Co warto zobaczyć w Pekinie – część 2

Pekin skrywa wiele atrakcji, aby je wszystkie odkryć trzeba przeznaczyć miesiąc w stolicy Chin. W dzisiejszym poście przedstawiamy Wam drugą część tego, co warto zobaczyć w Pekinie. Jeśli ktoś z Was nie  zapoznał się jeszcze z częścią pierwszą, zapraszamy tutaj 🙂

Plac Tiananmen

Miejsce wielu ważnych wydarzeń historycznych w Chinach, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju (天安门广场). To właśnie tutaj miały miejsce protesty studentów z 1989 roku, podczas których zrobiono słynne zdjęcie „tank mana”, czyli mężczyzny stojącego naprzeciw czołgu.  Ze względu na to, że w Chinach jest to temat tabu, trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat w chińskim internecie.

Pomimo powszechnej opinii nie jest to największy plac na świecie, nie jest to nawet największy plac w Chinach. W rankingu światowym zajmuje 7., a w chińskim 4. miejsce, mimo tego może pomieścić jednocześnie około miliona osób. Dosłownie przetłumaczona z języka chińskiego nazwa Placu Tian’anmen oznacza Bramę Niebiańskiego Spokoju, która jest główną bramą wejściową do Zakazanego Miasta.

Wejście w okolice Placu i Zakazanego Miasta wiąże się z kolejnymi kontrolami bezpieczeństwa. Przy każdym wejściu będziecie z pewnością legitymowani, będą sprawdzali Waszą wizę, prześwietlali torby, a Wy będziecie badani wykrywaczem metalu. Bezpieczeństwo przede wszystkim – zawsze i wszędzie w Chinach 🙂

Codziennie wraz ze wschodem i z zachodem słońca odbywa się ceremonia wznoszenia i ściągania flagi państwowej przy maszcie postawionym na północnym końcu placu. Rozpoczyna się przemarszem wojska na kilka minut przed wschodem/zachodem słońca, aby idealnie zsynchronizować czas wznoszenia/ściągania flagi. Całość trwa ok. 10 min – licząc również przemarsz.

warto zobaczyć w Pekinie

Pomnik Bohaterów Ludu

Bliżej centralnego punktu placu znajduje się Pomnik Bohaterów Ludu, który upamiętnia wszystkich, którzy zginęli podczas rewolucyjnych walk w XIX i XX wieku. Na pomniku zapisane są słowa przewodniczącego Mao Zedonga: Wieczna chwała Bohaterom Ludu (人民英雄永垂不朽).

warto zobaczyć w Pekinie

[supsystic-tables id=12]

Mauzoleum Mao Zedonga

Centralnym punktem Placu Niebiańskiego Spokoju jest Mauzoleum Mao Zedonga, w którym za kryształową kopułą spoczywa przewodniczący. Przed wejściem do Mauzoleum musicie oddać wszystkie niepotrzebne torby do przechowalni. Możecie wejść tylko z tym co macie na sobie. Po przejściu przez kolejną kontrolę bezpieczeństwa będzie możliwość zakupu bukietów, które Chińczycy składają przed trumną Mao. Całość przebiega dosyć sprawnie, szybka kontrola, szybkie przejście i szybkie wyjście. Cały czas jest się obserwowanym przez strażników, dlatego należy zachować powagę i milczenie, podczas wizyty w grobowcu. Obowiązuje tam bezwzględny zakaz robienia zdjęć!

warto zobaczyć w Pekinie

[supsystic-tables id=13]

Okolice Placu

W okolicy Placu Niebiańskiego Spokoju znajduje się kilka wartych uwagi budynków. Jeśli możecie spędzić w stolicy Chin trochę więcej czasu, polecamy Wam odwiedzić również poniższe miejsca.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe przedstawia historię Chin od samych jej początków po dzisiejsze czasy. Jeśli chcecie dokładnie zwiedzić całą wystawę, to dzień może okazać się zbyt krótki, ponieważ budynek jest olbrzymi. Muzeum wybudowano z okazji 10. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Jest podzielone na dwa mniejsze: Muzeum Historii Chin – które przedstawia początki powstawania Państwa do wybuchu I wojny opiumowej (1840 r.) oraz Muzeum Chińskiej Rewolucji, gdzie zaprezentowanych zostało 150 ostatnich lat historii. Podobnie jak w przypadku Mauzoleum, przed wejściem należy zostawić wszelkie niepotrzebne torby w przechowalni.

warto zobaczyć w Pekinie

[supsystic-tables id=14]

Wielka Hala Ludowa

Naprzeciwko Muzeum znajduje się budynek Wielkiej Hali Ludowej, czyli parlamentu Chińskiej Republiki Ludowej. Podobnie jak Muzeum powstała z okazji 10. rocznicy proklamacji ChRL i symbolizuje jedność narodu oraz równość etniczną. Co roku w marcu odbywa się tu spotkanie Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (czyli najwyższego organu władzy państwowej) oraz Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (instytucja doradcza) i trwa ono ok. 14 dni.

warto zobaczyć w Pekinie

[supsystic-tables id=15]

Chińskie Muzeum Kolejnictwa

Warte uwagi jest również Chińskie Muzeum Kolejnictwa, znajdujące się przy południowo-wschodnim rogu placu Tiananmen. Budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i swoją ekspozycją. Wystawa podzielona jest między trzema piętrami budynku. Pomimo, że wystawa jest niemalże w całości po chińsku warto odwiedzić to miejsce, bo naprawdę zachwyca – nawet bez znajomości języka. Makiety przedstawiają różne dworce, pociągi – od tych z przeszłości po współczesne czasy. Pasjonatom pewnie godzinka nie wystarczy, dla nas był to jednak odpowiedni czas na przejście po muzeum 😉

[supsystic-tables id=16]

Jak widzicie samo otoczenie Placu Niebiańskiego Spokoju jest bardzo ciekawe i można spędzić tu spokojnie 2-3 dni. Pekin skrywa jeszcze wiele atrakcji, dlatego wyczekujcie kolejnych postów, bo nie chcemy pozostawiać Was w niedosycie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *