Feng shui – podstawowe zasady

Feng shui to starożytna, chińska zasada planowania przestrzeni. Jej głównym zadaniem jest  osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. Jej zasady wykorzystuje się do urządzania wnętrz, prowadzenia biznesu, relacji międzyludzkich, zachowania zdrowia, czy wiedzy. Odnośni się praktycznie do wszystkich aspektów życia.
Postaramy się przedstawić Wam kilka podstawowych zasad feng shui, które będziecie mogli wprowadzić od razu do życia. 

Feng shui (风水), dosłownie oznacza wiatr, czyli coś nieuchwytnego oraz wodę, czyli coś niewidzialnego.  Zgodnie z tą zasadą, ludzkim życiem rządzą siły, na które człowiek nie ma wpływu. 

Najbardziej podstawowym elementem feng shui jest energia chi, czyli energia siły życiowej, która przepływa przez wszystko i rządzi całą żywą materią. Energia chi składa się z dwóch przeciwstawnych sił: żeńskiej – yin  i męskiej – yang. Dla zachowania zdrowia, wewnętrzna siła powinna być w równowadze, więc żadna z energii nie powinna przeważać. 

Podstawowe zasady feng shui

Zasada yin i yang

Yin i yang to dwie przeciwstawne siły, które wzajemnie się uzupełniają. W przypadku urządzania wnętrz, pomieszczenia należy aranżować w taki sposób, aby odpoczynek odbywał się we wnętrzach, które podlegają działaniu energii yin, a pracę – yang.

Siatka bagua

Podstawą tej koncepcji jest fakt, że wszystko można sprowadzić do ośmiu trygramów, które odpowiadają, za różne dziedziny życia (kariera, bogactwo, miłość, rodzina, dzieci, przyjaciele, wiedza, sława).

Stanowi główną podstawę do organizacji przestrzeni. Dzięki temu podczas aranżacji pomieszczeń uwzględnia się  jak poszczególne miejsca, będą oddziaływały na różnego rodzaju aspekty ludzkiego życia. Wówczas na plan domu nakłada się siatkę bagua, która ma kształt oktagonu podzielonego na 8 elementów, aby wskazać, które elementy będą wpływały na domownika pozytywnie, a które negatywnie. W praktyce jednak używa się kwadratu podzielonego na 9 równych części, które trafniej odzwierciedla obecny wygląd mieszkań.

Podstawa do organizacji przestrzeni – siatka bagua.  źródło: successimg.com

Siła pięciu żywiołów

Ta teoria jest rozszerzeniem zasady Yin i Yang. W tym przypadku rozróżnia się 5 rodzajów energii, które stanowią postawę przyrody, a są to: drzewo/drewno, ogień, ziemia, metal i woda. Każdemu z nich, według feng shui przyporządkowano kolory, a także porę roku.

Aranżacja wnętrz zgodnie z feng shui. 

Idealnym synonimem, do feng shui w pomieszczeniach jest porządek. Jest to główna zasada, by domownicy zachowali zdrowie. Czyste pomieszczenia pozwolą na swobodny przepływ energii. 

Zanim jednak rozpoczniecie zmiany w swoich wnętrzach, warto zastanowić się, co wasz dom o was mówi. Zwróćcie uwagę, na wybór kolorów, materiałów, aranżację każdego pokoju.

WEJŚCIE DO DOMU

Nie wywieszajcie lustra naprzeciwko drzwi, ponieważ dobra energia, która do Was zawita, odbije się i zostanie wyrzucona z powrotem 

Pamiętajcie, że porządek powinien zacząć się już od progu, warto skorzystać z pudeł, kartonów, tak by zminimalizować ilość odkrytych rzeczy. Przestrzeń powinna też być przestronna. 

SYPIALNIA

W tym pomieszczeniu jest najwięcej zabawy, ponieważ energia powinna tutaj przepływać w taki sposób, by zarazem rozbudzać i pobudzać. Według filozofii feng shui łóżko stanowi tutaj najważniejszy element. Najlepszym materiałem będzie drewno. Lóżka nie powinny znajdować się bezpośrednio w jednej linii z drzwiami, ryzykuje to uderzeniem energii. Aby zachować lepszą jakość odpoczynku, powinniście wyrzucić stąd całą elektronikę. Jakiekolwiek motywy wodne mogą powodować straty finansowe.   

KUCHNIA I JADALNIA

Istotne tutaj jest rozlokowanie sprzętów AGD, tak by nie dopuścić do łączenia się żywiołów. Dlatego też np. pomiędzy kuchenką a zlewem powinno znaleźć się jakaś rzecz, np. roślina, która zablokuje przepływ energii.
Stół utrzymujcie w czystości, by zachęcić do przebywania przy nim. 

ŁAZIENKA

Zgodnie z feng shui, jeśli nie naprawicie cieknącego kranu, to wraz z wodą ucieknie wasze bogactwo. W łazience znajduje się zanieczyszczona energia, dlatego drzwi do niej, powinny być zawsze zamknięte. 

POKÓJ DZIENNY 

Podczas aranżacji salonu, pamiętajcie, że pomieszczenie to powinno być jasne  i dobrze oświetlone. Jeśli istnieje taka możliwość, drzwi nie powinny znajdować się naprzeciwko okna, jeśli nie ma innej możliwości, znowu trzeba zablokować przepływ energii. Tym razem można użyć mebla, kwiatka czy dzwonków. Najważniejszym elementem salonu jest kanapa lub fotel, wokół której projektuje się dalsze części.

Bibliografia: ‘’The Little Book of Feng Shui’’ Katina Z Jones

https://www.westwing.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *