HSK 5 i HSK 6, czyli wkraczamy na wyżyny językowe!

Uwaga! Właśnie wkraczamy na najwyższy poziom języka chińskiego (przynajmniej według egzaminu HSK). Dzisiaj przedstawimy Wam opisy poszczególnych części dotyczących najbardziej zaawansowanych w języku chińskim, bowiem HSK 5 i HSK 6 odpowiadają angielskiemu poziomowi C1 i C2. Gotowi? Czas na przygotowanie! 

Słówka

Oficjalna lista słówek to podstawa jeśli chodzi o wszystkie egzaminy HSK. Jednak na poziomach zaawansowanych obowiązują również reguły gramatyczne, które należy opanować. Zdajemy w końcu test na najwyższych poziomach umiejętności! Aktualne listy słówek możecie pobrać tutaj: HSK 5, HSK 6. Pamiętajcie jednak, że są to słówka TYLKO od tego poziomu, oznacza to, że musicie znać również wyrazy wchodzące w skład niższych poziomów. Natomiast gramatykę sprawdzicie tutaj: HSK 5 i HSK 6. Przy czym nie są to oficjalne strony, więc traktujcie te wytyczne poglądowo! 

Wygląd testu

Jak zwykle test jest podzielony na trzy główne części: słuchanie, czytanie i pisanie. I również jak to ma miejsce w niższych poziomach HSK część ze słuchania i czytania są pytaniami zamkniętymi. Pisanie jest już zagadnieniem otwartym. Na najwyższym poziomie zaawansowania brakuje przykładowych zdań przy każdym typie pytań, jak to miało miejsce w częściach poprzednich. Co do wymagań sprzętowych nic się nie zmienia. Zabieramy ze sobą ołówki B2.

HSK 5

Na piątym poziomie egzaminu wymagana jest znajomość 2500 słów i jest to odpowiednik poziomu C1. Maksymalnie możecie zdobyć 300 punktów (po 100 z każdej części), a żeby zdać, potrzebujecie 180 punktów. 

Słuchanie

Słuchanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej mamy jednozdaniowy dialog między kobietą a mężczyzną, po którym następuje pytanie, na które macie 4 rodzaje odpowiedzi do wyboru. W drugiej części zadanie wygląda tak samo, jedynie rozmowa pomiędzy dwoma postaciami jest dłuższa niż wcześniej. 

Czytanie

W części czytania macie 3 typy zadań. Na początku Waszym zadaniem będzie uzupełnienie luk w zdaniu odpowiednim wyrazem – podanym w odpowiedziach. Są to dłuższe wypowiedzi, w każdej z nich brakuje 4 wyrazów. 

Kolejna część to krótki opis jakiejś sytuacji, a pod nim kilka zdań, ale tylko jedno zgodne z tym, o czym mówił tekst. Także czytajcie uważnie i zaznaczajcie odpowiednią opcję! 

W ostatniej części czytania czekają na Was dłuższe wypowiedzi. A pod nimi kilka pytań do każdej z nich. Jest to typowe zadanie na czytanie ze zrozumieniem. Będziecie musieli wybrać poprawną odpowiedź. Zdania nie są łatwe, a odpowiedzi bardzo często podchwytliwe, także czytajcie uważnie!

Pisanie

Część pisemna składa się z dwóch rodzajów pytań. W pierwszym macie do ułożenia zdania z rozsypanki w odpowiedniej kolejności. W drugim będziecie mieli do napisania dwie krótkie wypowiedzi na około 80 znaków. Pierwsza to zawarcie kilku kluczowych słów w swojej wypowiedzi, a druga to opis obrazka. 

HSK 6

Szósty poziom HSK wymaga znajomości 6000 słów, co odpowiada poziomowi C2. Możecie zdobyć 300 punktów (po 100 z każdej części), a żeby zdać, potrzebujecie jedynie 180 🙂 Znajomość języka na tym poziomie umożliwia swobodną komunikację i wypowiadanie się na wszelkie tematy oraz bezproblemowe wypowiedzi pisemne.

Słuchanie

W części słuchania mamy 3 różne rodzaje pytań. W pierwszym z nich czekają Was kilkuzdaniowe wypowiedzi, po których będziecie musieli wybrać zdanie, które jest prawdziwym stwierdzeniem.

Drugi zestaw pytań to słuchanie długich dialogów pomiędzy postaciami, które zakończą się pytaniami. Odpowiedzi na nie będziecie musieli zaznaczyć na karcie odpowiedzi. 

W ostatnim typie pytań usłyszycie dłuższą wypowiedź, która również zostanie zwieńczona pytaniami na jej temat. I ponownie jak wcześniej, będziecie musieli wybrać poprawną odpowiedź 

Czytanie

Czytanie podzielone jest na 4 rodzaje zadań. W pierwszej części Waszym zadaniem będzie wybór zdania, które napisane zostało z błędem. W kolejnej będziecie musieli wybrać odpowiednie słowo, które pasuje do luki w tekście. Trzecim typem pytań jest wybór odpowiedniego, brakującego zdania w luce dłuższej wypowiedzi. Natomiast ostatnie z zestawu zadań to czytanie ze zrozumieniem zakończone pytaniami do tekstu. 

Pisanie

W ostatniej części egzaminu czeka na Was tylko jedno zadanie. Będziecie mieli 10 minut, aby przeczytać przygotowany tekst. Następnie materiał zostanie zebrany przez egzaminatora. Waszym zadaniem będzie napisanie streszczenia wcześniej przeczytanego artykułu. Wasz opis powinien być długi na około 400 słów. Czas na jego napisanie to 35 minut. Ważne jest, żebyście pisali go od razu na karcie odpowiedzi, a nie na arkuszu egzaminu! 

To już wszystko! Jeśli przygotowujecie się do HSK 5 i HSK 6 mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny. Jeśli natomiast interesują Was inne tematy związane z egzaminami HSK sprawdźcie pozostałe nasze posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *