Chińskie święto zmarłych – Qingmingjie

Qingmingjie (清明节), czyli chińskie święto zmarłych, obchodzone jest 106 dni po przesileniu wiosennym. Uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w chińskim kalendarzu. Kiedy Polska będzie przygotowywała się do Wielkanocy, Chiny zaczną myśleć o porządkowaniu grobów. W tym roku święto zmarłych przypada 5 kwietnia. Z tej okazji Chińczycy mają wolne od pracy, by w pełni oddać się kultowi przodków, a także aby dojechać w rodzinne strony.

chińskie święto zmarłych

Historia

Święto Zmarłych, nazywane również dniem zamiatania grobów, ma ponad 2,5 tysięczną historię. Związana jest ona z Księciem Wen, nazywanym także “Zhonger”, który został skazany na wygnanie. Jie Zitui był wtedy jego lojalnym współpracownikiem, który, jak opisuje jedna legenda: odgryzł sobie kawałek nogi, aby jego pan nie umrał z głodu. Po 19 latach Zhonger powrócił do kraju i został cesarzem. Nagrodził wszystkich swoich poddanych, ale zapomniał o Jie Zitui. Sługa postanowił nie prosić się o nagrodę. Kiedy cesarz sobie o nim przypomniał, popędził na górę, na której zatrzymał się Jie, jednak ten odmówił spotkania. Chcąc skłonić go do wyjścia, cesarz rozkazał podpalić górę. Na nic się to zdało, ponieważ Jie zmarł przytulając wierzbę. Władca był rozżalony tym widokiem, dlatego ustanowił ten dzień „festiwalem Hanshi”, aby zapamiętać wiernego towarzysza. W ten dzień nie wolno rozpalać ognia, dlatego też spożywa się tylko zimne potrawy.

Rok później po śmierci Jie cesarz ponownie udał się na górę, by uporządkować grób Jie Zitui. Okazało się wówczas, że wierzba przetrwała pożar. Ten dzień Zhonger nazwał „Festiwal Qingming”. W kolejnych latach dwa festiwale połączono w jeden.

chińskie święto zmarłych

Zwyczaje

Chińskie święto zmarłych rozpoczyna się porządkowaniem grobów. Następnego dnia cała rodzina zbiera się by wspominać zmarłych. Zamiast zniczy pali się świece, kadzidła oraz papierowe prezenty. Honorowego oddania czci zmarłym dokonuje najstarszy z rodziny poprzez zapalenie świec. Kolejnym krokiem jest złożenie darów z owoców i innego pożywienia, aby dusza była nakarmiona. Chcąc zapewnić zmarłemu całkowity dostatek w zaświatach podarowuje się mu papierowe banknoty, domy, komórki, laptopy, samochody, pokojówki, lokajów..itp. Następnie wszyscy trzykrotnie się kłaniają nie tylko by oddać hołd zmarłym, ale także by zbłąkane dusze nie nękały żywych.

Święto Czyste i Jasne to także nadejście wiosennych dni. W tym czasie Chińczycy korzystają z pierwszych oznak wiosny i spędzają czas na zewnątrz. Popularnym zajęciem zarówno u starszych, jak i młodszych jest puszczanie latawców.

Obecnie

W ostatnich latach w aplikacji Wechat pojawiły się kody QR, które po zeskanowaniu przenoszą do strony poświęconej pamięci zmarłym. Na takiej stronie można zakupić wirtualne kwiaty, pieniądze, świece. Wychodząc na przeciw obecnym potrzebom powstały firmy, które w imieniu swoich klientów pomodlą się oraz złożą podarunki, w dodatku udostępnią całą relację na żywo.

Ze względu na wysoki poziom ludności w Chinach zaczyna brakować miejsca na cmentarze. Władze zachęcają obywateli do kremacji zwłok i rozrzucenia prochów w zbiornikach wodnych. W tym celu m.in. władze w Pekinie przyznały dofinansowanie na pochówek powyżej 2000 yuanów/os. Innym zaproponowanym rozwiązaniem jest umieszczenie prochów w piaskowo-glinianej urnie, która po zakopaniu rozkłada się i staje częścią rosnącego w tym miejscu drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *