Kamienny Las na Południe od chmur

Yunnan, jest prowincją słynącą z herbaty,mniejszości narodowych a przede wszystkim malowniczych krajobrazów.  Jednym z takich pięknych miejsc wpisanych na Listę UNESCO jest 石林, czyli Kamienny Las. Swój obecny kształt zawdzięcza wypiętrzeniu wapienia, który następnie został poddany działaniu erozji. Wysokość formacji wynosi od 2 m do  nawet 30 m. Przybierają one różne kształty, których nazwy nawiązują do ich wyglądu. W taki sposób na trasie można zobaczyć: Słonia, Feniksa oraz Kwiat Lotosu. Jednym z rozpoznawalnych ostańców jest kamień Ashima. Według legendy powstał on kiedy zrozpaczona  Ashima z plemienia Sani, uciekła do lasu i dowiedziawszy się, że nie może poślubić ukochanego mężczyzny, zamieniła się w kamień. 

Najprostszą drogą jaką możecie dostać się z Kunmingu do Shilinu jest 20-minutowa podróż pociągiem  z południowej stacji Kunmingu (昆明南站) do zachodniej stacji Shilin (石林西站). Następnie musicie przesiąść się w autobus o numerze 99, który jedzie 1,5 godziny. Niech Was nie zmyli, że skoro kieruje się do Kamiennego Lasu to zatrzyma się przy głównym wejściu. Otóż, aby rozpocząć zwiedzanie będziecie musieli przejść dodatkowo 3 km drogi  lub przejechać ten odcinek meleksem, za który oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić (25 RMB). Trasa nie jest wymagająca i dobrze oznaczona. Kilometr przed głównym wejściem znajdziecie Muzeum Geologiczne Kamiennego Lasu, do którego wstęp jest darmowy.
Po dotarciu do głównej bramy możecie zakupić bilet w kasie (istnieje także możliwość jego wcześniejszego nabycia w centrum turystycznym w pobliżu stacji autobusowej). Teraz pozostaje Wam tylko zwiedzanie.
Jeśli naprawdę chcecie odkryć piękno Shilinu polecamy, w pierwszej kolejności, odwiedzić  główne punkty, a więcej czasu poświęcić na mniej popularne miejsca.
Zalecana trasa zwiedzania przebiega przez najważniejsze atrakcje parku, jednak jest ona najbardziej oblegana przez chińskich turystów, dla których to Wy stajecie się główną atrakcją (zachodnia uroda wciąż jest egzotyczna). Przejście szlaku zajmuje około godziny i nie wymaga specjalnej sprawności fizycznej.
Podczas wędrówki poza głównym szlakiem będziecie musieli przeciskać się między skałami, czasami wdrapywać jak podczas wspinaczki, z tego powodu niektóre odcinki trasy mogą być trudne dla osób z klaustrofobią oraz z lękiem wysokości. Na szczęście cały ten trud rekompensują wspaniałe widoki. Pamiętajcie również o zabraniu sportowego obuwia (najlepiej trekingowego), ponieważ podczas opadów na trasie jest bardzo ślisko.
Obszar ten pokazuje niekomercyjną stronę parku, dociera tutaj mniej turystów,a krajobrazy pozostają wciąż w dziewiczej formie. Dokładnie przejście wszystkich pobocznych szlaków może Wam zająć nawet 3 godziny.
            
Zarówno na głównych jak i pobocznych trasach znajdziecie wiele tablic informacyjnych w języku angielskim (całkiem nieźle przetłumaczonych).
Dla nas bardzo zaskakujący był brak na terenie całego parku punktów gastronomicznych, dlatego nie powinien zdziwić Was widok wędrujących Chińczyków z siatkami wypełnionymi jedzeniem.
Kamienny Las jest niewątpliwie miejscem wartym polecenia. Jeśli planujecie wyjazd do Yunnanu to musi być punkt MUST SEE na Waszej liście.

GALERIA ZDJĘĆ

3 odpowiedzi do “Kamienny Las na Południe od chmur”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *