Nauka języka chińskiego

Aby wyjechać do Chin skorzystałyśmy ze stypendium konfucjańskiego, które, w naszym przypadku, opierało się na nauce j. chińskiego(汉语), kultury (中国文化)i taiji (太极拳). Naukę rozpoczęłyśmy na początku września (oczywiście po załatwieniu miliona formalności) na Yunnan Normal University w Kunmingu(云南师范大学). Większość czasu spędzonego w Chinach poświęciłyśmy na edukację, a wolne dni wykorzystywałyśmy  na podróże. Połączenie nauki i zwiedzania dało nam prawdziwy obraz tego, jak wygląda ten kraj (kiedy musisz coś załatwić w banku, w którym nikt Cię nie rozumie, wtedy dopiero zdajesz sobie sprawę jak się tutaj żyje).

Zajęcia z języka chinskiego (汉语口语课)

Zajęcia językowe odbywały się 2 razy w tygodniu i trwały 1,5 h. Opierały się na podręczniku do nauki języka chińskiego mówionego. Nasza grupa liczyła około 20 osób, co mogłoby się wydawać, sprawiało idealne warunki do nauki. Niestety zamiast ćwiczyć wymowę wszyscy czytaliśmy chórem  i każdy w swoim tempie. Wychodził z tego totalny chaos. Podczas zajęć rozwiązywaliśmy także zadania gramatyczne i jak to często bywa, łatwe przykłady rozwiązywaliśmy na zajęciach, a trudniejsze zostały do zrobienia samemu.

Głównym powodem tego chaosu był brak podziału na stopień zaawansowania (domyślamy się, że wynikało to z małej liczby osób). W jednej grupie znaleźli się studenci zarówno z poziomem początkującym jak i zaawansowanym, w konsekwencji czego, nie uczyliśmy się za wiele. Momentem przełomowym był czas przygotowania do egzaminów HSK i HSKK. Wówczas mogliśmy skorzystać z pomocy naszego nauczyciela (老师). Podchodził do każdego indywidualnie i omawiał ważne kwestie poruszane na egzaminie. 

Nasza grupa (同学们)

Ogrom ludzi w Chinach sprawia, że do niektórych rzeczy nie przykładają zbyt dużej uwagi i chcą je zrobić jak najszybciej. Dlatego właśnie nauczanie wygląda w ten sposób, że wszyscy czytają razem. Sprawdzenie każdego po kolei wiązałoby się z wielką stratą czasu. Takie podejście nie jest w Chinach czymś wyjątkowym. Mimo, że my uważamy je za niezbyt efektywne, musimy zrozumieć ich pogląd na sprawę. 

Język chiński uznawany jest za jeden z trudniejszych języków na świecie. Aby Wam przybliżyć jego specyfikę przedstawiamy o nim kilka faktów.

  • Język chiński posiada wiele dialektów, które są zupełnie odmienne. Dlatego kiedyś zdarzało się, że Chińczyk z północy nie rozumiał Chińczyka z południa. W celu ułatwienia komunikacji, w 1956 r. wprowadzono oficjalny język, opierający się na dialekcie pekińskim-  Pǔtōnghuà (普通话). Obecnie tej odmiany uczą się Chińczycy oraz obcokrajowcy, a stereotyp o tym, że mieszkańcy Państwa Środka się ze sobą nie dogadają, jest nieaktualny.
  • Mandaryński jest językiem tonalnym. Oznacza to, że aby zostać zrozumianym należy w odpowiednim tonie wypowiedzieć znak, w innym przypadku może okazać się, że zmieniliśmy sens wypowiedzi np.: słowa takie jak cztery (四 sì) i śmierć  (死 sǐ ).  Powszechnie używa się 4 tonów: równy, wznoszący, opadająco-wznoszący i opadający. Dodatkowo wspomina się również o tonie zerowym. 
  • Znaki mają określoną wymowę, którą zapisuje się alfabetem łacińskim. Ta transkrypcja urzędowego języka chińskiego nosi nazwę pinyin.
  • Nie posiada alfabetu, dlatego m.in. nie ma możliwości bezpośredniego przetłumaczenia imion (o co często jesteśmy proszone). Obcokrajowcy często otrzymują imię, które fonetycznie przypomina ich rodzime, albo jest związane z posiadanymi umiejętnościami. Jeżeli chcecie się pobawić i nadać sobie imię to macie tutaj link.
  • Język ten składa się z ponad 50 tys.  znaków, ale aby posługiwać się nim biegle należy znać ich zaledwie 5 tys. Ważne jest, aby podczas nauki znaków zachować kolejność i kierunek pisania kresek.
  • Posiada wiele zapożyczeń z angielskiego, np: kawa-coffe-Kāfēi (咖啡), sałata-salad-Shālā (沙拉), kakao-cocoa-kěkě (可可) , pa-pa-bye-bye-bàibài(拜拜).
Podręcznik (课本)

Czy macie jakieś doświadczenie z nauką chińskiego? A może chcielibyście dopiero rozpocząć tę przygodę? 😀 Niewątpliwie początki nauki są najtrudniejsze, jednak późniejsza satysfakcja i coraz łatwiejsze zapamiętywanie znaków rekompensują początkowe trudności 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *