Jak wyjechać do Chin?

Zapewne wielu z Was zastanawiało się czy Chińczycy faktycznie jedzą tylko ryż, od najmłodszych lat uczą się kung-fu, a wielu z nich wykonuje prace, które wydają się niepotrzebne (np.: Pani otwierająca drzwi w galerii handlowej). W naszej głowie pojawiały się podobne pytania, dlatego stwierdziłyśmy, że najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi jest wyjazd do Chin. Poniżej przedstawiamy Wam na to kilka sposobów ?

Wyjazd indywidualny

Jest to najprostszy a zarazem najtrudniejszy sposób wyjazdu. Głównym problemem może być bariera językowa. Pomimo tego, że Chiny są wysoko rozwiniętym krajem, to w wielu miejscach, także turystycznych, ciężko porozumieć się po angielsku. Naszym osobistym doświadczeniem była sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Pekinie, na którym obsługa mówiła bardzo podstawowym angielskim (sprawdzanie po angielsku słowa paszport :P). Jednakże Chińczycy są z natury bardzo pomocni, więc zawsze starali się znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Obecnie dostępne połączenia lotnicze z Polski do Chin to loty bezpośrednie z Warszawy do Pekinu obsługiwane przez PLL LOT oraz Air China, oprócz tego można znaleźć także loty z przesiadką (np. w Helsinkach, Moskwie, Pradze…) na których latają takie linie jak: FinnAir, Aeroflot, czy Hainan Airlines. Wszyscy wyżej wymienieni przewoźnicy oferują atrakcyjne cenowo przeloty. My osobiście polecamy lot liniami Hainan Airlines (z przesiadką w Pradze). Oprócz bagażu podręcznego, w cenie biletu klasy ekonomicznej możemy nadać aż dwa bagaże do 23 kg, dostajemy dwa ciepłe posiłki oraz menu, jaki zestaw chcemy zjeść ?

Przed wyjazdem trzeba także uzyskać wizę. Wniosek można składać osobiście tylko w Warszawie w Centrum Wizowym. Koszt jej wyrobienia to 260 zł + 185 zł (opłaty administracyjne). Wiza jest ważna przez 3 miesiące od dnia wystawienia oraz upoważnia do wjazdu na maksymalnie 30 dni. Na temat obecnej polityki wizowej opublikujemy osobny post, jeśli chcecie zapoznać się ze szczegółami polecamy odwiedzić tę stronę.

Rezerwując hotele w Chinach polecamy dla osób nie mówiących po chińsku korzystanie z Bookingu. Prawo w tym kraju zabrania nocowania obcokrajowców w obiektach nie mających uprawnień do przyjmowania gości z zagranicy. Wynika to z obowiązku meldunkowego każdego turysty.

Wyjazd zorganizowany

Ten sposób podróżowania jest jednym z najwygodniejszych, ponieważ nie musicie martwić się o rezerwowanie biletów lotniczych, noclegów, planowanie programu wyjazdu. Z drugiej strony odbiera swobodę podróżowania i decydowania o tym, na co w danej chwili mamy ochotę.

Przez swój ogromny obszar i potencjał turystyczny Chiny mogą zaspokoić potrzeby nawet najwybredniejszego turysty. Dlatego wielu touroperatorów ma w swojej ofercie właśnie ten kierunek. Poniżej krótka lista:

 • CT Poland
 • Misja Travel
 • KiRiBATi Club
 • Soliści
 • Travelplanet
 • Logos Tour

Oczywiście lista biur podróży jest o wiele dłuższa, natomiast wyżej wymienieni oferują – według nas – ciekawe i różnorodne wyjazdy.

Work&Travel in China

Jest to nowy program pod patronatem Instytutu Konfucjusza we Wrocławiu oraz Izby Gospodarki Europy Środkowej (IGEŚ). Jego głównym założeniem jest połączenie pracy nauczyciela języka angielskiego w Chinach oraz zwiedzania państwa.

Warunki jakie musi spełnić kandydat to:

 • Wiek: 20-40 lat
 • CV w języku angielskim ze zdjęciem
 • Certyfikat językowy (jeżeli posiadasz)
 • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego

I to praktycznie wszystko. Nie potrzebujesz wykształcenia pedagogicznego ani znajomości lokalnego języka. Liczy się faktyczna znajomość angielskiego, którą sprawdzają podczas video-rozmowy kwalifikacyjnej.

Co oferują w ramach pracy:

 • Miesięczną pensję 9 000 RMB (ok. 4 000 zł)
 • Zakwaterowanie w mieszkaniu 2-3 pokojowym (z innymi ludźmi) – lub dodatek mieszkaniowy 2 500 RMB, jeśli chcesz mieszkać sam
 • Ubezpieczenie
 • Po przepracowaniu roku pracodawca opłaca bilety lotnicze do Polski

Więcej informacji możecie uzyskać tutaj.

Stypendia do Chin

Na temat stypendiów będą pojawiały się osobne posty, które przedstawią je bardziej szczegółowo. Dlatego teraz opiszemy najważniejsze informacje.

Naszą przygodę w Chinach odbyłyśmy dzięki Stypendium Konfucjusza. Głównym kryterium dostania się jest co najmniej podstawowa znajomość języka chińskiego. Oferują oni zakwaterowanie w akademiku, bądź dopłatę do wynajmu mieszkania, stypendium w kwotach od 2 500 RMB, podstawowe ubezpieczenie, zajęcia na uczelni związane z wybranym kierunkiem.

Więcej informacji można także uzyskać na stronach Instytutów Konfucjusza działających przy uczelniach w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Opolu, we Wrocławiu.

Osobiście bardzo polecamy ten rodzaj wyjazdu. Umożliwia on zapoznanie się z prawdziwym, codziennym życiem Chińczyków, nawiązanie znajomości międzynarodowych oraz przede wszystkim niezapomniane przygody!

Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje Was zainteresowały. Jeżeli znacie też inne sposoby dostania się do Chin, lub macie jakieś pytania piszcie nam koniecznie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *