Pogrzeb w Chinach – rytuały pogrzebowe

W czasie gdy w Polsce będziemy świętować Wielkanoc, Chińczycy będą obchodzili Qingming Jie (清明节), czyli Chińskie Święto Zmarłych. W tym roku przypada ono 4 kwietnia. Skupia się głównie na odwiedzeniu grobów przodków, ale nie tylko. Jest również symbolicznym początkiem wiosny.
Chiny są krajem, który zachwyca ogromną historią jak i różnorodnością. Kult zmarłych jest bardzo istotny w chińskiej kulturze. Jednakże na sposób pochówku wpływają różnice zarówno religijne jak i regionalne.

 

Jakie rytuały towarzyszą ceremonii pogrzebowej? W jakim kolorze należy przyjść na pogrzeb? Jak długo trwa ceremonia? O tym wszystkim, poniżej. 

Historia

Chińczycy od dawna podchodzili do sztuki pogrzebowej z wielkim szacunkiem. Tradycyjne zwyczaje wskazywały na silną wiarę w  życie po śmierci. Dlatego też pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang stworzył Terakotową Armię, liczącą około 8 tys. figurek naturalnej wielkości mającej za zadanie chronić go w zaświatach.
Oprócz tego sama filozofia konfucjańska odnosi się do oddawania szacunku zmarłym. Te zasady często stanowią podstawę ceremonii pogrzebowej.

 

pogrzeb w Chinach

Kremacja, inhumacja czy pochówek na klifie ?

Inhumacja, czyli tradycyjny pochówek w trumnie, ze względu na rosnącą populację jest coraz bardziej wypierany przez kremację.  Chińczycy jednak preferują inhumację, ponieważ wierzą, że w taki sposób dusza zazna spokoju. Wyznawcy buddyzmu sądzą, że dusze pozostają, by chronić swoich krewnych. 

Oprócz dwóch najczęściej stosowanych form ceremonii pogrzebowych istnieją jeszcze inne formy pochówku, np. w wodzie, w jaskini, na klifie, na drzewie.   

Lokalizacja grobowca według fengshui

Fenshui, czyli w dosłownym tłumaczeniu “wiatr i woda”, jest tradycyjną formą planowania przestrzeni, by umożliwić swobodny przepływ energii i zachować harmonię. 

Fengshui praktykowane jest w Chinach od ponad 6 tysięcy lat. Używa się go nie tylko do organizacji otoczenia, ale również do projektowania grobowców. Chińczycy wierzą, że odpowiednia lokalizacja zapewni przepływ pozytywnej energii, dla żyjących krewnych. W przypadku niewłaściwego miejsca pochówku np. głowy państwa mogłoby to odczuć całe społeczeństwo. Dlatego cesarskie mauzolea powstawały w otoczeniu gór i rzek. 

Fengshui odnosi się nie tylko do lokalizacji grobowca, ale także do jego wielkości i czasu ceremonii.

Trumna

W Chinach trumny mogą być wykonane z drewna, brązu czy kamienia. Najbardziej popularną formą są jednak trumny drewniane. Najwyższej jakości trumny można zakupić w Liuzhou, który słynie z najlepszego rodzaju drewna. 

Zwyczaje pogrzebowe

Moment śmierci bliskiego to czas na opłakiwanie zmarłego. Chińczycy wówczas odprawiają swoje rytuały pogrzebowe, które są różne ze względu na wyznawaną wiarę oraz położenie geograficzne. 

pogrzeb

Ubiór

Stary chiński zwyczaj nakazywał, aby rodzina jako żałobny strój zakładała sobole, czyli ubranie składające się z 5 różnych materiałów. Bywa również nazywany „sobolem pięciokrotnym”. Dzisiaj jest rzadko praktykowany. Najczęściej zakłada się czarną chustę na ramię lub biały kwiat w butonierkę. Strój odzwierciedla relację pomiędzy zmarłym a żałobnikami. Kolor biały jest kolorem żałobnym w wielu kulturach azjatyckich. Natomiast jeśli zmarła osoba posiadała ponad 80 lat, na pogrzeb można ubrać lekkie odcienie różu, które uważa się za kamień milowy długowieczności. 

Opłakiwanie zmarłego

Przed ceremonią krewni spotykają się w domu lub sali pogrzebowej, gdzie czuwają nad ciałem zmarłej osoby. W tym czasie modlą się o lepsze życie w zaświatach.    

Wówczas krewni, znajomi i sąsiedzi składają kondolencje członkom rodziny.
Zazwyczaj ceremonia upamiętniająca zmarłego trwa ponad siedem dni, jednak żałoba około 49 dni. 

Ceremonia pogrzebowa

Pożegnanie zmarłego odbywa się przy głośnej muzyce, gry na bębnach lub gongach. Aby odgonić złe duchy, na koniec pogrzebu Chińczycy puszczają petardy. Na drzwiach domu umieszcza się białe płótna, by oznajmić o śmierci członka rodziny.
Na grobie zmarłego pali się papierowe pieniądze, samochody, aparaty, rowery, smartfony, wszystko co może ułatwić życie w zaświatach.
Co roku na festiwalu Qingminjie ludzie odwiedzają groby przodków, aby je uporządkować i pokazać szacunek.
W przypadku, gdy chowana osoba jest niezamężna, ceremonia odbywa się jedynie w sali pogrzebowej. Jeśli umiera dziecko,  pogrzeb odbywa się w ciszy. 

żródła: funeralguide

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *