Festiwal Smoczych Łodzi, czyli święto Duanwu jie

Co roku w piąty dzień, piątego miesiąca księżycowego mieszkańcy Państwa Środka obchodzą Festiwal Smoczych Łodzi. Wydarzenie to ma swoją drugą, mniej powszechnie znaną nazwę Duanwu jie (端午节). W tym roku obchody odbędą się w piątek (07.06), a Chińczycy zyskają 3 dni wolnego od pracy 😉

Festiwal Smoczych Łodzi

Geneza

Festiwal ten posiada ponad 2000 lat tradycji i jest jednym z najważniejszych festiwali w Chinach. W 2009 roku święto zostało wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Związanych jest z nim wiele zwyczajów oraz przesądów. Jednym z nich jest wiara w to, że piąty miesiąc księżycowy uznawany jest za zły, a piąty dzień za pechowy, dlatego wiele zwyczajów powiązanych z tym festiwalem, ma na celu odciągnięcie nieszczęść.

Chińczycy oraz obcokrajowcy studiujący w Chinach uczą się historii o Qu Yuanie. Był on poetą oraz ministrem za czasów Walczących Królestw. Mieszkańcy Państwa Środka uznawali go za wielkiego patriotę i pierwszego artystę, którego dzieła znane były w całym kraju. Ze względu na swój bunt przeciwko panującym wówczas w Państwie Środka wojnom, został wygnany z kraju. Zdesperowany popełnił samobójstwo topiąc się w rzece Miluo w prowincji Hunan. Podobno mieszkańcy okolicznych wiosek szybko wyruszyli na swych łodziach w poszukiwaniu tonącego Qu Yuana. Mieli nadzieję, że będą w stanie go uratować, lub chociaż wyłowić jego ciało. Niestety nie udało im się. Później w obawie przed głodnymi rybami chcącymi zjeść ciało poety, zaczęli wrzucać do rzeki kulki ryżowe, aby mogły zaspokoić swój głód.

Qu Yuan

Powyższa historia przedstawia jedną z historii związanych z powstaniem święta. Według niej wyścigi smoczych łodzi organizowane są na cześć Qu Yuana, a kulki ryżowe, wrzucane do wody zmieniły się w jedną z tradycyjnych potraw chińskich jedzonych w tym czasie (o tym poniżej). Istnieje jeszcze kilka innych teorii opowiadających genezę święta, jednak ta związana z Qu Yuanem jest najbardziej rozpowszechniona.

Zawody

Najważniejszą tradycją podczas Festiwalu Smoczych Łodzi są wyścigi Smoczych Łodzi. Pojazdy mają od 20 do 30 metrów długości i potrzeba od 30 do 60 osób, aby móc je rozpędzić. Do budowy łodzi wykorzystuje się drewno, a następnie nadaje się im kształt chińskiego smoka (stąd ich nazwa). Zawodnicy wiosłują szybko i w jednym tempie. Ich wysiłkom towarzyszy bicie bębnów, które mają napędzać pościg. Zwycięskiej drużynie ma towarzyszyć szczęście i dobra fortuna przez następny rok.

Wyścigi Smoczych Łodzi można zobaczyć nie tylko w wielu miastach chińskich, ale także na świecie. Najbardziej widowiskowe i popularne miejsca to Zatoka Wiktorii w Hongkongu, Yueyang w prowincji Hunan, Hangzhou w prowincji Zhejiang.

Festiwal Smoczych Łodzi

Potrawy i napoje

Tradycyjną potrawą jedzoną podczas Duanwujie są zongzi (粽子), czyli coś na kształt ryżowych pierogów. Robi się je wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Ich smak zależy od regionu Chin – na północy preferują ich deserową formę, natomiast w południowych regionach zazwyczaj spotkacie się z pikantnym lub słonym wypełnieniem.

Na liść trzciny, lotusa lub bananowca kładzie się lepki ryż wraz z wybranym nadzieniem (słodkim: pasta fasolowa, daktyle, orzechy lub słodnym: kiełbasa, solone jaja kacze, podroby) i zawija na kształt piramidy.

Zongzi

Poza jedzeniem zongzi w ten dzień pije się również specjalne wino zrobione ze sfermentowanego zboża oraz sproszkowanego realgaru (rodzaj minerału). Mówi się, że picie tego wina odpędza choroby i zło. W starożytności wykorzystywano je jako antidotum na wszystkie trucizny.

Perfumowane sakiewki

Rodzice przygotowują dla swoich dzieci perfumowane sakiewki z wielokolorowych jedwabnych materiałów. Następnie wypełniają je torebkami zapachowymi lub ziołami leczniczymi. Na czas festiwalu zakłada się je dzieciom na szyje lub przywiązuje na przód ubrania. Chińczycy wierzą, że ma to odpędzić zło od ich pociech.

Odstraszanie chorób

Jak mogliście zauważyć w czasie Fetsiwalu Smoczych Łodzi przykłada się dużą wagę do tego, aby odpędzić wszelkie zło. Dlatego też, w dzień ten Chińczycy wywieszają rośliny bylicy pospolitej oraz tatarak zwyczajny na drzwiach domów. Wierzą, że odpędzi to choroby oraz przyniesie szczęście. Jest to jednak zwyczaj praktykowany na terenach wiejskich, obecnie w miastach nie kultywują już tej tradycji.

Festiwal Smoczych Łodzi jest dla mieszkańców Państwa Środka jednym z ważniejszych świąt. Wielkość wydarzeń mających miejsce w tym czasie w Chinach jest ogromna.

https://www.chinahighlights.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *