Hongkong – wizyta w Pachnącym Porcie

Hongkong, a właściwie Specjalny Region Administracyjny Hongkong to miasto, które przez wiele lat było kolonią brytyjską. Od 1997 roku ponownie znajduje się w rękach Chin i ma działać na zasadzie „jedno państwo – dwa systemy”. Jak jest naprawdę? To temat na osobny post. Dzisiaj chcemy skupić się na atrakcjach turystycznych tego miejsca. Miasto to znajduje się na pierwszym miejscu naszej listy marzeń, mimo że wolimy uciekać na łono natury niż do zgiełku miast. Dlaczego zatem tak bardzo pragniemy zobaczyć Hongkong?

Nazwa miasta z dosłownego tłumaczenia z języka chińskiego oznacza Pachnący Port (香港). Położone jest w południowo-wschodniej części Chin kontynentalych i pomimo tego, że teoretycznie znajduje się w Państwie Środka, działa na trochę innych zasadach.

Hongkong - ulica

Wjazd do Hongkongu

My jako Polacy nie musimy starać się o wizę do Hongkongu. Na wjeździe do naszego paszportu wklejany jest access permit, który upoważnia nas do pobytu na terenie Pachnącego Portu do 90 dni.

Niektórzy z Was zastanawiają się pewnie dlaczego nie pojechałyśmy do Hongkongu w czasie naszego pobytu w Chinach. Odpowiedź jest prosta – na stypendium półrocznym otrzymujecie wizę, która upoważnia do jednokrotnego wjazdu na teren Chin kontynentalnych. Co za tym idzie, jeśli chcecie z Państwa Środka pojechać do Hongkongu, a następnie wrócić na kontynent musicie posiadać wizę upoważniającą do conajmniej dwukrotnego wjazdu. Niby ciągle jesteście w Chinach, ale według zasad celnych nie. Planując swoją podróż do Hongkongu miejcie to na uwadze!

Hongkong – co zobaczyć?

Wiele osób uważa, że w Hongkongu nie ma co oglądać poza licznymi wieżowcami. Większość kojarzy to miasto jako cel podróży biznesowych – i jakby nie patrzeć mają rację. Hongkong jest jedną z największych na świecie destynacji biznesowych. Jednakże poza tym kryje również zjawiskową przyrodę. Pachnący Port to wyspy – głównie 3, ale w całym okręgu jest ich ponad 200! Czy to już nie brzmi zachęcająco? 🙂

Przez to, że ponad 150 lat Hongkong był kolonią brytyjską tutejsza kultura wymieszała się z kulturą wyspiarzy z Europy. Dzięki temu połączeniu w jednym miejscu można być w Azji, ciągle czując się jak w domu. Wiele osób zna również język angielski więc porozumiewanie się tu jest dużo prostsze niż w Chinach kontynentalnych. Hogkong jest miejscem w którym „Wschód spotyka Zachód”.

Panorama Hongkongu

Największe atrakcje

To co każdy odwiedzający Hongkong zobaczyć musi, czyli Wzgórze Wiktorii i słynna czerwona kolejka. Wzgórze Wikotrii jest najwyższym szczytem wyspy Hongkong i najlepszym punktem widokowym na półwysep Koulun i inne pomniejsze wyspy. Tramwaj na szczyt wzgórza jest jedną  znajbardziej stromych kolejek na świecie i umożiwia wjazd praktycznie z samego centrum miasta.

Kolejnym słynnym miejscem jest Port Aberdeen, czyli wizyta w dawnej wiosce rybackiej. Do dzisiaj można tu spotkać pozostałości z dawnych czasów – łodzie rybackie, którymi można popłynąć w rejs dookoła portu.

Pokaz Symfonii Świateł na słynnej promenadzie w Tsim Sha Tsui (Koulun) to obowiązkowy punkt programu. Co wieczór o godzinie 20 rozpoczyna się przedstawienie animacji świetlnych i dźwiękowych na budynkach znajdujących się na przeciwległym brzegu portu.

Jeśli ktoś z Was lubi parki rozrywki to w Hongkongu na pewno nudzić się nie będzie. Najpopularniejszymi tego typu obiektami są Disneyland Resort oraz Ocean Park. Wielkość obu poraża, więc fani takich atrakcji na pewno będą zadowoleni.

Plaże

Lubicie sobie czasami poleniuchować na plażach? 🙂 Hongkong Wam to umożliwi. Mając w swoim obrębie ponad 200 wysp możecie przebierać w niezliczonej liczbie dzikich i oficjalnych plaż. Najpopularniejszymi są:

  • Big Wave Bay Beach na wyspie Hongkong. Jest to raj dla surferów i innych miłośników sportów wodnych.
  •  Cheung Sha Beach i Pui O Beach na wypie Lantau to jedne z najpiękniejszych plaż w całym mieście. Idealne na wypoczynek oraz podziwianie zachodów i wschodów słońca.
  • Hung Shing Yeh Beach na wyspie Lamma to prawdziwa perła jeśli chodzi o czystość wody i lekkość piasku na plaży.
  • Repulse Bay Beach, czyli najpopuarniejsza i zarazem najbardziej zatłoczona plaża w całym mieście. Znajduje się na wyspie Hongkong i otoczona jest największymi kurortami.

Przyroda

Wizyta w Hongkongu tak jak pisałyśmy już wcześniej to niekoniecznie zwiedzanie lasu pełnego wieżowców. Na terenie regionu znajdują się również perełki przyrodnicze.

Geopark w Hongkongu

Ukształtowanie wysp należących do Pachnącego Portu jest tak wyjątkowe, że zostało wpisane pod szyld UNESCO.  Ma to chronić zasad związanych ze zrównoważonym rozwojem. Na terenie parku znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, jednak najbardziej popularne i spektakularne to:

  • Double Haven (Yan Chau Tong) – krajobraz, który zawdzięczamy erupcjom wulkanicznym jeszcze sprzed 180 milionów lat.
  • High Island -wyjątkowe formacje skalne, które powstały na skutek erozji fal morskich.
  • Ung Kong Group – miejsce w którym można odkryć olbrzymie jaskinie morskie.

Trasy wędrówkowe

Ci z Was, którzy lubią wypoczywać aktywnie z pewnością podróż do Hongkongu usatysfakcjonuje! Jest tu bowiem wiele kilometrów szlaków pieszych, które rozciągają się nie tylko na głównych wyspach. Są to szlaki zarówno przyrodnicze, jak i miejskie – niektóre z nich również łączone. Także jak widzicie – dla każdego coś dobrego 🙂

Tai Mo Shan

Najwyższy szczyt w całym regionie Hongkongu. Zazwyczaj otulona chmurami góra wznosi się na wysokość 957 m n.p.m. Prowadzi do niej kilka szlaków pieszych, o różnym poziomie trudności. Dla osób wolących korzystać z komunikacji miejskiej – podjeżdża autobus nr 51.

Lubicie spędzać wakacje aktywnie? Hongkong posiada również wiele tras rowerowych! Nic tylko wypożyczać i przemierzać te niesamowite wyspy na jednośladach 🙂 

Poza tym możecie tu zobaczyć wiele innych atrakcji (przyrodniczych i nie tylko) o których nie wspomnałyśmy w tym poście. Mamy nadzieje, że po zapoznaniu się z tymi infromacjami zmieniliśmy Wasze spojrzenie na Hongkong – jeśli nigdy wcześniej nie kojarzył Wam się z miejscem wartym odwiedzenia. My przy kolejnej wizycie w Państwie Środka z pewnością zawitamy do Pachnącego Portu. 

Bibliografia

Geopark

Discover Hong Kong

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *