Guangzhou – zupełnie inne Chiny?

Guangzhou jest najbardziej zaludnionym miastem w prowincji  Guangdong w południowych Chinach. Przyciąga turystów dobrymi połączeniami lotniczymi, ekstremalną kuchnią, inną odmianą języka chińskiego, nowoczesną zabudową oraz luksusowymi centrami handlowymi.

Zastanawiacie się, czy warto pojechać do Kantonu? My byłyśmy i nie żałujemy, teraz przedstawimy Wam, jak możecie spędzić tutaj czas.

O mieście

Guangzhou ( 广州) nazywany również Kantonem  jest stolicą prowincji Guangdong. Zamieszkuje go ponad 15 milionów osób, niewątpliwie tworząc jedną z największych aglomeracji miejskich na Ziemi – Strefę Ekonomiczną Delty Rzeki Perłowej.

Shamian

To wyspa położona w środkowo zachodniej części miasta Guangzhou. Nazwa wyspy oznacza dosłownie ,,piaszczysta powierzchnia”. Otoczona z każdej strony wodami, stanowi wyodrębnioną część miasta. Oprócz swojego położenia stanowi odmienne miejsce przez  architekturę, która się całkowicie różni od tradycyjnej chińskiej. 

Od czasów dynastii Song (960 – 1279) i dynastii Qing (1644 – 1911), służyła jako ważny port dla handlu zagranicznego Kantonu. W późniejszym czasie stała się strategicznym punktem obrony miasta podczas drugiej wojny opiumowej (1856–1860). Następnie terytorium podzielono na część francuską (20%) i brytyjską (80%). Dzisiaj budynki tworzą najlepiej zachowany kompleks architektoniczny w stylu zachodnim, dlatego właśnie tutaj nowożeńcy odbywają swoje sesje ślubne. 

Wieża Kantońska

Wieża Kantońska (广州塔) nazywana również Guangzhou TV Astronomical and Sightseeing Tower, powstała w 2009 roku. Na początku 2009 roku na prośbę inwestora ogłoszono konkurs na nazwę wieży. W związku z tym pierwsze miejsce zajęła nazwa – Wieża Haixin, co oznacza wieża na morzu. Nazwa ta związana była z historycznym otoczeniem początku Morskiego Jedwabnego Szlaku.  Ze względu na to, że okazała się zbyt niejasna dla osób spoza miasta, temat porzucono. Powrócono do niego w 2010 roku, kiedy to wybrano nazwę ,,Canton Tower”.

Znajduje się w niej obrotowa restauracja, która jednocześnie może pomieścić 400 osób. Turyści mogą podziwiać piękne krajobrazy Rzeki Perłowej oraz nowoczesną  zabudowę Kantonu. A dla odważnych na dachu wieży czeka najwyższe na świecie diabelskie koło. 

Wieża czynna jest codziennie od 09:30 do 22:30, cena za standardowe zwiedzanie w pomieszczeniach wynosi 150 juanów. 

Można również wybrać zwiedzanie przygodowe, które kosztuje od ok. 300 -400 juanów. 

Diabelski młyn działa codziennie od 17:00 do 22:00, cena za przejazd wynosi 130 juanów za osobę. 

Katedra Najświętszego serca Jezusa

Nazywana potocznie kamiennym domem, stanowi największy obiekt sakralny w południowych Chinach. Przez swoje podobieństwo z Paryską katedrą, często bywa nazywana Notre Dame Wschodu, chociaż była wzorowana na paryskiej bazylice Sainte Clotilde. Jej budowa trwała ponad 25 lat do roku 1888. Podczas rewolucji kulturalnej została przeznaczona na magazyn. Jest jedną z 4 katedr na świecie wybudowanych całkowicie z kamienia.

Opera Kantońska

Najbardziej doceniają ją widzowie w południowych Chinach i południowo-wschodniej części Azji. Łączy w sobie chińską legendę, muzykę i dramat w występy o bogatym znaczeniu symbolicznym.  W 2009 roku wpisaną ją na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Elementem wyróżniającym Operę Kantońską jest charakterystyczny makijaż aktorów.

Guanzhou 

Język kantoński

Używa się go na południu Chin, w Hongkongu i Makau. Początkowo dialekt z  Guangzhou  uchodził za najbardziej wiarygodną formą tego języka, jednak ze względu na wpływ mediów, odmianę hongkońska uważana jest za wzór.
Kantoński z  innymi językami chińskimi podobny jest pod względem pisma. Wymowa zaś jest trudniejsza od mandaryńskiego. W Mandaryńskim występuje maksymalnie 5 tonów, w kantońskim minimum 6 i maksymalnie 10.

Kuchnia kantońska

Mawia się, że Kanton słynie z jedzenia niemal wszystkiego. Marek Pindral o kuchni napisał tak: ,,chińska kuchnia potrafi zresztą przerobić na posiłek wszystko, co chodzi, z wyjątkiem zegara, wszystko, co lata, z wyjątkiem samolotu i wszystko, co pływa, z wyjątkiem łodzi podwodnej i nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady” (Pindral, 2013).
Jest najbardziej popularną odmianą chińskiej kuchni na zachodzie. Wyróżnia ją mnogość składników oraz lekko słodkawy smak. Stosuje się różne rodzaje mięs: wołowina, drób,mięso węża, żabie udka,a jako smakołyk jada się także kurze nóżki. Potrawy przygotowuje się szybko,dzięki temu zachowują swój naturalny smak. 

Mamy nadzieję,że ten krótki opis zachęcił Was do wpisania Guangzhou na swojej liście must see. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *