Nowe HSK – jakie zmiany nas czekają?

Egzamin z języka chińskiego prosił się o zmiany już od wielu lat. Co przyniesie za sobą nowe HSK? Na co się przygotować? Czy nowy egzamin będzie bardziej miarodajny? Wszyscy zadajemy sobie te pytania i pewnie pozostaną one bez odpowiedzi do pierwszych zdanych egzaminów. Początkowe prognozy mówiły o tym, że testy w nowym formacie mają rozpocząć się 1 lipca 2021. Jednak data na pewno nie jest realna. Mówi się, że na nowe egzaminy poczekamy do 2022, a nawet do 2023 roku.

Nowy podział poziomów

Nowe HSK będzie z pewnością bardziej wymagające. Egzamin został podzielony na 9 poziomów – po 3 na każdy etap zaawansowania. Żeby lepiej to zrozumieć, spójrzcie na tabelkę poniżej.

nowe hsk
Dla przypomnienia obecna wersja HSK obejmowała 6 poziomów – w tym maksymalną liczbę znaków 5000, a minimalną 150. Gdy porównamy tylko 6 początkowych poziomów, zauważymy, że poziom wzrasta od samego początku. W nowej wersji HSK minimalna liczba znaków to 500, a maksymalna 11092. Jest różnica, prawda? 🙂

Nowe wytyczne

W HSK 3.0 – jak to mówi się o planowanym nowym formacie – nie liczy się tylko liczba znanych chińskich znaków. Pod uwagę bierze się również gramatykę, umiejętność odręcznego pisania znaków oraz tłumaczenie! Czyli, aby zdać egzamin, musimy wykazać umiejętności w słuchaniu, czytaniu ze zrozumieniem, mówieniu, pisaniu oraz tłumaczeniu. Pisanie znaków ma odbywać się na czas i być dostosowane do odpowiedniego poziomu trudności. Na najniższym poziomie powinniśmy być w stanie pisać przynajmniej 10 znaków na minutę, a na najwyższym (poziom 3 podstawowy, później już nie liczy się szybkość) co najmniej 20 znaków na minutę.

Co jeszcze się zmieni dla zdających?

Jeśli zmartwiły Was nowe zasady, bo dopiero co zdaliście stary egzamin, nie martwcie się! HSK na starych zasadach utrzymuje swoją ważność. Nowy egzamin jest na pewno bardziej wymagający, więc Ci z Was, którzy nie zdążyli przygotować się do starego egzaminu, muszą być gotowi na większe wyzwanie. Na plus na pewno jest zaktualizowanie listy słów. Mają z niej zniknąć słowa rzadsze, takie, których już się nie używa, a zastąpić mają je wyrazy używane w codziennej mowie. Co jest zdecydowanym plusem, bo łatwiej się uczy słów, których używamy na co dzień.

Póki co zasady egzaminu HSK się nie zmieniły, więc możecie nadal korzystać z naszych poradników egzaminowych 🙂 Jeśli tylko zmiany wejdą oficjalnie w życie damy Wam znać i przygotujemy nową rozpiskę zasad dla poszczególnego etapu. Także bądźcie z nami i szykujcie się na zmiany!

Bibliografia:
Digmandarin 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *