Jaskinie w Jiuxiang

Zapierająca dech w piersiach podziemna sceneria to chyba najwłaściwsze określenie, jakie możemy przypisać Jiuxiang (九乡). Podobnie jak w Shilin piękne widoki zawdzięczamy zjawiskom krasowym, tylko że te w Shilinie podziwiać możemy nad ziemią, a żeby zachwycić się tymi w Jiuxiang, musimy odbyć podróż do wnętrza ziemi.

Jiuxiang

Położenie i dojazd

Jiuxiang położone jest w prowincji Yunnan, około 90 kilometrów od stolicy – Kunmingu. Jak, korzystając z publicznego transportu, znaleźć się w tym pięknym miejscu? Nie obędzie się bez przesiadek, ale podróż będzie tego warta!

Ze wschodniej stacji autobusowej w Kunmingu wsiądźcie w autobus, który zawiezie Was do Yiliang (宜良). Ta część podróży trwa ok. 1,5h i kosztuje 25 RMB.

Następnie na stacji w Yiliang wsiadacie do kolejnego autobusu (nr 21), który zawiezie Was już do Jiuxiang. Tym razem bądźcie gotowi na kolejną godzinę jazdy i uszykujcie 10 RMB. Uwaga! Nie wysiadajcie na stacji Jiuxiang miasto, tylko czekajcie na stację Jiuxiang Scenic Area.

Informacje o Jiuxiang

Cały obszar Jiuxiang obejmuje olbrzymi kompleks jaskiń. Naprawdę! Są ich setki. Chińczycy mówią, że Ci, którzy poświęciliby nawet całe życie, aby je zliczyć to i tak by nie zdążyli tego zrobić. Dodatkową atrakcją są naturalnie powstałe doliny, mosty, rzeki i wodospady.

Jaskinie formowały się już 600 milionów lat temu i stanowią atrakcje nie tylko dla turystów, ale też dla naukowców! Nazywają oni ten obszar tajemniczym dziedzictwem ziemi.

Wstęp i zwiedzanie

Zwiedzanie jest możliwe od godziny 09:00 do 18:00. Nam przejście tego terenu zajęło trochę ponad 2 godziny, ale jeśli ktoś zdecyduje się zostać dłużej, to na pewno nie zabraknie dla niego atrakcji. Bilet studencki kosztował nas 45 RMB.

Mapa Jiuxiang

Miejsce to jest dosyć popularne wśród Chińczyków, jednak niezbyt znane obcokrajowcom. Dzięki czemu najprawdopodobniej będziecie jedynymi zwiedzającymi park o nie chińskiej narodowości 😉 Także przygotujcie się na to! No i skoro jaskinie odwiedzają przede wszystkim mieszkańcy Państwa Środka to nie mogło zabraknąć niezbędnych ozdobników, takich jak neonowe lampy we wnętrzu jaskiń, czy zielone tło, dzięki któremu będziemy mogli zrobić sobie zdjęcie na latającym dywanie za jedne 10 RMB 🙂

W cenę biletu wliczony jest również krótki rejs rzeką pomiędzy formacjami skalnymi. Wejście do niego znajduje się zaraz po przejściu przez kasy biletowe i zejściu po pierwszych schodach. Po przepłynięciu wracamy do punktu startowego i wyruszamy na wędrówkę po zawiłych labiryntach Jiuxiang!

Czy polecamy?

Jak najbardziej! Jiuxiang jest jedną z atrakcji, które wspominamy do dziś. Chętnie byśmy do niej wróciły i przeszły tę trasę jeszcze raz, na spokojnie 🙂 Pamiętajcie tylko o wygodnych butach, bo jednak chodzimy po skałach i to często śliskich. Łatwo więc o kontuzje.

Na terenie parku znajduje się również sporo tablic, także w języku angielskim. Dlatego też będziecie wiedzieli, na co aktualnie patrzycie i dowiecie się trochę o procesie jego powstawania.

GALERIA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *