Gdzie studiować w Chinach? TOP 5 chińskich uczelni

Kto z nas nie zadawał sobie pytania: „Gdzie studiować w Chinach?”. Wybór uczelni to trudne zadanie, które wymaga od nas dokładnej analizy wszystkiego! W jakiej prowincji chcemy studiować? Czy klimat jest dla nas ważny? Jak dużo czasu wolnego potrzebuję? Pytania mnożą się w nieskończoność! Tym z Was, którym zależy na wysokim poziomie nauczania, prezentujemy dzisiaj ranking uczelni, które od lat znajdują się w czołówce Państwa Środka!

Liga C9

Najbardziej prestiżowe uczelnie w Chinach są członkami Ligi C9 (九校联盟). Jest to oficjalne zrzeszenie uniwersytetów w Chinach kontynentalnych, które ma promować dobrą reputację chińskiej edukacji wyższego stopnia. Większość uczelni, które są wpisane do tej ligi, znajduje się w dwusetce największych rankingów światowych. Gdzie studiować w Chinach? Jeśli zależy Wam na prestiżu to w jednej z tych uczelni!

Niezmienne top 2

Od lat w rankingach królują dwie uczelnie ze stolicy. Pierwszą z nich jest Uniwersytet Tsinghua (清华大学), a drugą Uniwersytet Pekiński (北京大学). Co sprawia, że studiowanie tam jest prestiżowe?

Uniwersytet Tsinghua

Uniwersytet Tsinghua w Pekinie jest główną uczelnią badawczą w stolicy Chin. Od wielu lat uznaje się ją za najlepszy uniwersytet w Państwie Środka (wg różnych rankingów). Obecnie, na podstawie danych dostarczonych przez QS World University Rankings, zajmuje 16 miejsce na świecie! Co daje jej trzeci wynik w Azji, a pierwszy w kraju. Dostanie się na tę uczelnie, jest szalenie trudne! Chińczycy przyjmowani są po wynikach z egzaminu gaokao.

Lista kierunków, które można studiować, jest bardzo długa. Z czego jednak Uniwersytet Tsinghua słynie? Przede wszystkim z wydziału inżynierii elektrycznej. To właśnie on odgrywa tu pionierską rolę.

Zastanawiacie się pewnie, jak wygląda życie studenckie na tej uczelni. Uniwersytet Tsinghua oferuje ponad 100 kół studenckich, dzięki którym można dodatkowo rozwijać się w ulubionej przez siebie dziedzinie. Studentów zagranicznych zaprasza się do udziału w wielu pozalekcyjnych aktywnościach. Dodatkowo organizują imprezę powitalną dla nowych uczniów, imprezę sylwestrową, imprezę absolwentów, wyjazdy do ważnych kulturowo i historycznie miejsc w Chinach. Nic tylko składać papiery!

Gdzie studiować w Chinach - Tsinghua University

Uniwersytet Pekiński

Uniwersytet Pekiński również jest członkiem Ligi C9 oraz drugą uczelnią w stolicy Chin, która zajmuje wysokie drugie miejsce w kraju w tegorocznym rankingu. Na świecie zajmuje 22. pozycję, notując skok o 8 oczek w górę!

Tutaj chyba każdy znalazłby odpowiednią dla siebie specjalizację. Jest ich aż 93 na studiach pierwszego stopnia, rozdzielone pomiędzy 12 wydziałów.  Poza tym Uniwersytet Pekiński dysponuje 216 instytutami badań.

Co wyróżnia tę uczelnię? Jej powiązania z nowoczesną chińską literaturą, poezją oraz sztuką. Uniwersytet bierze udział w wielu akcjach dotyczących chińskiej kultury oraz propagowania jej na arenie międzynarodowej.

gdzie studiować w Chinach - Peking University

Pozostała wielka trójka

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich uniwersytetów te które przedstawimy poniżej, nie mają stałego miejsca w topowej piątce. Jednak w tym roku wg przytaczanego już wcześniej QS World University Rankings zajęły najwyższe pozycje w kraju.

Uniwersytet Fudan

Uniwersytet Fudan jest głównym uniwersytetem badawczym w Szanghaju. Tak jak pozostałe w tym rankingu jest członkiem Ligi C9. W świecie uczelnia ta jest jedną z najbardziej prestiżowych w Państwie Środka. Dlaczego? Ponieważ przez ostatnie sto lat znacząco przyczyniła się do rozwoju kraju i polepszenia życia jego mieszkańców.

Najistotniejszymi zagadnieniami badawczymi są nauki humanistyczne, przyrodnicze oraz medyczne.

gdzie studiować w Chinach - Fudan University

Uniwersytet Zhejiang

Uniwersytet Zhejiang znajduje się w Hangzhou – stolicy prowincji Zhejiang. Jest również członkiem elitarnej Ligi C9. Ze względu na swoją długoletnią historię i dokładną selekcję studentów, uważany jest za jedną z najlepszych uczelni w Chinach. W tegorocznym rankingu zajął 4 miejsce w swoim kraju.

Badania prowadzone na uczelni związane są z rolnictwem, sztuką, ekonomią, edukacją, inżynierią, historią, prawem, literaturą, zarządzanie, medycyną, naukami przyrodniczymi oraz filozofią. Zatem, jak widzicie, spektrum działań jest wszechstronne.

gdzie studiować w Chinach - Zhejiang University

Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong

Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju to już druga uczelnia w naszym rankingu w tym mieście. Tak jak wszystkie pozostałe szkoły, również ta, zaliczana jest to prestiżowego grona Ligi C9.

Pewnie część z Was zastanawia nazwa uniwersytetu. Jest ona związana z początkami jego działalności, czyli ogólnie pojętej komunikacji. Dlatego w nazwie słówko jiao tong (交通), które oznacza właśnie transport.

Uczelnia oferuje szeroki zakres specjalizacji. W związku z tym jest to dobry wybór, dla tych jeszcze nie do końca pewnych tego, co chcą studiować. Z listy dostępnych kierunków naprawdę można się zainspirować!

gdzie studiować w Chinach - Shanghai Jio Tong University SJTU

Na tym zakończymy nasz ranking uczelni. Przypominamy, że bazowałyśmy na zestawieniu QS World University Rankings. Według innych zestawień, w najlepszej piątce w kraju znajdują się inne uniwersytety. Brałyśmy pod uwagę tylko uczelnie w Chinach kontynentalnych.

Chcielibyście studiować na którymś z powyższych uniwersytetów? A może macie już takie doświadczenie za sobą? 🙂 Jeśli jednak wszystko jeszcze przed Wami to mamy nadzieję, że pomogłyśmy nieco odpowiedzieć na pytanie: gdzie studiować w Chinach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *