Gaokao matura w chińskim wydaniu

Wielkimi krokami zbliża się gaokao (高考 gāokǎo ) znany również jako chińska matura.  Dla wielu Chińczyków dobrze zdany test otwiera furtkę do lepszego świata. Presja uzyskania najlepszego wyniku powoduje, że jest najbardziej stresującym egzaminem  w życiu Chińczyków.

gaokao

O egzaminie

Egzamin ten odbywa się co roku w czerwcu i trwa dwa dni. Pierwotnie odbywał się w lipcu, ale ze względu na upały  występujące w południowych Chinach i ewentualne powodzie w czasie pory deszczowej w lipcu, gaokao przeniesiono  na czerwiec.

Test nie jest jednolity dla całego kraju. Każdy region posiada odrębne pytania, ale  głównie obejmują one j. chiński, matematykę, j. obcy oraz przedmiot z nauk ścisłych. Jednym z najtrudniejszych pytań jest długa wypowiedź, w której muszą poruszać tematy związane z filozofią, historią, polityką czy środowiskiem.

Skalę tego egzaminu pokazują ostatnie statystyki, gdzie w 2018 roku do gaokao podeszło 9,75 miliona uczniów.  

Znaczenie egzaminu

Chęć zdobycia najwyższego wyniku powoduje, że młodzi Chińczycy, a także ich rodziny do tego testu  przygotowują się latami.

Niektórzy rodzice by umożliwić najbardziej komfortowe warunki dla swoich dzieci wynajmują mieszkania lub pokoje w pobliżu szkoły.  W związku z tym obiekty te zarabiają na tym całkiem nieźle, ponieważ swoje ceny podnoszą nawet czterokrotnie. Dla uczniów, których rodzice nie zdążyli wynająć pobliskiego lokum, w Pekinie zniesiono zakaz niedopuszczonych aut do ruchu. Główną ideą jest zmaksymalizowanie wpływu  na komfort uczniów, którzy muszą być wypoczęci na egzaminy.

Ściąganie na egzaminie jest niedopuszczalne i surowo karane. W sytuacji przyłapania osoby na oszustwie traci ona możliwość powtórzenia testu. Następnie nazwisko takiej osoby umieszcza się na listach, do których mają dostęp przyszli pracodawcy.

Etapy gaokao i jego punktacja

Tak jak już wspominałyśmy gaoako dzieli się na część językową, matematyczną i związaną z naukami ścisłymi. Poniżej przedstawiamy Wam pokrótce każdy etap.

Język chiński

Część z  języka chińskiego składa się z 4 etapów, za wszystkie można uzyskać maksymalnie 750 pkt:

I etap: obejmuje chiński klasyczny,  II etap: chiński współczesny, III etap: uzupełnianie luk wyrazami z cytatów oraz IV etap: dłuższa wypowiedź, na minimum 2 strony a4.

Jeżeli jesteście zaineteresowani jak wyglądała nasza nauka języka zachęcamy do przeczytania postagaokao

Matematyka

Z matematyki można uzyskać 150 pkt rozwiązując zadania m.in. z funkcji, geometrii, równań,statystyki oraz prawdopodobieństwa. 

Język obcy

Kolejny etap obejmuje język obcy. Przyszli studenci mają do wyboru: j. angielski, j. niemiecki, j. francuski, j. rosyjski, j. hiszpański,j. japoński. Najczęściej jednak Chińczycy wybierają j. angielski. Łącznie można zdobyć 150 pkt. Składa się on z eseju, który należy napisać minimum na pół strony oraz gramatyki. Zadania gramatyczne to testy wyboru oraz uzupełnianie luk.

Przedmiot dodatkowy

Wielu uczniów na gaokao wybiera przedmiot dodatkowy z nauk ścisłych i humanistycznych. który najczęściej powiązany jest z kierunkiem studiów na jaki uczeń ma w planach aplikować.

Istnieje także możliwość zdania gaokao przez obcokrajowców. Jednym z kryteriów jest roczny pobyt na stypendium w Chinach, dlatego wszystkim podchodzącym do tego sprawdzianu życzymy powodzenia! Zabierzcie ze sobą polskie koniczynki na szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *