Co warto zobaczyć w Pekinie- część 1

Pekin zachwyca nie tylko swoim ogromem, ale i autentycznością. Oczywiście   autentycznością w chińskim rozumieniu tego słowa (tzn. chińskie podejście do zabytków). To tutaj życie pędzi a jednocześnie się zatrzymuje. Jak wyglądała nasza przygoda i co warto zobaczyć w Pekinie przeczytacie poniżej. 

Pekin jest stolicą, którą  wszyscy dobrze znają. Choć nie wszyscy są pasjonatami Azji to dla zwykłego Kowalskiego nie byłoby problemu z przedstawieniem kilku atrakcji tego miasta. Pekin, mimo że jest stolicą to jest drugim, zaraz po Szanghaju, miastem pod względem liczby ludności.

Nasz nauczyciel zawsze powtarzał, że na zwiedzanie Pekinu należy przeznaczyć minimum tydzień. Zupełnie się nie mylił, jednak my mogłyśmy spędzić w stolicy 4 dni. Aby szczegółowo podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami podzieliłyśmy podróż po Pekinie na trzy części. W tej opiszemy część leżącą blisko Zakazanego Miasta, a w drugiej części opiszemy  nasze zmagania na Wielkim Murze. W ostatniej opiszemy pekiński street food, Mauzoleum Mao, Muzeum Narodowe oraz Pałac Letni, a także jak i gdzie zjeść słynną Kaczkę po Pekińsku. 

Podróż pociągiem Chengdu – Pekin

Nasza podróż rozpoczęła się 32 godzinną jazdą pociągiem ze stolicy Syczuanu – Chengdu  (成都) do stolicy Chin – Pekinu (北京). Ze stacji w Chengdu (成都站)wyruszyłyśmy 10.01 o 22:00, a do stacji docelowej (北京西) dotarłyśmy 12.01 ok. 06:00 rano. Po opuszczeniu stacji kolejowej udałyśmy się na metro i kierowałyśmy na stację Dongsi. Od tej stacji miałyśmy tylko 400 metrów do hotelu, który zdecydowanie polecamy (Happy Dragon Backpackers Hostel).  Dotarłyśmy tam przed godziną zakwaterowania, ale nie było problemu aby zostawić swój bagaż przy recepcji i udać się na zwiedzanie.  Co było dla nas miłym zaskoczeniem w hotelu znajdował się obraz z napisem dom w różnych językach i znalazł się też akcent polski. 

Co warto zobaczyć w Pekinie

Pobyt nasz trwał od 12.01 do 15.01. I choć pogoda w tym okresie bywa całkiem zimowa to nam się naprawdę poszczęściło. O tak czystym niebie i słonecznych dniach rozmawiali sami Chińczycy.

 Zakazane Miasto

Przygodę w Pekinie rozpoczęłyśmy od Zakazanego miasta (故宫). Aby dostać się na tereny tej ogromnej zabudowy należało przejść kontrolę bezpieczeństwa jak na lotniskach. Musiałyśmy pokazać swój paszport, przejść przez bramkę wykrywającą metal, a nasze plecaki były przeskanowane. Pamiętajcie w Chinach bezpieczeństwo przede wszystkim!

Co warto zobaczyć w Pekinie

Zakazane miasto jest najlepiej zachowanym pałacem cesarskim w Chinach i największą starożytną strukturą pałacową na świecie. Zbudowane zostało w 1420 roku, podczas wczesnej dynastii Ming. Warto tam zobaczyć tradycyjną chińską architekturę i cenne dzieła sztuki, których zostało mało. Najcenniejsze jednak znajdują się w Tajpej na Tajwanie.
Ostatni cesarz Puyi mieszkał tam roku 1924. Przy okazji zachęcamy do obejrzenia o nim filmu – “Ostatni cesarz”.
Czas jaki musicie przeznaczyć na zwiedzanie to minimum 2 godziny. Tutaj możecie sprawdzić, proponowane trasy zwiedzaniaIstnieje możliwość wypożyczenia audio guide,  jednak to dość kosztowny interes.  

Co warto zobaczyć w Pekinie

W okresie największego ruchu (głównie październik i luty) warto pomyśleć o zakupieniu biletów wcześniej niż w dniu zwiedzania. Aby to zrobić należy zarejestrować się na stronie Muzeum Pałacowego. Na zwiedzanie warto wybrać się rano, ponieważ obowiązuje dzienny limit wejść wynoszący 80 tyś. sami zobaczcie jak to wyglądało w ostatnich dniach:

 Co warto zobaczyć w Pekinie

Wzgórze Węglowe i Park Jingshan

Po zwiedzaniu kompleksu pałacowego wyszłyśmy bramą północną i udałyśmy się na Wzgórze Węglowe do Parku Jingshan (景山公园). To kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Pekinie. Wstęp na teren parku kosztował nas tylko 1 yuana, a widok z samego szczytu z  Pawilonem Wiecznej Wiosny (万春亭) był warto o wiele więcej. Standardowa cena to 2 yuany. 

Co warto zobaczyć w Pekinie
Park Beihai

Po krótkim odpoczynku udałyśmy się do Parku Beihai ( 北海公园) co dosłownie przetłumaczyć można jako Północne Morze. Był dawnym ogrodem cesarskim, który jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Chinach.  Ogromne wrażenie robią położe wzdłuż jeziora otwarte altany nazywane Pawilonami Pięciu Smoków.

 

Co warto zobaczyć w Pekinie

Inną atrakcją było lodowisko, które znajduje się nad jeziorem Hehua (o powierzchni 15 000 m2)  blisko południowej bramy. Kupując jeden bilet można bez ograniczeń korzystać z  rowerków, łyżew, sanek i innych atrakcji, których nie potrafimy nazwać. Lodowisko w sezonie 2018/2019 było otwarte od 28 grudnia do 4 lutego od 09:00 do 17:00.Wstęp na teren parku kosztował 2,5 yuana.

Co warto zobaczyć w Pekinie

Co warto zobaczyć w Pekinie

Hutongi

Na zakończenie dnia przeszłyśmy się tradycyjnymi hutongami i wróciłyśmy metrem do hotelu. Hutongi, czyli tradycyjne chińskie zabudowania, zazwyczaj nie posiadają sieci wodociągowej i miejskiego ogrzewania, dlatego mieszkańcy korzystają z ogólnodostępnego wychodka na podwórzu. Podczas jazdy metrem uświadomicie sobie jak to miasto tętni życiem, ale kiedy przejdziecie się hutongami zobaczycie, że tam czas się zatrzymał. Mówi się, że hutongi mają istnieć tylko do 2020 roku, więc kto chce je jeszcze zobaczyć musi szybko planować wyjazd.

Nasza podróż była dość standardowa, ale w przeciągu niecałych 4 dni, zobaczyłyśmy naprawdę sporo. To pierwsza część opisywanych miejsc, które warto zobaczyć w Pekinie, niedługo pojawią się kolejne. Jeżeli wybieracie się do stolicy dajcie znać czy te rady były pomocne.  

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *