Groty Longmen, czyli Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów

Groty Longmen, nazywane również Grotami Dziesięciu Tysięcy Buddów lub Jaskinie Smoczych Wrót (龙门石窟) UNESCO oceniło jako najwyższą chińską sztukę rzeźbienia w kamieniu. Groty wraz z posągami powstawały przez 10 dynastii, czyli przez ok. 1400 lat. Obecnie są największym na świecie skarbcem sztuki rzeźbiarskiej.  


Co to są groty Longmen?

Groty Longmen położone są w mieście Luoyang, w prowincji Henan. Nazwa mówiąca o dziesięciu tysiącach posągów jest błędna, ponieważ znajduje się tutaj zdecydowanie więcej figur Buddy. Rozbieżność ta powstała podczas błędnych szacunków posągów, dopiero w latach 1915-1916 dokonano pierwszej rzetelnej weryfikacji, która wykazała, że jest ich prawie 100 tysięcy. Ostatecznie jednak doliczono się ponad 140 tysięcy figur. 

Longmen - groty

Proces rzeźbienia trwał przez 10 dynastii  i rozpoczął się za panowania cesarza Xiaowena z północnej dynastii Wei, jednak to w okresie dynastii Tang budowa miała swój największy rozkwit. Prace zakończyły się pod koniec panowania dynastii Qing.
Spośród wszystkich grot w Longmen, około 30% powstało za czasów Wei, 60% za czasów Tang i 10% za czasów pozostałych dynastii. Groty były zdobione kolorowymi obrazami, które obecnie całkowicie wyblakły.

Co zobaczyć?

Jeśli wybierzecie się na zwiedzanie grot Longmen, przede wszystkim musicie zobaczyć Groty Xishan ,a jeśli wystarczy Wam czasu, warto zobaczyć również Groty Dongshan, Świątynię Xiangshan i Baiyuan. 

Groty Longmen podzielone są przez przepływającą pośrodku rzekę Yi na dwie części: wschodnią i zachodnią. Zachodnia część jest bardziej okazała, ponieważ większość figur, zarówno wielkich jak i małych się tutaj znajduje. 

Longmen- groty
Mapa po grotach Longmen.

Groty Xishan 洛阳西山石窟

Groty Xishan powstały w okresie panowania dynastii północnych oraz dynastii Sui i Tang i stanowią najbardziej kompletną i istotną część Grot Longmen. Na jej obszarze znajdują się: świątynia Qianxi, jaskinia Wanfo, świątynia Fengxian, jaskinia Guyang, jaskinia Yaofang.

Świątynia Fengxian 奉先寺

W świątyni Fengxian znajduje się dziewięć dużych posągów.  Siedzący Budda Rusanna w środku groty jest największym posągiem Buddy w Grotach Longmen. Jego wysokość wynosi 17,14 metra, głowa ma 4 metry, a uszy 1,9 metra. Twarz Buddy jest pulchna i okrągła, z falistymi liniami włosów na czubku głowy.

Longmen- groty
Świątynia Fengxian w zimowej scenerii.

Świątynia Qianxi 潜溪寺

Czas powstania świątyni Qianxi jest nieznany, jednak nazwa świątyni pojawiła się po raz pierwszy w niektórych wierszach z czasów dynastii Song. W świątyni znajduje się figura Buddy , jego dwóch uczniów, dwóch Bodhisattwów i dwóch niebiańskich królów.

Jaskinia Binyang 宾阳洞

Jaskinia ta powstała w okresie północnej dynastii Wei, kiedy to Cesarz Xuanwu zbudował ją dla swojego ojca. Budowa rozpoczęła się w 500 roku i trwała 24 lata. Do jej wykonania zatrudniono ponad 800 tysięcy osób. 

Longmen groty

Świątynia Xiangshan 香山寺

Powstała za czasów północnej dynastii Wei, niecałe sto lat później została rozbudowana w celu umieszczenia szczątków indyjskiego mnicha. Dodatkowo w 2002 r. Świątynia Xiangshan została odrestaurowana po raz piąty. 

Baiyuan 白园

Baiyuan, czyli Biały Ogród to cmentarz poety Bai Juyi z dynastii Tang. Główne atrakcje to ​​Galeria Poezji, Alejka ludzkich kości, Galeria japońskiej kaligrafii.

Jak zwiedzać?

Godziny otwarcia:

1 kwietnia do 7 października: 08: 00-18: 30 (ostatnie wejście o 17:30)
od 1 lutego do 31 marca: 08: 00-18: 00 (ostatnie wejście o 17:00)
od  1 listopada do 31 stycznia: 08: 00-17: 00
8 do 31 października: 08: 00-18: 00 

Podczas Targów Piwonii Luoyang od kwietnia do połowy maja ruch turystyczny jest większy.

Bilet
Bilet dla osoby dorosłej do grot Longmen  90 RMB, szkolny 45 RMB

Czas zwiedzania
Rekomendowany czas zwiedzania: 3-5 h

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *