Jak rozpocząć naukę chińskiego?

Skoro czytacie ten post to zapewne interesuje Was,  jak rozpocząć naukę języka chińskiego lub szukacie sposobów na poprawę jego nauki. W tym celu przygotowałyśmy dla Was post jak postawić swoje pierwsze kroki podczas nauki. 

Warto zacząć od podstaw, dlatego na początku przedstawimy kilka faktów o chińskim.

  • Chiński jest językiem tonalnym, co oznacza, że aby zostać zrozumianym, należy w odpowiednim tonie wypowiedzieć znak. W innym przypadku możecie zmienić sens wypowiedzi np.: słowa takie jak cztery (四 sì) i śmierć  (死 sǐ) wypowiada się tak samo, ale w różnych tonach
  • Powszechnie używa się 4 tonów: równy, wznoszący, opadająco-wznoszący i opadający. Dodatkowo wspomina się również o tonie zerowym.
  • Znaki mają określoną wymowę, którą zapisuje się alfabetem łacińskim. Ta transkrypcja urzędowego języka chińskiego nosi nazwę pinyin.

chiński

Krok 1 – Czy chiński jest dla Ciebie?

Warto mieć na względzie, że do nauki chińskiego należy mieć odpowiednią determinację. Nauka wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a przede wszystkim systematyczności. Jak to powszechnie wiadomo, język nieużywany powoli umiera. 

Krok 2 – Przygotuj materiały.

Jeśli wybierzecie naukę w szkole językowej, na pewno otrzymacie tam niezbędne materiały. Możecie również opierać się na słówkach według poziomu HSK (test poziomujący do języka angielskiego), lub skorzystać z materiałów dostępnych na YouTube. My rozpoczynałyśmy naukę z podręcznikami China Panorama Approaching Chinese, ale są one już przestarzałe i zawierają archaizmy. Warto rozejrzeć się za podręcznikami angielsko-chińskimi, ponieważ jest ich o wiele więcej dostępnych na rynku. 

 chiński

Krok 3 – Słuchaj i powtarzaj.

Często słyszałyśmy przekonanie, że na początku nauki nie warto przejmować się tonami, należy skupić się na rozpoznaniu znaku ze słuchu i wyglądu. Sądzimy jednak, że tonów nie warto bagatelizować, a nawet mówić je z pewną przesadnością, abyście przyzwyczaili się do wymowy i z czasem było Wam łatwiej je rozpoznawać. 

Sekret w rozszyfrowaniu chińskich znaków kryje się w Pinyinie, czyli transkrypcji języka mandaryńskiego za pomocą łacińskiego alfabetu. Dlatego często tuż obok znaków pojawiać się będą literki z kreseczkami, np: 中国 to za pomocą pinyin zhōngguó, a kreski nad literami oznaczają, w jakim tonie należy je wypowiedzieć.  

chiński

Krok 4  – Znajdź najlepszy sposób nauki.

To niestety nie jest tak, że jest jeden unikatowy sposób na naukę. Na początku będziecie musieli wypróbować kilku różnych metod, by znaleźć ten, który Wam najbardziej pasuje. No, chyba że jesteście szczęściarzami i uda Wam się za pierwszym razem ;).
Dla niektórych nauka poprzez oglądanie bajek będzie najlepszym sposobem, dla innych nauka z książką, native speakerem, fiszkami, aplikacją, odsłuchiwaniem nagranych słówek, przepisywaniem milionów razy “krzaczków”, czy oklejanie wszystkiego w domu chińskimi nazwami. 

My zachęcamy do skorzystania z kursów językowych na Memrise (aplikacja do nauki języków), z których uczyłyśmy się do egzaminu z HSK, znajdziecie tam również nasz kurs do HSK3

Koniecznie śledźcie nas na facebooku i instagramie, gdzie codziennie wstawiamy nowe słówka dnia z ich wymową, a w niedzielę robimy tygodniową powtórkę.      

Krok 5  – Staraj się mówić jak najwięcej po chińsku.

Poszukaj osoby, z którą możesz ćwiczyć mówienie po chińsku. Oczywiście najlepszy byłby native speaker, ale może znajdziecie kogoś na grupach Facebooku, którzy chętnie wymienią się doświadczeniami. Sprawdźcie również stronę conversation exchange, na której znajdziecie osoby z całego świata chętne do wymiany językowej.  

Krok 6 – Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj.

Wiadomo nic tak nie utrwala języka jak powtarzanie. Warto poświęcić 20 minut codziennie, niż siedzieć długie godziny w ciągu tygodnia i szybko się zniechęcić.  

Krok 7 – Znajdź cel i dąż do jego osiągnięcia.

Pomyślcie jaki cel chcecie osiągnąć. Stawianie wyzwania popchnie Was do owocnej pracy i da miarodajny wynik.  Takim celem może być swobodne dogadanie się w chińskiej knajpce, zdanie testów językowych, czy wyjazd na stypendium. 

chińsk

A jakie są Wasze najlepsze sposoby na naukę? 

2 odpowiedzi do “Jak rozpocząć naukę chińskiego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *