Lijiang, czyli perła Yunnanu

Miasto Lijiang (丽江) położone jest w prowincji Yunnan i uznawane jest  za najpiękniejsze miasto całej prowincji. Czym zachwyca Chińczyków i przybywających do niego turystów zagranicznych?

Krótka historia

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z Okresu Walczących Królestw (476 –  221 r. p.n.e.), jednak to w czasie dynastii Tang (618-907) miasto zaczęło rozkwitać. Przede wszystkim dlatego, że było ważnym punktem komunikacyjnym na konnym szlaku herbaty pomiędzy Tybetem, a Syczuanem i Yunnanem.

Stare miasto w Lijiangu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na zachowanie swojej pierwotnej architektury. W stylu budowli można zauważyć połączenie tradycyjnej chińskiej architektury, jak i elementów kultury mniejszości Naxi. Bowiem ta grupa etniczna jest najliczniejszą mniejszością w mieście.

Naxi

Mniejszość etniczna Naxi (纳西族) jest jedną z 56 grup etnicznych w Chinach. Najwięcej przedstawicieli tej grupy zamieszkuje właśnie Lijiang. Także spacerując po mieście, niemalże ze stuprocentową pewnością spotkacie kogoś,  kto ubrany jest w tradycyjny strój Naxi.

Tradycyjnie ludność ta mieszkała w drewnianych domkach zbudowanych bez użycia gwoździ. Zazwyczaj są one dwupiętrowe z podwórkiem wewnątrz. Dzięki temu ich domy są zawsze dobrze nasłonecznione i przewietrzone.

Mówiąc o mniejszości Naxi musimy również wspomnieć o ich strojach. Stroje mężczyzn nie różnią się za bardzo od tradycyjnych strojów ludności Han. Za to stroje kobiece wyróżniają się przede wszystkim dzięki obecności fartuszka oraz charakterystycznej, niebieskiej czapce. Zresztą zobaczcie sami, jak prezentuje się strój w tańcu.

Lijiang Naxi

Co zwiedzić i jak dojechać?

Najłatwiej z Kunmingu do Lijiangu dostać się za pomocą pociągu.  Macie do wyboru szybkie koleje, dzięki którym pokonacie dystans w 3-3,5h. Dla szukających oszczędności pozostaje zwykły pociąg, a podróż nim trwa ok. 8,5-9,5h. Dlatego jeśli się na niego zdecydujecie to polecamy wyjechać w nocy, aby cały następny dzień przeznaczyć na zwiedzanie i wypoczynek 😉

Skoro już dojechaliśmy na miejsce to czas rozpocząć zwiedzanie!

Stare miasto

Tak jak wspomniałyśmy wcześniej Stare Miasto w Lijiangu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naprawdę zasłużenie, bo po prostu urzeka swoim pięknem wszystkich odwiedzających!

Ciekawostką jest, że stare miasto w Lijiangu jest jedynym starym miastem zbudowanym bez murów miejskich. Dlaczego? Oczywiście ze względów symbolicznych języka chińskiego. Przez 500 lat miasto było pod panowaniem rodziny Mu (木). Gdyby nazwisko Mu umieścić w ramce, która reprezentowałaby mury miejskie, otrzymalibyśmy słowo kun (困), które oznacza m.in. bycie w pułapce. A jak już dobrze wiemy Chińczycy bardzo mocno przywiązują wagę do takich symboli. Dlatego też nie postawili murów miejskich. Po prostu nie chcieli być przetrzymywani w pułapce 😉

Stare miasto jest wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. A mianowicie dzięki mieszance kulturowej w architekturze. Bardzo dobrze widoczne są tu wpływy nie tylko ludności Han i Naxi, ale również mniejszości Bai oraz Tybetańskiej. Wszystko to wspólnie łączy się tworząc niesamowitą całość!

Black Dragon Pool Park

Drugą pod względem wielkości atrakcją w mieście jest park czarnego smoka. Malowniczo położony przy Wzgórzu Słonia park zachwyca ogromnym stawem. Jest on domem dla wielu ptaków i żyjątek wodnych. Na terenie parku znajdziemy też świątynie oraz inne budowle w chińskim stylu.

Okolice miasta

Poza zwiedzaniem samego Lijiangu warto wybrać się również w jego okolice. Największą atrakcją jest Góra Nefrytowego Smoka, która widoczna jest w każdym krajobrazie miasta. Tylko uwaga! Jej wysokość to 5600 metrów, dlatego będą Wam potrzebne maski tlenowe i jakaś wycieczka zorganizowana. My się niestety nie załapaliśmy, bo w czasie naszego pobytu na szczycie góry nie było pogody.

Jednak Lijiang i okolice skrywają jeszcze inne atrakcje! Zamiast na górę pojechaliśmy na dawny konny szlak herbaty (wspominaliśmy o nim wyżej) oraz nad Jezioro Lashi. Kajaki w styczniu? Czemu nie!  Widoki i spokojna okolica umożliwia Wam cudowny wypoczynek. Dodatkowe atrakcje to degustacja lokalnej herbaty – najlepsza jaką piłyśmy! Specjalne huoguo oraz usmażona rybka po wyczerpującym spływie kajakowym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *