Media w Chinach – o co chodzi z tą cenzurą?

Za pierwotnym powstaniem mediów właściwie stoją Chiny. To właśnie oni wynaleźli papier, druk i ruchomą czcionkę, czyli wszystko niezbędne do stworzenia słowa drukowanego. Dzisiaj przybliżymy Wam media w Chinach i wyjaśnimy, o co z tą cenzurą właściwie chodzi.

Historia

Początkowo pismo było kontrolowane przez władze, ale prawdopodobnie wraz z nadejściem dynastii Han (206 p.n.e.–220 n.e.), pojawiły się pierwsze dzienniki rządowe, nazywane dibao. Dibao zawierało oficjalne edykty polityczne, ogłoszenia i wiadomości z chińskiego cesarskiego rządu centralnego lub władz lokalnych. Treści w nich były zarezerwowane dla niektórych biurokratów, które następnie można było przekazać droga ustną lokalnym mieszkańcom.

Cenzura w Chinach

W połowie XIX wieku w Chinach zaczęły pojawiać się pierwsze zachodnie gazety. Wówczas prasa zaczęła się przekształcać. Przestała być jedynie raportami pałacowymi, ale coraz bardziej przypominała zachodnią prasę.
W 1949 roku, czyli w momencie przejęcia władzy przez komunistów, wiele zachodnich dzienników zlikwidowano.  Media scentralizowano, a główną gazetą narodową stał się ,,Dziennik Ludowy -Renmin Ribao”.

Punktem kulminacyjnym okazały się zamieszki na placu Tiananmen, w 1989 roku.  Urzędnicy państwowi uznali, że wolne media promowały masakrę, tym samym buntując ludzi. 6 lat później władze rozszerzyły dostęp do Internetu, ponieważ sądzili, że przyczyni się to do rozwoju gospodarczego.

Jednak nawet dzisiaj w Chinach istnieje wielki cyfrowy mur. Wiele z popularnych stron Internetowych, np. takich jak Google, Instagram, Facebook, Youtube, są zablokowane. A w ramach tego powstały lokalne zamienniki, które podlegają państwowemu nadzorowi. Więc jeśli wybieracie się do Chin to nie zapomnijcie o VPNie!

media w chinach

Media w Chinach – Jakie są najpopularniejsze portale społecznościowe w Chinach?

Prasa

Chińskie dzienniki stanowią największy rynek prasy codziennej na świecie. Jednak nie znajdziecie tam prywatnych gazet. Wszystkie podlegają instytucjom publicznym. Z taką różnicą, że lokalne gazety mają większą swobodę.

Tak jak i na całym świecie, media są coraz bardziej związane z Internetem, dlatego w Chinach powstał serwis  qikan (http://www.qikan.com.cn/), który umożliwia przegląd gazet online.

Rénmín Rìbào (人民日报) – Dziennik Ludowy
Główna gazeta w Chinach powstała za czasów władzy Mao Zedonga. Nie krytykuje władzy, ale można tam znaleźć informacje o wewnętrznych sporach i aktualne stanowisko partii wobec panujących wydarzeń.

Guāngmíng Rìbào (光明日报) – Dziennik Oświecenia
Jedna z trzech największych chińskich gazet. W 1998 roku gazeta jako pierwsza uruchomiła swoją oficjalną witrynę internetową.

Xīnhuá Rìbào 新华日报 – Dziennik Nowych Chin
Dziennik zasłynął w 2018 roku reportażem dotyczącym zwiększenia dzietności w Chinach. W tym celu zasugerowano, aby obywatele poniżej 40 roku życia co roku odprowadzali pewien procent swoich zarobków do 'funduszu płodności’. Wówczas w całych Chinach zawrzało.

media w chinach

Internet

Youku (优酷)
Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, wiele witryn w Chinach jest zakazanych. Dlatego narodowy substytut Youtuba stanowi Youku. Jednak platforma ta nieco się różni od tej globalnej. Na Youku można obejrzeć nie tylko krótkometrażowe filmiki, ale również seriale, filmy czy programy telewizyjne.
Link do strony: https://www.youku.com/

iQIYI  (爱奇艺)
To konkurent Youku, ale także poważny konkurent Netflixa. Zapewnia dostęp do azjatyckiej rozrywki dla międzynarodowych odbiorców. Platforma obsługiwana jest w 10 językach.
Link do strony: https://www.iq.com/

WeChat (微信)
Platforma WeChat to najpopularniejszy chiński komunikator (bardziej rozbudowany odpowiednik Messengera). Idealny do kontaktu ze znajomymi i rodziną, bez  konieczności łączenia z VPNem. Posiada bardzo przydatne funkcje – płatności, rejestrację do lekarza, zamówienie taksówki itp. Za jego pośrednictwem można także organizować wideokonferencje.

Sina Weibo (新浪微博)
Platforma o charakterze mikroblogowej. Ze względu na swoje funkcje często nazywa się go chińskim Twitterem. Treści oczywiście podlegają państwowej cenzurze.

To tylko wybrane portale społecznościowe w Chinach. Warto je odwiedzić, chociażby z ciekawości, jakie treści publikują chińscy influencerzy. Do czego Was zachęcamy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *