Hangzhou – wypoczynek nad Jeziorem Zachodnim

Zastanawialiście się kiedyś co robią mieszkańcy Szanghaju chcący uciec na chwilę z miasta od jego zgiełku? Na pomoc wszystkim tym wychodzi Hangzhou, czyli stolica prowincji Zhejiang. Myślicie po co uciekać z wielkiego miasta do stolicy innej prowincji? Nazwa rzeczywiście sugeruje, że jest to metropolia na miarę chińskich miast. Jednak Hangzhou ma w sobie coś wyjątkowego.

Dojazd

Hangzhou oddalone jest od Szanghaju o ok. 180 km, co przy prędkościach szybkich chińskich kolei daje nam jedynie 1 godzinę drogi. Koszt takiego biletu to 73 RMB. Szybkie koleje w kierunku stolicy prowincji Zhejiang odjeżdżają ze stacji kolejowej Shanghai Hongqiao.  Ze stacji kolejowej w Hangzhou możecie wejść do metra i dojechać do przystanku Longxiangqiao.

Hangzhou

Jezioro Zachodnie

Największą atrakcją w mieście jest Jezioro Zachodnie (West Lake; 西湖), które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  To właśnie tutaj wszyscy przyjezdni, jak i mieszkańcy miasta kierują swoje kroki szukając wypoczynku i kontaktu z naturą.

Wokół Jeziora roztaczają się przepiękne krajobrazy. My niestety trafiliśmy na niezbyt urokliwą pogodę – mieliśmy mgłę, od czasu do czasu padał deszcz, ale mimo wszystko czuć było urokliwą atmosferę miejsca.  Wzdłuż brzegów jeziora, jak i na wyspach znajduje się wiele dodatkowych atrakcji.  Liczne pagody, mosty, sadzawki wodne tylko dodają tajemniczości temu miejscu. Organizowane są również dodatkowe atrakcje takie jak show opowiadające o historiach miłosnych, Muzyczna Fontanna, oglądanie księżyca itp.

Hangzhou

Legenda

Odnośnie Jeziora Zachodniego powstało wiele legend – głównie romantycznych historii. Jednak ta, którą chcemy Wam przedstawić uważana jest za najbardziej poruszającą. Jest to historia miłosna dwóch istot – Bai Suzhen, która była duchem białego węża oraz Xu Xi’an, który był zwykłym śmiertelnikiem.

Pierwsze spotkanie dwójki bohaterów miało miejsce na łódce, która pływała po Jeziorze Zachodnim. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, szybko po tym jak się poznali wzięli ślub. Jednak zły mnich Fa Hai postanowił rozdzielić ukochanych i wpakował Xu Xi’ana do więzienia. Bai Suzhen usilnie próbowała uratować męża z niewoli, jednak poległa i sama została zamknięta w Pagodzie Leifeng znajdującej się nad jeziorem.

Po latach samotności na ratunek przybyła siostra Bai Suzhen – Xiao Qing, której udało się uwolnić parę. Od tamtej pory nic i nikt nie zakłócił już szczęścia małżeństwa. Ze względu na poruszającą  historię legendy, Jezioro Zachodnie uważane jest za idealne miejsce na romantyczne randki.

Hangzhou - jezioro

Informacje praktyczne

Bardzo ciężko było znaleźć nam coś konkretnego do jedzenia w okolicy jeziora. Były oczywiście jakieś restauracje, jednak ceny w nich były podobne do tych w nadmorskich kurortach europejskich. Wystarczyło nieco oddalić się od głównego punktu zwiedzania i można było zjeść pyszną rybkę, a na deser upolować babeczki, które pachniały jak domowe! 🙂

Hangzhou - rybka

Jeśli będziecie zwiedzali Hangzhou w porze wiosennej/letniej to polecamy wynająć na ten czas rowerki miejskie. Pieszo nie będziecie w stanie przejść w ciągu jednego dnia całego jeziora, a rowerkiem macie już większe szanse 🙂 Możecie również wykupić rejs łódką i pozwiedzać wysepki na jeziorze.

Hangzhou było kolejnym punktem w ciągu naszej miesięcznej podróży przed powrotem do Polski. Jak Wam się podoba? Czy znajdzie się ono również punktem w Waszym planie podróży?

Galeria zdjęć:

Bibliografia:

travelchinaguide

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *