na tle innych krajów wypada słabo. Co można zaobserwować na stronie Światowego indeksu jakości powietrza (9 The World Air Quality Index Project Team)。 

Chociaż ze względu na epidemię koronawirusa nie wszystkie przedsiębiorstwa pracują, to  26.03.2020 Chiny znajdują się na pierwszej pozycji zanieczyszczenia powietrza, dlatego dane te wydają się być niepokojące. Polska też nie ma się czym poszczycić, ponieważ zajmuje 11 miejsce w rankingu. Jednak analizując już najbardziej zanieczyszczone miasta w Chinach i Polsce okazuje się, że to nie stolice posiadają najwyższe wskaźniki. 

Od 2013 roku roku jakość powietrza w Chinach się poprawia, coraz więcej jest także organizacji ekologicznych, a Chiny postawiły sobie za cel poprawę jakości powietrza do końca 2020 roku. 

mit

Wszyscy Chińczycy są niscy

MIT

Nie wszyscy Chińczycy są niscy. Prawdą natomiast jest, że mieszkańcy północy są wyżsi od swoich kolegów z południa. Spowodowane to jest prawdopodobnie powiązaniem etnicznym oraz dietą. 

Jedzą tylko ryż

MIT

Chińska kuchnia jest bardzo różnorodna. W zależności od regionu oraz dostępnych składników oprócz dań z ryżem można zjeść, np. ujgurski makaron (naprawdę pyszny), zupy, jianbingi i wiele wiele innych potraw. 

mit

Chiny są tanim krajem

50% MIT/50% FAKT

Jeżeli chcesz to można podróżować tanio, zjeść tanio (obiad za 6 zł), skorzystać z taniego noclegu ( za 30 zł/os.), ale można również na wypasie. W samym Szanghaju za 1 noc dla 2 osób można zapłacić nawet ponad 2 tys. złotych. 

Można posiadać jedno dziecko

MIT

Polityka jednego dziecka zakończyła się 01 stycznia 2016 roku. Trwająca przez 35 lat kontrola intymnego życia mieszkańców Chin doprowadziła do licznych aborcji, sterylizacji, a także okrucieństw względem dziewczynek. Chociaż zniesiono kontrolę urodzeń to nadal wielu Chińczyków nie decyduje się na liczną rodzinę. Wolą posiadać jedno dziecko i  zapewnić mu dobry byt. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *